| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

A vizionat cineva "battle star galactica"? In viitor o sa fim si noi ca ei? Cautand planete, nici macar 1 miliard de oameni nu ar incapea... cum supravietuim daca soarele se stinge?

9 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In vreo 5 miliarde de ani pana moare soarele, e psoibil sa fim morti de miliarde de ani.

| sadrian46 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu este posibil. De ce? Viața supraviețuiește de 3, 5 miliarde de ani. Nu există nici un motiv să nu continue.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Posibilitatea de a be anihila /distruge planeta noastra INAINTE de a ne raspandi in spatiu este prea mare. Crearea tehnologiei necesare pentru a trai permanent/in grupuri mari in spatiu -necesita investitii mari/si timp. Dupa cursa spatiului dintre USA SI USRR a favorizat investitii in domeniu, in schimb dupa caderea USRR, investitiile s-au oprit. La fel si realizariile.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibilitatea de a be anihila /distruge planeta noastra INAINTE de a ne raspandi in spatiu este prea mare.
Nu. Nebunia distrugerii planetei a fost deja oprită. Un război mondial este oprit de pericolul distrugerii nucleare.
Urmează guvern mondial. Timp avem, câteva miliarde de ani.
Este nevoie de tehnologii noi, de energii noi, de fizicieni. Ce s-a pornit, cucerirea spațiului cosmic, nu se va opri. Viața până acum s-a bazat pe fiziologie. Acum se bazează tot mai mult pe psihologie, pe intelectul uman. Acesta domină cu toată forța vieții concentrată în el. Viața nu este veșnică de la Isus încoace, este deja veșnică acum. Soarele se va stinge, dar până atunci vom coloniza Galaxia. Ce vezi acum în filme SF, este viitorul. Sunt extraodinar de optimist că așa se va întâmpla. Aceasta este credința mea fanatică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Insa noile tehnologii pot scapa de sub control: nanoboti, esecuri biologice, calamitati naturale.
Aceasta este o teorie larg dezbatuta. Tinand cont de sansele super -mari ale existentei vietii pe alte planete, se presupune ca teoria asta cu auto-distrugerea explica (macar partial) De ce Nu ne-am intalnit inca extraterestrii
(Sau contactul a avut deja loc, numai ca autoritatiile neaga?)

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noile tehnologii pot scapa de sub control: nanoboti, esecuri biologice, calamitati naturale.
Nu pot. Pot dacă sunt lăsate. Dar nu sunt lăsate.

| Meme10Memu a răspuns:

Imposibil.

| Nătărău a răspuns:

Doar las asta aici: sîntem ființe nocturne.

| shu7e a răspuns:

Normal ca o sa cautam alte planete, sisteme solare.
O sa fim si mai si. Doar asteapta si ai sa vezi.