| harciog a întrebat:

A apela la nocivitati halucinogene (alcool,tutun, drog)nu recunoastem tocmai prin asta ca nu mai sintem "liberi"? Adeca ca nu ne mai putem bucura natural de viata?

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Se poate interpreta și așa.
Până la urmă liber 100% nu e nimeni.

Dar mai degrabă înseamnă că suntem slabi și realitatea, văzută de noi fără halucinogene, ne cam sperie - încercăm s-o facem mai primitoare, mai comestibilă.

Un om la beție spune ceea ce gândește când e treaz și face tot ce-i trece prin cap, deoarece se eliberează de inhibiții.
Deci, se elibireaza de unele (inhibiții), se încătușează în altele (halucinogene) și rămâne cu o senzație falsă de libertate. Dar câți n-o avem?...

| harciog explică (pentru NOname):

Stiu NoName, nu stiu daca voit dar imi cam dai si mie si altora de p'aci pe sub centura cu alcoolul.

| NOname a răspuns (pentru harciog):

Neintenționat, harciog, neintenționat...

| harciog explică (pentru NOname):

Inteleg ce vrei sa spui NoName dar nu te condamn.Se pare ca trebuie sa-ti dau dreptate.

| EmaS a răspuns:

Evident.Fiecare este robul lucrului de care este robit.

| Vizitiul a răspuns:

Bucuria mea consta in chestiuni departe de-a fi naturale. De ce m-as axa pe naturalete pentru ca nu pot fi masochist fata de mine. Pana una alta, in rastimpuri, ne incalzeam fundul la flacara unui amarat de foc, iar acum, stam tolaniti langa calorifer. Bre, harcioage, bat palma cu "nenaturalul", ca sa nu fac bataturi in palma.

| Inferno a răspuns:

Singura cale de a rezista tentatiei este sa-i cedezi.

| pyma a răspuns:

Din punctul meu de vedere, doar animalele se bucură natural de viață, oamenii au pierdut bătălia asta.

| miradoniz a răspuns (pentru pyma):

Pariezi?hee hee

| pyma a răspuns (pentru miradoniz):

Nu laughing. Dar aștept părerea ta happy.

| miradoniz a răspuns (pentru pyma):

Oamenii,ca orice fel de animale se bucura de viata...este naturalwinking

| Wøodenpints a răspuns:

Aici intră şi femeile?

| harciog explică (pentru Wøodenpints):

Dar ce, maica, femeia nu-i tot om?

| Wøodenpints a răspuns (pentru harciog):

Mă refer dacă la nocivităţi, intră şi femeile.

| harciog explică (pentru Wøodenpints):

Ma scuzi, nu mi-am dat seama ca ramasesem cuplat pe ce citeam si nu m-am prins.Trebuie sa-ti admir subtilitatea si tie.Categoric ca nu, e clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice vicios este sclavul viciului sau.este inrobit de acesta si ii urmeaza calea, nevoile si vrerea.de aceea este scris; unde este comoara omului, acolo este si inima lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"A apela" sau "A abuza"?
"A apela" este un atribut al libertatii individuale.
"A abuza" este un atribut al libertatii individuale gresit inteleasa.
Si referitor la ultima intrebare eu cred ca nu, nu ne putem bucura natural de viata fara un drog mic, sa ne gadile centrii placerii. Suntem genetic construiti sa incercam a ne deschide psihicul spre psihedelic, tocmai pentru ca suntem fiinte ganditoare.
PS. Nu stiu ce gasesti tu halucinogen in tutun, dar sigur nu l-am cumparat de la aceiasi tutungerie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putini vor recunoaste ca toate astea creaza dependenta si ca "libertatea" nu mai este! Numai bine.

| iKronstadt a răspuns:

Bai Harule, eu ma bucur "foarte natural" de viata. Fumez "Lucky Strike" cu tutun natural, beau o tuica buna numai din pruna (home made, sursa verificabila), iar femeile (ca nu ma incurc cu orice pustoaica nestiutoare) sunt cat se poate de naturale.
Nu stiu cat de natural este sa muncesc mai ceva ca un bou in jug, si sa am salariul pe care-l am. Dilema, trilema, dracu' stie.

| ThePathWalker a răspuns:

Ba da, dar cei care consuma nu stiu ca recunosc asta.

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Trist dar adevarerat...si totusi de la marijoana esti foarte relaxat, dar ai mare dreptate nu e natural...

| Illvix a răspuns:

Singura bucurie este in abuzarea limitelor, aproape toti vor zice ca e ceva de pretuit in viata, eu spun ca viata este un produs al unui haos initial orientat spre ordine din cauza tuturor contradictiilor inerente, pentru a realiza o exprimare mai complexa.
Ceea ce vezi ca abuzuri sunt determinate de Vointa, forme complexe de exprimare dar pana la urma, ineficiente. Stapanirea Vointei tine de stapanirea de sine si a tot ceea ce tine de sine, asa ca singurul lucru ce ramene de facut este gasirea unei exprimari superioare a Vointei (fata de cea actuala) si aplicarea ei, asa se va schimba "ca prin magie" intreaga lume.

| BalogBeniamin a răspuns:

Ba ne mai putem bucura natural de viata(noi) dar acei care au ` apelat` la droguri etc nu se mai pot lasa de ele pentru ca odata ce tea-i drogat o sa mai vrei si maine adica devii dependent

| scandinavia a răspuns:

Bine inteles ca nu. Apelezi la ele pentru ca esti liber si vrei sa uiti de tine(nu apelezi la ele pentru bucurie). Sa intrii in starea minunata de incostienta, cand uitit ca existi, minunat sentiment. Apoi cu tutunul... te pisi pe el, ori fumezi pentru omuleti verzi ori nu mai fumezi deloc.
Da-o in masa de bucurie, ca nu foloseste la nimic, plus ca nu exista asa ceva.