| Mariathegirl a întrebat:

Ce inseamna mai exact sa fii antisocial?

10 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

A fi mai inchis in tine, a nu intra in vorba cu nimeni. Sa fii genul de persoana mai singuratica. Sa nu vrei sa iti faci prieteni. Te simti mai bine cu tine insuti!

| Innsbruck a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu,nu asta insemna anti-social. Ceea ce ai descris tu, se numeste introvertit.
Acest cuvant este folosit gresit si foarte mult si prost fara ca cineva sa mai citeasca definitia din cand in cand.
este o conditie in care persoana arata lipsa de consideratie fata de lege si de drepturile celor din jur. Persoanele cu tulburare de personalitate antisociala tind sa minta sau sa fure si nu-si indeplinesc obligatiile profesionale si cele de parinte. Termenii "sociopat" sau "psihopat" sunt uneori folositi pentru a descrie o persoana cu tulburare de personalitate antisociala.
Debutul adolescentei reprezinta o perioada critica pentru dezvoltarea tulburarii de personalitate antisociala. Oamenii care cresc intr-un mediu abuziv sau in care sunt neglijati prezinta cel mai mare risc, iar adultii care prezinta aceasta tulburare au avut debutul simptomelor de conduita inainte de varsta de 15 ani. Tulburarea de personalitate antisociala este de trei ori mai frecventa la barbati decat la femei si este mult mai prevalenta in populatia din inchisoare decat in populatia generala.
Tulburarea de personalitate antisociala este o conditie cronica si reprezinta una dintre cele mai dificil de tratat tulburari de personalitate. Totusi, psihoterapia si unele medicamente pot ajuta la ameliorarea simptomelor. In multe cazuri, simptomele tulburarii de personalitate antisociala descresc odata cu inaintarea in varsta.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Innsbruck):

Multumesc ca mi-ai spus. Nu stiam asta!

| Innsbruck a răspuns (pentru Florentina9210):

Nici eu nu stiam asta, pana mi-a zis cineva.Sincer,nu l-am mai verificat pana atunci si cred ca ar trebui sa o spun mai des happy

| Florentina9210 a răspuns (pentru Innsbruck):

Si cand ai spus ca este una ''dintre cele mai dificile boli de tratat'', asta inseamna ca tulburarea nu o sa dispara niciodata, si poate fi ameliorata cu ajutorul medicatiei corespunzatoate. Asta mi-a amintit ca se poate asocia si cu schizofrenia. Sunt cam la fel.

| Innsbruck a răspuns (pentru Florentina9210):

Asemanarea dintre cele doua este ca, ambele sunt boli/tulburari de natura psihica.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Innsbruck):

La asta m-am referit.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Si ceea ce ai scris tu intra in definitia aia doar ca aceste persoane le fac involuntar adica ei nu se pot stapani constient sa nu le faca

| RAY a răspuns (pentru Innsbruck):

O persoana care minte, fura poate fi o persoana foarte sociabila si perversa

| RAY a răspuns (pentru Innsbruck):

Petru mine antisocializarea se imparte in 2 grupe
antisocialarea voluntara

cand cineva te dezamageste si vrei sa stai ascuns o vreme si eviti orice contact cu cineva si respingi tot ce inseamna socializarea

antisocialinvoluntar

care este o boala asemanatoare cu paranoia simti ca toti isi vor raul, simti ca tota lumea e impotriva ta,te uraste, urasti toata lumea, ganduri de sinucidere, ucidere, antisocilzarea deplina, nu respecti regulile care ti se impun devi rebel sa spun asa multe alte chesti