| belinda_8164 a întrebat:

Argumentati importanta reliefului pentru societatea umana.

Răspuns Câştigător
| Papusa_1623 a răspuns:

Pai relieful chiar trebuie omului, daca nu o sa fie cimpii unde vor mai creste legume, fructele.Muntii pentru oameni nu stiu dar stiu ca ei impiedica sa patrunda masele de aer rece/cald pe continent, in munti si podisuri se afla multe minerale utile. Apa deja stii ca fara ea nu putem trai.winking

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relieful este considerat o abatere a suprafeţei litosferei faţă de un plan de referinţă general sau local.Acesta reprezintă baza unui macrosistem pe care il alcatuieste impreuna cu alte 5 elemente esentiale si anume apele, aerul, vietuitoarele, solul si omul cu activitatile sale.Ca si sistem este alcatuit dintr-o infinitate de elemente(forme de relief) cu dimensiuni, geneza, evolutie si varsta diferite. Este un sistem deschis, unitar, dinamic si complex ierarhizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Importanta reliefului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi intrebare, si din cite am citit aici raspunsurile nu prea m-au ajutat.Atitea persoane doar sint interesante de locul unde stau, pe ceea ce merg, pe ceea ce vad////chiar imi pare rau, sincer...ma asteptam la mai multe raspunsuri...(belinda, scuze ca nu ti-am raspuns la intrebare, pur si simplu am doar citeva argumente la ceea pentru ce e important relieful, revin peste 5 min. si iti voi spune)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Belinda,am 24 de ani si sunt profesoara de geografie.Am vurut sa iti spun ca fara relief nici natura nici oamenii nu pot trai.Relieful cuprinde munti, podisuei, cimpii.Mai departe gandeste-te singura la ce ne foloseste relieful. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata draga, ai invatat geografia la scoala, sau nu?