| LisaJulie a întrebat:

A distrus social media societatea? Argumentați!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar pe cei care au devenit dependenti.

| sabin89 a răspuns:

Nu era deja distrusă mai dinainte?

| J0B0MAT a răspuns:

A schimbat societatea, asta clar.Din anumite puncte de vedere în bine, din altele în rău.
Câteva puncte bune ar fi socializarea, cunoașterea de oameni noi, informarea. Puncte rele ar fi fake news-urile, accesul mai ușor la informații toxice în special pentru copii, bullyingul dar ăsta e destul și irl.

| gabicoo a răspuns:

Da! Uite tu ești un bun exemplu: Distrugi nervii celor de pe TPU cu întrebări inutile!

| LisaJulie explică (pentru gabicoo):

Tu comentezi numai ca să te afli printre primii în clasament.Te rog sa nu mai răspunzi la întrebările mele! Cine te pune?

| gabicoo a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu o fac pentru clasament!

Cine mă pune? Nimeni! Dar nu sunt de acord cu spamul pe care îl faci zilnic!

| LisaJulie explică (pentru gabicoo):

Nu mi se pare ca enervez pe nimeni! Cat despre tine eu nu cred ca multa lume de pe site-ul asta te place!

| ReddY25 a răspuns:

Pe unii da, pe alții nu.Pe mine unul, din fericire, nu happy

| CleanHeart a răspuns:

Nu a distrus pentru ca omul poate maine sa isi arunce telefonul si sa traiasca o viata fara social media dar pentru ca deja exista dependenta e bine sa pastram un echilibru si sa iesim in natura, e buna o tabara de aia fara telefoane o luna laughing

| Theo94 a răspuns:

Nu, societatea inca exista dar a adus niste schimbari.

"Social media gives legions of idiots the right to speak when they once only spoke at a bar after a glass of wine, without harming the community... but now they have the same right to speak as a Nobel Prize winner. It's the invasion of the idiots"

"Rețelele de socializare dau drept de cuvânt unor legiuni de imbecili care înainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivității. Erau imediat puși sub tăcere, în timp ce acum au același drept la cuvânt ca și un premiat cu Nobel. Televiziunea a promovat idiotul satului față de care spectatorul se simțea superior. Drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr"

Umberto Eco.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cei care au devenit dependenți de ea și o folosesc in moduri mai puțin benefice, gen pornografie, filme cu tenta vulgara, violența și muzica in aceași forma, dark web, da.

| Darius50boss a răspuns:

Dacă ești nu mai pe tehnologie atunci da

| adrianpavel121 a răspuns:

Da, majoritatea traiesc si afiseaza o viata falsa pe social media.