| Anonymus3000 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu diferentele ( TOATE) intre futsal si fotbal funda

1 răspuns:
| Luke a răspuns:

Futsal-ul este versiunea interioară a fotbalului clasic. Numele său provine din portugheză "****bol de salão" şi din spaniolă "futbol de salon", amândouă însemnad fotbal în sală.
Futsal-ul este jucat de doua echipe, fiecare de câte cinci jucători, dintre care unul este portarul; fiecare echipă poate avea în plus un număr de rezerve. Spre deosebire de alte forme ale fotbalului în sală, terenul este delimitat de linii şi nu de panouri cu ajutorul cărora mingea poate fi jucată.
Alte forme al fotbalului în sală, care pot fi jucate cu reguli diferite, există şi pot fi denumite fotbal în sală sau fotbal 5 la 5.