| anonim_4396 a întrebat:

1-care este metalul care se incalzeste cel mai repede?
2-care este metalul care se incalzeste cel mai incet?
3-ce metale pot absorbii caldura mai eficient/rapid?
4-ce caracteristica au metalele bune conductoare de caldura?
5-ce caracteristici au cele care nu se incalzesc usor?
funda

11 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Un copil de 10 ani stie aceste lucruri.Tu cat ai?
Unul care o arde ca el crede doar in stiinta nu stie nici macar atat?

| usuk a răspuns (pentru Angel0):

Vad ca la ce raspunsuri primesc[atat de cretine] nu pot nici macar 1% din gandire sa o dezvolt
eu ma refeream la metale sau combinatii dintre metale[aliaje]
de aluminiu aliaj 1050A ai auzit? dar de aluminiu 6061?
mai nou vad ca eu trebuie sa-mi dau singur raspunsurile..ca la ce raspunsuri primesc..lamentabil

| Angel0 a răspuns (pentru usuk):

Reciteste-ti intrebarea.
Ai intrebat de metale nu de aliaje.
Data viitoare fii mai explicit si incearca sa scrii (daca reusesti) mai corect.
Aliajul este amestecul dintre doua sau mai multe metale.
Si ca sa-ti raspund la intrebare ca observ ca bati campii cu aliaje ordinare de aluminiu, argintul conduce cel mai bine caldura, mult mai bine decat aliajele de aluminiu.Raspunsul corect la 1 si 3 este argintul.
Orice copil (care a dat pe la scoala)stie acest lucru.
Tu nu erai parca unul din aia care cred doar in stiinta?
Ar trebui sa o si studiezi nu doar sa crezi in ea.
rolling on the floor

| usuk a răspuns (pentru Angel0):

Poate ca intrebarile nu sunt puse corect[am omis 1 detaliu] dar raspunsul tau nu poate fi mai eronat de atat
mai pune si tu mana pe o carte de stiinta si mai documenteaza-te, sau daca habar n-ai cum sta treaba "cara-te" de pe aceasta sectiune
raspunsul corect era galiul..metalul ce se topeste la 29.5C si fierbe la 2204C
argintul? lol argintul[daca nu ai stiut-si evident ca nu ai stiut..pentru ca nu ai avut de unde sa stii.dar totusi dai raspunsuri cret#ne] are aproape aceleasi proprietati ca si aurul..care are temp de topire... aprox 1000C...mda..ai fost totusi destul de aproape[rolling on the floor]
si chiar si asa; eu am pus 5 intrebari. daca n-ai absolut nici o idee cum sa raspunzi la ele, de ce dai raspunsuri total aiurea? adica..de ce? e atat de stupid si de ridicol
decat sa dai astfel de raspunsuri, mai bine sa nu dai deloc

| AgathaRo a răspuns:

Cupru, alama si aluminiu se incalzesc foarte repede fata de fier. Fierul se incalzeste mai greu.

| airflow a răspuns:

Galium ul se incalzeste cel mai repede, asa de repede incat daca l tii in mana cateva secunde incepe sa se topeasca

| VranceanuTania a răspuns:

Urasc persoanele care isi fac temele pe net. angry

| usuk a răspuns (pentru VranceanuTania):

Da, la ce scoala e acuma, clar imi fac tema[la ce gandire ai, ma mir ca nu te-au recrutat cei de la nasa]

| VranceanuTania a răspuns (pentru usuk):

Sa sti ca exista si caiete de vacanta tongue
Si un copil de 10 ani stie raspunsul.

| usuk a răspuns (pentru VranceanuTania):

Inseamna ca tu ai 9..nu mi-ai dat niciun raspuns pana acum...penibil, vorbiti de cate lucruri stie un copil de 10 ani.voi care, se pare ca nu stiti nimic..LAME

| VranceanuTania a răspuns (pentru usuk):

Stiu raspunsurile.Ai dreptate.Nu ti-au fost de ajutor reprosurile mele.Scuze! happy Nu vreau sa ma cert. Apropo, am 13 big grin