| anonim_4396 a întrebat:

A experimentat cineva visul lucid? Ce se intampla?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este un vis în care ești conștient că visezi și pe care îl poți controla (mai mult sau mai puțin, depinde). În rest totul pare foarte real, doar atât că ești stăpân pe situație, devii un fel de regizor-actor propriului tău vis. E plăcut.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

@Ovidiu_Dumitru_1997 Nu ești deloc în conformitate cu realitatea. Mai interesează-te din surse credibile. Ceea ce descrii tu e paralizia în somn, care se poate întâmpla și fără să încerci să visezi lucid.

Sunt mai multe metode de a intra în visul lucid. Datorită site-ului 9GAG, cea mai cunoscută metodă e WILD (Wake-Induced-Lucid-Dreaming), însă deși e cea mai realistă și cea mai intensivă, e și cea mai periculoasă căci doar un singur pas greșit te aruncă într-un caz de paralizie în somn.
În timpul visului lucid, tu ești stăpânul propriului tău vis. Însă a susține un vis lucid este aproape la fel de greu ca și a îl obține. Trebuie să-ți păstrezi cumpătul, căci dacă devii prea entuziasmat sau prea plictisit, pierzi controlul visului și te trezești. Am citit mult despre asta și am și eu de gând să încerc. Totul ține de ambiție și hotărâre în cea mai mare parte. E nevoie de asemenea și de mult timp pentru a ajunge să visezi lucid. Prima dată trebuie să lucrezi la amintirea viselor; degeaba visezi lucid dacă nu-ți amintești visul. Apoi va trebui să te obișnuiești să faci ceea ce se numește „reality checks", care sunt doar niște simple gesturi care au rezultate diferite atunci când le încerci în realitate față de atunci când ești în vis (de exemplul ciupitul: în realitate simți, în vis nu). Ideea e că făcând aceste „reality checks" în realitate, te obișnuiești să le faci și în vis, și astfel îți poți da seama că visezi și intri într-un vis lucid. Oricum, e o poveste lungă, îți las aici un site de unde te poți informa mai bine.
http://en.wikibooks.org/wiki/Lucid_Dreaming

| Rapplex a răspuns:

Am realizat de vreo 2 ori ca sunt in vis, si am devenit D-zeul visuluiwinking.E frumos, dar de scurta durata.

| Anonymus314 a răspuns:

Nah. ce pot sa zic... faci ce vrei in vis, avand in vedere ca e visul tau, odata nu ma puteam trezi dar realizam ca e un vis.

| missClumsy a răspuns (pentru Anonymus314):

Si nu ai visat tot felul de chestii ciudate sau infricosatoare? :S

| Anonymus314 a răspuns (pentru missClumsy):

Am visat si lucruri placute si neplacute, asta se intampla cam pe la 12-13 ani, aveam des cosmaruri(din cauza dezvoltarii) si m-am obisnuit, nu mai aveam frica, de indata ce vedeam ceva infricosator deja stiam ca e un vis, asa ca, daca tot e visul meu, de ce sa nu am si superputeri nu? laughing, in + cand imi era frica, saream spre punctul care imi producea teama cu curaj.

Asta intamplandu-se la cosmaruri.

La visurile frumoase pur si simplu, visam ca ma pot teleporta etc.
Odata am visat ca eram pe un camp cu niste stickmani, da... stickmani... si voiam sa ma trezesc constientizand ca e un vis si mai mult, de teama unui cosmar, insa nu puteam, de obicei, dupa ce m-am obisnuit cu cosmarurile inchideam ochii foarte strans in vis si-i deschideam repede, in felul asta ma trezeam, uneori aveam impresia ca ma trezisem dar eu inca visam rolling on the floor.

| BCoMichael a răspuns:

Visul lucid este o experienta pentru cei cu mintea curata, pura, care sa nu fie incarcata cu nimic!
Aceste vise nu au oscilatii intre claritatea spatiului sau calitatea succesiunii intamplarilor, ci sunt la fel de "reale" precum realitatea...
Anonim Girlwinking

| GreenEyed a răspuns:

Eu am visat ceva de genul.:Ma vedeam pe mine dormind in pat, iar o mana alba delicata a pus mana dreapta pe umarul meu drept.Mi s-a facut frica in somn si am vrut sa ma trezesc..vedeam in vis cum incep sa deschid ochii si cand i-am deschis eram inapoi in realitate si eram exact in pozitia pe care o visasem.Ce a fost si mai ciudat. Locul in care mana m-a atins in vis era foarte rece.M-am speriat destul de tare.Mi-a luat mult pana sa pot adormi.A fost oricum foarte ciudat.

| costinf a răspuns:

Prima data cand mi s-a intamplat visam ca eram pe o strada plina de lume, dar nu mai stiu ce faceam, cineva a venit la mine si m-i-a spus ca visez. eu i-am raspuns ca normal ca visez, dar dupa acest raspuns am inceput sa visez alt vis si am uitat.
alta data visam ca pamantul fusese invadat de extraterestri si eu incercam sa ma ascund, simtind teroarea ca si cand ar fi fost in lumea reala. im momentul ala mi-a picat fisa.
sigur visam pentru ca aveam idei care se repetau sau care nu se legau. dupa ce mi-am dat seama de asta m-am trezit.

| Gunther a răspuns:

DA! IN FIECARE SEARA! elimini un lichid din corp in timpul somnului[si nu e pipi]. Funda?big grin

| missClumsy a răspuns (pentru Gunther):

Bai...tu pun pariu ca nu ai nici macar habar ce e ala.(facepalm)

| Ovidiu_Dumitru_1997 a răspuns:

Iti spun mai scurt...SA NU TE MANANCE IN CUR SA INCERCI multi care au incercat au domrit cu urusuletu` de plus pana la 55 de ani zic si eu am vazut pe net si alderdeastea cica sunt chestii ca un fel de zombii si chesti din astea infricosatoare care se plimba prin camera si te sperie si nu poti sa te misti.