| RAY a întrebat:

A fost, în fine, descoperit bosonul Higgs?

http://www.scientia.ro/......higgs.html

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Foarte tare, am văzut și eu știrile. happy
Ce ți-e și cu știința asta, face predicții pe care le confirmă după 45 de ani.

| RAY explică (pentru i86e2):

De aia e asa frumoasa stiinta ca poate fi demonstrata

| muffy1 a răspuns (pentru i86e2):

Pai stiinta are nevoie de o ipoteza. nu poate porni de la 0, si sa zica hai sa descoperim chestii.
prin calcule matematice si observatii, se fac presupuneri stiintifice ca ar exista particule sau fenomene sau tipuri de energie sau orice altceva, si apoi se incepe munca pentru descoperirea si dovedirea lor. asta e stiinta.
daca ar zice stim ceva, nu mai trebuie dovedit, nu ar mai fi stiinta, ar fi religie.

9 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Din cate stiu eu, inca nu. Eu nu am incredere in situri care se termina in.ro

| Andrei7520152 a răspuns:

Tanti la stiri asa zicea. normal ca stirea era ceva de genu "Particula lui Dzeu a fost gasita!" ca altfel nu se putea

| TychoB a răspuns:

Dupa parerea mea este important sa evitam stirile senzationaliste ca "Einstein a gresit, viteza luminii depasita" (toata povestea cu neutrino) sau "Patricula lui Dzeu gasita", desi sunt sigur ca la televizor doar asta vei vedea.

Dupa seminarul de azi ATLAS si CMS si-au prezentat datele si ambele au detectat o particula la 125-126 GeV. Aceasta este o particula de tip Higgs, dar inca nu se stie daca este standard model Higgs. Exista sansa sa fie ceva si mai exotic, dar particula a fost gasita si urmeaza noi teste si descoperiri.

Stirea este de fapt urmatoarea: modelul standard functioneaza, am gasit 'ceva' care probabil va fi SM Higgs. Daca nu se gasea 'ceva' modelul standard trebuia revizuit, iar acum ca s-a gasit 'ceva' stim in care directia in care trebuie facute alte cercetari.

http://press.web.cern.ch/press/PressReleases/Releases2012/PR17.12E.html

| muffy1 a răspuns:

Da, azi la conferinta de presa au anuntat cu o precizie de 5 sigma (99, 99999%) ca au descoperit intr-adevar particula ce da masa materiei.
o descoperire incredibila, felicitari CERN.

| RAY explică (pentru muffy1):

Ma bucur chiar simt o bucurie ca s-a confirmat inca o data ca universul nu are nevoie de vreo interventie divina

| WhatheWow a răspuns:

Oare exista extraterestri?

| WhatheWow a răspuns:

Astazi se tine o conferinta de presa la CERN pentru confirmarea existentei acestei particule.