| Necrophagist a întrebat:

A te sacrifica pentru celălalt sau a muri împreuna?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce rost are să murim amândoi?

Dacă cineva poate fi salvat, trebuie să fie salvat! Iar mai departe e viaţa lui şi poate să facă cu ea ce vrea.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Niciuna. A trăi eu!

| Vizitiul a răspuns:

Depinde cine este "celalalt". Daca este o persoana draga tie, atunci, nu mai poate fi vorba de sacrificiu, ci de o dorinta launtrica. Murim impreuna? Am inteles, nu te sacrifici! Te salut.

| cristi202 a răspuns:

Trebuie sa fii tare egoist, tare rau incit sa gindesti: "De ce sa mor numai eu?". Daca tot mor, fie singur, sacrificindu-ma pentru cineva, fie impreuna cu acel cineva, prefer sacrificiul. E mult mai practic, si doar eu am de pierdut, celalalt in schimb cistiga. Sa traiasca el, daca eu nu mai pot trai oricum. Poate doar un caz ar face exceptie - sotia mea. Cred ca ar suferi enorm de pe urma mortii mele, si atunci poate ar fi mai bine sa murim impreuna. Dar asta ar decide ea, nu eu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ia-l de pe mine, ca-l omor!

| Klepto a răspuns:

O sa presupun ca mai cred in love si tot bullsh*tul ce tine de ea, acum cateva luni mi-as fi dat viata pentru o "ea", daca as fi iubit-o atat de mult inca sa-i pun viata ei in fata mea.De la iubire pentru ea se poate trece la o iubire pentru ea in varianta extrema, care ar putea duce la sacrificiul suprem doar pentru bunastarea ei.
Acuma dupa cateva luni revelatoare si descoperirea a egoismului din mine, nici nu concep sa fac asa ceva pentru absolut nimeni, ca am ajuns la concluzia ca absolut nimeni nu merita asa un pret de mare.

I love me suna mai bine decat i love you.

| DorelSudoru a răspuns:

Il sasi sa moara...si tu nu te sacrifici simplu

| Necrophagist explică:

Ma refer la a infiinta, stiti voi, intrebarea mi-a venit de la neintelegerea unei probleme ridicate de Sein unde Zeit

| Necrophagist explică:

Inc-o intrebare esuata din a carei raspunsuri pot sa fac o telenovela

| miradoniz a răspuns:

hee hee presupun ca "întrebarea din spatele întrebării"hee hee este care se potrivește mai bine definiției dragostei adevărate, sau asa ceva,(aia care exista, pardon durează în timp)hee hee Pai între Orfeu și Euridice... Francesca și Paolo.Am crezut întotdeauna ca singurul sentiment adevărat e cel care îmi depășește voința.Ca sa spun asa(și e veche)hee hee «Omnia vincit Amor:et nos cedamus Amori»hee hee

| MajorAsshole a răspuns:

Asta e intrebarea... laughing a muri impreuna, clar.

| Birjaru a răspuns:

Incerc sa fac tot ce pot, daca nu reusesc, murim impreuna oricum...

| VacutzaRoscata a răspuns:

A trai

| Dina a răspuns:

Depinde cit e de drag "celalalt". Foarte putini in ziua de azi dau viata pentru cineva.Si ca sa nu te duci singur pe lumea cealalta mai bine e a muri impreuna.Dar daca vrei sa-i daruiesti viata lui, te sacrifici pentru el, depinde de persoana...

| ElySa a răspuns:

Nu mai exista asa ceva straight face nimeni nu ar face asa ceva. Si nici eu nu as face-o pur si simplu nu e nimic mai important decat mine. din punct de vederelogic ar insemna sa fiu prost sa mor pentru altu sau cu el de gat.

| pisoias a răspuns:

A te sacrifica pentru celalalt e o solutie(intalnita numai in povesti sau in filme) izvorata din dragoste dezinteresata fata de acea persoana, iar a muri impreuna ar putea suna putin egoist, nu crezi? Ma rog depinde de situatie.

| Gabriel892 a răspuns:

Depinde de situatie

| Jeanny22 a răspuns:

Nu ma tem de moarte! Daca as putea cumva sa-l salvez pe cel de langa mine cu propria viata, as face-o. As renunta la tot, si m-as lasa ucisa. Ce alt mod mai frumos de a muri, decat pentru persoana iubita, poti gasi?
Jeanny22!

| Monobrow a răspuns:

= ce romantic laughing

| yloveyou1 a răspuns:

Pai te sacrifici ca sa mori impreuna laughing