| Hyperion7 a întrebat:

A fi sau a nu fi adevărată zicala "Nu te ridica mai sus decât grămada de cărți pe care le-ai citit, ca să nu devii penibil!"?
Argumentați

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Cam e adevarat, da.E penibil sa te autointulezi nu stiu cum daca ai cunostinte limitate. Poti spune ca se aseamana cu zicala,, nu te intinde mai mult decat ti-e plamupa/patura'', doar ca din punct de vedere al inteligentei si cunostintelor.

| gabicoo a răspuns:

Și ce te faci cu cei care au citit doar trei cărți la viața lor?
Unde este grămada?

În categoria de mai sus se încadrează 2/3 dintre concetățenii noștri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati se pot lauda cu asta? 3 oameni?
E penibil doar cand ai citit 3 carti toata viata si ti se par "o gramada"

| Hyperion7 explică (pentru anonim_4396):

Bine punctat, insa depinde și care au fost acele 3 cărți!
Unii citesc lucruri complet inutile, precum materia de bac de la română și nu rămân cu nimic.Deci da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani! Cu bani te poti ridica mai sus decat oricine. Nu ii pasa nimanui cate carti ai citit, sau ce fel de carti ai citit. Totul in viata asta se invarte in jurul la bani. Nu cultura sau educatie. Un tigan care este traficant sau peste si face bani multi, este privit cu cea mai multa admiratie. Femeile vor sa se marite cu el, ceilalti barbati vor sa fie ca el.

| Hyperion7 explică (pentru anonim_4396):

Mentalitatea asta suna a vremurilor de glorie ale homo sapiens!
De ce zic asta? Cu ce ne diferențiem noi,oamenii moderni,de cei preistorici? Cu nimic deosebit,ei nu aveau Facebook,dar bârfeau Intre ei, nu aveau mașini, dar se laudau cu ce vânau șamd.
Exemplul tau nu este elocvent în acest caz, de ce? Pentru că BANII NU SUNT TOTUL! Asa cum zic unele persoane "banii doar întrețin"…și ce deducem de aici? Gramezile de bani nu pot scoate din lumina comportamentul unui, atitudinea, personalitatea, ci ele sunt acolo pentru a-ți oferi o oarecare deschidere in viața.Insa banii nu sunt totul.Cu banii nu poți cumpăra sănătate,timp,iubire,de altfel lucruri fundamentele!
Într-adevăr,până Intr-un punct ai dreptate,însă și educația are rolul său, altfel nu mai eram torturați,cel puțin în țărișoara asta,sa studiem opere ale unor autori putreziți cine știe de când,daca cultura și educația nu erau importante, lumea ar fi fost un haos, doar educația mai echilibrează astfel balanța, banii ne-ar fi distrus complet!
Un tigan care este traficant e penibil!
Banii întunecă rațiunea umană, nicidecum nu-l ajuta! Chiar daca lumea se învârte în jurul lor, tot ei ajung sa fie supuși de el!

| Hyperion7 explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Cel mai elocvent răspuns, chiar daca nu are oarecum legătură cu tematica, așa e este!
Un bărbat trebuie sa fie un exemplu, un luptător care e capabil de rezultate mărețe! Nu unul care nu-și taie ombilicul și încă sta cu mami la 30+.
Nu vreau sa fiu rău,însă mentalitatea asta ii duce pe unii în prag de eșec.
Cred că știm cu toții cât de acide sunt mamele de băieți și aici nu mai sunt necesare intervenții!
Unu la mana,doi la mana, evident!
Trebuie ca omul sa evolueze,indiferent de sex, ori se vor pierde în neant și vor suferi că vezi doamne nu-și găsesc iubirea!
Iubirea nu se găsește, acesta vine in momentul in care omul evoluează, în care devine independent pe toate planurile șamd!
Degeaba ești frumos și ai bani, că devii irelevant in momentul in care ești lipsit de aspirații, mai ai și 30+ și stai cu mami să-ți spele chiloții că ție ți-e lene.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Știu,știu

Răspuns utilizator avertizat
| Lrs2015 a răspuns:

Nivelul de cultura generala va fi mereu limitat de inteligenta.Nu e vorba doar de cat ai studiat, ci si de cat ti a dat mama natura. Cand ai ambele, te poti ridica cat de sus iti permite. Cand ai doar inteligenta, tot te poti ridica binisor. Cand is doar cartile....asa si asa!
]

Răspuns utilizator avertizat
| Lrs2015 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

"Daca nu ai talent, nu o sa fii un campion niciodata. Daca ai talent, va trebui sa muncesti ca un nebun si vei fi campion" Ronnie COleman

| Hyperion7 explică (pentru Lrs2015):

E și nu este adevărat!
Uite un exemplu,cunosc persoane care deși talentate, tot au avut nevoie de meditații pentru a se perfecționa și mai mult.
Deci talentul nu va putea înlocui niciodată munca! Indiferent că ești sau nu talentat, daca nu muncești sa ajungi sus, vei fi un nimeni, dar cu talent!

Răspuns utilizator avertizat
| Lrs2015 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Cred ca esti prea "mic" ca sa intelegi ce am vrut sa transmit

| Lrs2015 a răspuns (pentru Hyperion7):

Relativ

Răspuns utilizator avertizat
| Mihhhhhhhh a răspuns:

Da, e adevarata. Adică nu te da cine nu ești.

| Ararat a răspuns:

N-am auzit-o niciodata.

| Hyperion7 explică (pentru Ararat):

Înseamnă că sistemul educațional românesc nu ți-a cultivat-o încă?