| aXy99 a întrebat:

Valorile nutritionale pentru conservele de ton sunt pentru cantitatea neta [(substanta uscata (pestele propriu-zis) + ulei] sau doar pentru cantitatea neta scursa?
In cele 180 kcal se afla si uleiul in care este tinut pestele sau doar pestele propriu zis, uleiul trebuind sa il cantaresc si calculez separat?(situatie in care valorile nutritionale sunt eronate)
Valabil si pentru proteine. Daca sunt 170g si 120g reprezinta tonul, restul de 50g este ulei. Eu cum calculez proteinele? 26g x1, 2 sau 1, 7?!

Intreb pentru ca imi calculez zilnic kcal si conservele de ton m-au bagat in ceata.

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia conserve de ton in suc propriu si ai rezolvat problema.

| AnastasiaK a răspuns:

S-ar putea sa fie si uleiul, dar nu sunt sigura. De obicei conservele de ton in ulei au si varianta in suc propriu/apa. Nu e obligatoriu sa o cumperi pe aia daca nu-ti place, dar poti sa compari valorile nutritionale si iti dai seama exact ce sa calculezi.

Oricum, la proteine inmultesti cu 1, 2 clar ca doar nu calculezi proteine la ulei laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, valorile nutritionale cuprind masa pestelui + uleiul la un loc.

| aXy99 explică (pentru AnastasiaK):

Ma gandeam ca au facut deja ei calculul, adica media aritmetica dintre ton si ulei. Dar mi se pare prea de tot sa aiba tonul 30 si ceva de grame de proteine pe suta de grame. Voi cauta in suc propriu, dar nu gasesc la mine in comuna din pacate. Plus ca trebuie sa fiu atent si la zona din care e pescuit din cauza revarsarii de substante radioactive in apele Pacificului.

| aXy99 explică (pentru LPCTSTR):

Asa ar trebui sa fie, dar nu vad cum 120g ton si 50 ml ulei (50*9=450 KCAL) ar avea 180 kcal laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru aXy99):

De unde știi că un ml de ulei prezintă 9 kcal?

| aXy99 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu gasesc la mine in comuna.
Chiar si asa, rezolv doar o parte din problema. Tot nu sunt sigur daca inmultesc cu 1.2 sau 1.7 (presupunand ca au 170g) pentru a afla gramele de proteine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru aXy99):

Și acum ți-e frică că ți-a venit la pachet cu tonul un ion de uraniu...
Ce atâtă frică pe deversațiile radioactive ale apelor Pacificului?
Una este când te radiezi pe uscat și alta în apă (pentru că radiațiile trec mai greu prin apă).
Să nu mai spunem că dacă se știe de zonele poluate, s-ar și testa peștii dacă prezintă parți ale corpului iradiate.

| aXy99 explică (pentru LPCTSTR):

1g de grasime are 9 kcal, 1g proteine = 1g carbohidrati = 4 kcal.
Daca nu ma crezi poti calcula la orice aliment doresti si ai sa vezi ca iti da exact cat scrie la energie/kcal.

| aXy99 explică (pentru LPCTSTR):

E vorba de Cesiu, nu de Uraniu, iar spre deosebire de inhalare, prin ingerare substantele radioactive sunt mult mai periculoase. Am consumat destul ton din aceste zone si nu cred ca este o idee rea sa renunt la asta. Nu stiu cate cunostinte ai tu legate de fizica nucleara, nici eu nu prea am, dar am citit ce spun expertii (in adevaratul sens al cuvantului) si este bine sa fie evitat pestele din acele zone.

| aXy99 explică (pentru LPCTSTR):

Pestii deja au fost testati si jumatate au fost gasiti iradiati.

| AnastasiaK a răspuns (pentru aXy99):

Are destule proteine, e ok laughing Eu cand am cumparat am luat in suc propriu/apa, deci pot sa-ti zic cam ce valori mi-am mai notat eu:

120g - 136kcal, 1g F, 31, 7g P
100g - 104kcal, 1, 1g F, 23g P
150g - 149kcal, 0, 9g F, 35, 3g P

Ti-am scris mai multe ca erau produse diferite. Nu stiu cat te ajuta, dar te poti orienta cat de cat. Sigur mai gasesti si pe sfantul google cate ceva happy

| aXy99 explică (pentru AnastasiaK):

Da, am gasit si pe google, dar sunt unele tipuri de conserve de ton cu 13g de proteine, altele cu 26 laughing
Ma voi mai interesa.
La conservele de ton in suc propriu valorile nutritionale sunt pentru tot (cu tot cu suc)?

| AnastasiaK a răspuns (pentru aXy99):

Doar pentru ton

| aXy99 explică:

Draga mea frustrata, tragi concluzii pripite. In primul rand, nu toata lumea care vrea sa slabeasca este grasa, unii vor sa ajunga la un procentaj foarte scazut de grasime corporala din alte motive. Sa nu mai zic ca eu eram, si inca sunt, in SURPLUS CALORIC, mananc mai mult decat as avea nevoie pentru a ma mentine. Cu toate astea nu prea pun grasime, doar muschi si putina retentie de apa. Si cu toate astea, la 3500 kcal zilnic nu ma ingras si nu am burta ca tine laughing
PS: Vad ca ti-ai luat 'trigger' serios. Cu fiecare raspuns pe care ti-l dau esti si mai nervoasa. Tactica mea functioneaza. Inca putin si esti banata.