| anonim_4396 a întrebat:

A fi rational inseamna a fi egoist sau antisocial sau a nu iubi?

12 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Ray va radia de bucurie cand va afla ca practic i-ai copiat intrebarea.

https://www.tpu.ro/......tisociala/

| anonim_4396 explică (pentru Speed99):

Asa este. Doar ca am reformulat-o putin. Ray m-a trecut pe "lista neagra" adica m-a setat ca persoana demna de a fi ignorata.

| nda a răspuns:

N.au nicio legatura una cu alta.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Nu.
a fi rational inseamna a nu te baza pe instincte asa cum o fac animalele, avand i nvedere ca omul are de partea lui ratiunea.

| Yinsho01 a răspuns:

A rationa inseamnă sa gandesti in mod logic.
A fi egoist inseamnă atitudine de exagerată preocupare pentru interesele personale și de nesocotire a intereselor altora.
A fi antisocial inseamnă sa nu te poti integra în societate.
A nu iubi inseamnă a nu ai nici un sentiment de afectiune pentru cineva.

Un om care gandeste logic poate/nu poate fi egoist/antisocial/sa nu iubeasca. Toate depind de mediul in care a trait, oamenii cu care a intrat in contact sau de el, omul rational, de persoana lui sau ce parere are el despre egoism, despre omul antisocial. despre iubire. Toti suntem diferiti

| anonim_4396 explică (pentru Yinsho01):

"A rationa inseamnă sa gandesti in mod logic.
A fi egoist inseamnă atitudine de exagerată preocupare pentru interesele personale și de nesocotire a intereselor altora.
A fi antisocial inseamnă sa nu te poti integra în societate.
A nu iubi inseamnă a nu ai nici un sentiment de afectiune pentru cineva." - foarte corect!

"Un om care gandeste logic poate/nu poate fi egoist/antisocial/sa nu iubeasca." - interesant raspuns si adevarat. Sunt oameni care sunt rationali inteligenti dar care raman doar la acest stadiu si nu ajung sa iubeasca sa socializeze ( tinand cont de parerile altora ). Adevarat si mediul in care a crescut influenteaza mult DAR prin progres in cunoastere daca vrea poate trece mai departe de stadiul de a fi doar logic sau rational si sa invete sa si iubeasca si sa socializeze.

Multumesc pentru raspuns! ☺

| Nefarius a răspuns:

Nu omule, a fi ranitonal inseamna a-ti pune mintea la contributie, evitand astfel problemele de care de lovesti cand nu gandesti ''la rece'' cum s-ar spune.
Un om rational poate iubi si poate fi darnic ci nu egoist, pentru ca a fi rational mai inseamna si a fi mai ''evoluat'' din toate punctele de vedere, si aceasta evolutie nu exclude compasiunea, iubirea si alte calitati pozitive.
Sper ca te-am ''iluminat''.
O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru Nefarius):

Da asa este: prin rationare "la rece" pur informational se ajunge la cele mai bune decizii. Un om care ia astfel de decizii poate iubi si socializa. NU confunda evolutia cu adaptarea si cu acumularea de experienta si informatii. Evolutia anatomica in afara unui grup specie NU are loc.

| Nefarius a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, schimb cuvantul ''evoluat'', cu (superior), nu de alta, insa cred ca m-am exprimat gresit si nu m-am facut nici pe deplin inteles.
Si nu, nu ma refeream la evolutia anatomica, in nici un caz, ci ma refeream la superioritate, la depasirea conditiei actuale ( inferiaore ) prin ratiune.
O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru Nefarius):

Da bine ai grait. Omul prin acumulare de cunostinte devine mai superior ( doar ca numar de cunostinte ) fata de omul antic sau alti oameni din prezent care au mai putine cunostinte. Bogatii lumii pun pret mai mare pe saraci cu atat mai mult cu cat saracii au mai multe cunostinte si abilitati si experienta.

| LoneGunman a răspuns:

Nici unul din cele de mai sus,

| Aless667 a răspuns:

A fi rațional înseamnă a gândi cu organul cu care poți desfășura acel act numit 'meditare' sau 'reflectare' ci nu cu inima (ar fi o idee extrem de greșită dacă ai începe sa gândești cu altceva ci nu cu creierul).
În concluzie, 'rațional' este echivalentul lui 'inteligent' iar o astfel de persoană nu e obligată sa fie si egoistă sau insensibilă. Doar pentru ca gândești si înțelegi nu înseamnă ca ești o 'scârbă' fara sentimente happy