| inna a întrebat:

De ce n-as crede ca adevarata fericire inseamna sa nu-ti mai pese decat de un prezent care te satisface pe deplin? Argumentati.

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Chiar asa: de ce n-ai crede?

Probabil pentru ca fluxul constiintei iti spune ca viata e un prezent continuu si ca ceea ce nu faci astazi se rasfrange asupra zilei de maine. Insa daca prezentul te satisface pe deplin, cred ca si viitorul are toate sansele sa faca acelasi lucru! Felicitarile mele!

3 răspunsuri:
| smaranta a răspuns:

Don"t worry, be happy! cu cat iti faci mai multe griji cu atat se amplifica problemele... asa ca fi fericita, traieste clipa!happyOricum orice problema are si o rezolvare, totul e sa fi optimist.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

E ciudata expresia. In traducere ar insemna sa te transformi intr-un animal fericit.
Omul se deosebeste de animale tocmai prin idealuri, teluri, vise. Realizarea lor aduce o fericire, nu absoluta, dar destul de aproape.
Sa fi fericit doar bucurandute de prezent, e ca si cum ai sta in propria mizerie si ai fi fericit ca ai primit un cadou. Nu imi suna a fericire adevarata ci a fericire superficiala. Poate ca e mai bine sa ai fericirea asta superficiala permanent decat o fericire profunda dar de scurta durata, dar eu as prefera starea de om decat cea de animal... Vreau sa fiu fericit pentru ca am muncit o viata sa obtin ceva decat sa fiu fericit ca ma culc/mananc/beau...

| alma a răspuns:

Buna, fa tot ce poti azi ca sa fii fericita, caci ZIUA DE MIINE NU NE APARTINE asa ca nu putem sa gindim prea departe. Bucurate, cauta fericirea zilnic si vei fi fericita toata viata.Iti doresc sa fii fericita