| Vizitiul a întrebat:

Adevarata iubire, se traieste doar o data in viata!?

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da. dupa accea cand rugineste, iubirile traiesc ca la emisiunile lui Capatos, cu balacareli, injuraturi, divorturi si tot tacamul.

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca Da.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

,,...Şi Julieta a trăit fericită alături de Romeo până la adânci bătrâneţi."

| Alphawolf a răspuns:

Din punctul meu de vedere, da. Am avut cateva femei la viata mea, dar doar pe una am iubit-o, pe celelalte doar am tinut la ele(si la mine).

| MMihai a răspuns:

De ce numai o singură iubire, numai o singură dată în viață?

Răspuns utilizator avertizat
| bamse a răspuns:

Exista mai multe feluri de iubiri, dupa parerea mea.

Iubirea de mama, de sotie, de copii si toate te fac sa simti diferit. A reduce iubirea doar la grad de iubirea iubitului pentru iubita sa este o mare nedreptate facuta iubirii, o ciunteala a ei.

Deseori se confunda iubirea cu sexul. Aia nu e iubire, aia e o necesitate bilogica ca si foamea.

Apoi este si un altfel de iubire, un sentiment in care tu vrei sa fie armonie si bine tuturor oamenilor. Aceasta este o frantura de iubire divina experimentata de om, iar omul nu o poate intelege foarte bine.

Eu inteleg iubirea ca tinta finala a omului. Care simte iubirea a atins cel mai inalt nivel de fericire. Iar iubire stii ca ai cand esti gata sa te sacrifici tu. Iubirea merge mana in mana cu sacrificiul.

Deci, daca crede careva ca iubeste o femeie, sa se gandeasca daca si cat ar mai iubi-o daca ar vedea-o in pat cu altul. Nu exista am iubit-o cu adevarat dar acum nu o mai iubesc. Aia nu e iubire adevarata. Si daca acea iubire e inlocuita de ura, atunci e clar.

Iubirea adevarata nu este egoista. Adica nu se poate sa iubesti adevarat pe cineva pentru ca ai avantaje tu. Si cand nu le mai ai, sa nu mai iubesti acea persoana.

Asadar, iubirea adevarata, cand ajunge careva sa o simta, ramane in acel om indiferent ce se intampla in viata lui. Iubirea adevarata este un sentiment continuu, un flux curgator, nu se opreste. Adica care ajunge la iubirea adevarata nu se mai opreste din iubit.

In final, iata ce zice Sf Ap Pavel, un mare invatator crestin despre iubire. Este lung si exista riscul sa plictisesc. Dar va puteti inspira de aici sa puneti 2-3 versuri pe invitatia de nunta, etc.

De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător.
2. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi;
9. Pentru că în parte cunoaştem şi în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârşit, atunci ceea ce este în parte se va desfiinţa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, faţă către faţă; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaşte pe deplin, precum am fost cunoscut şi eu.
13. Şi acum rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.

| fabiola a răspuns:

Orice iubire este adevarata, durata este incerta!

| PetreConstanta a răspuns:

Poate prima oara nu a fost iubire Poate doar te-ai inselat Dumnezeu stie

| pwp a răspuns:

Nu neaparat!

| FuckOnCocaine a răspuns:

Nu știu ce să zic. Tata, o iubea extraordinar de mult pe mama. S-au cunoscut la vârste fragede(16 respectiv 18 ani), s-au căsătorit și au făcut copii. Nimeni nu credea vreodată, că acel cuplu minunat se va separa. Tata s-a recăsătorit și o iubește pe cealaltă. Deși prima dragoste, a fost adevărată și sinceră, se pare că acum iubește pe altcineva( în același fel ). Nu știm sigur, dacă se întâlnește doar o dată în viață. Poate de 2 ori, poate de 3, cine știe, dar prima pot spune cu certitudine, că nu se va uita, indiferent de împrejurări.

| 4b a răspuns:

Nu cred...omul are multe sanse la o iubire si tanjeste chiar si dupa cea neimplinita. Daca iubirea adevarata se traieste doar o data in viata, atunci cand se ajunge la destramarea unei relatii, inseamna ca n-ai sa mai ai parte de o iubire in adevaratul sens al cuvantului; iti dai seama ce ar insemna asta?! o viata fara senssad
De fiecare data cand am dat-o in bara in relatiile ce le-am avut, mi-am spus ca n-a fost o iubire adevarata, si sincer, cam asta tindem sa spunem cu totii. Parerea mea este ca adevarata iubire are loc de fiecare data cand esti dispus sa faci un sacrificiu demn de urmat pentru pers respectiva si totodata de implici trup si suflet in relatie.

| Gorillaz a răspuns:

Salut, eu consider ca nu, uite de ce, in primul rand poti diferentia iubirea fata de o prietena/prieten/parinti/frati/surori etc Si apoi hai sa o luam pe linia cu iubit/iubita pentru ca banuiesc ca la asta te refereai, sa zicem ca ti se aprind calcaiele dupa una, si o iubesti f mult dar... dispare din viata ta, a plecat sa zicem in alta tara, tu nu o sa o mai vezi niciodata dar ai iubit o enorm, din pacate situatia nu te poate lasa sa mergi cu ea, peste 3 ani gasesti alta fata poate si mai si ca celalata, esti topit dupa ea, si da e iubire nu mahmureala sau ceva de genul, pur si simplu iubire, deci o traiesti a doua oara, si sa zicem ca de fapt se mai repeta faza, sa zicem ca...doamne fereste, moare, ce o sa faci? o sa te snucizi? instinctul te opreste, si cauti mai depate, poate gasesti una de care nu iti place la fel de mult, o parasesti si iar dai de una de care iar te indragostesti lulea si o iubesti la nebunie,,, a treia oara, in fine ai inteles tu ideea

| SameMistake a răspuns:

Vezi tu, in viata asta, care e atat de lunga si totusi atat de scurta, vrand sau nevrand... iubesti. Iubesti o data, iubesti de doua ori, iubesti de cate ori iti dicteaza inima. Nu este un numar fix de "iubiri" dintr-astea. "Iubiri" care se pot nu-mi mai mult sau mai putin asa. Placutul si iubitul sunt fapte diferite, desi asta este alta poveste. Multi oameni spun ca "IUBESC ATAT DE MULT", cand ei nici nu isi dau seama ca de fapt. doar plac, nu iubesc.
In fine, nu asta e ideea. Si, sa zicem, ca poate chiar iubesti de mai multe ori in viata. Dar destinul, in care desi nu credem toti, iti rezerva o iubire. deosebita. Poate ai sa zici ca ce te iau cu "destinul" si chestiile de genul, dar nu stiu ce ai sa zici, pentru ca nu te cunosc.
Adevarata iubire, datorita faptului ca este ADEVARATA, este unica. O traiesti o data in viata, oricat de lunga sau scurta ti-ar fi viata. Este alt sentiment fata de toate cele cate ai intalnit pana la momentul in sine. Desi "ai iubit" de multe ori, multe persoane, uneori ai crezut ca nu te vei mai desparti niciodata de "iubirea" pe care o credeai adevarata.
Dar toate astea inainte de a cunoaste chiar. adevarata iubire. Pana sa o cunosti, poti sa zici cate si cate despre iubirea adevarata. Dupa ce o intalnesti cu adevarat. poate nici nu iti mai vine sa impartasesti si altora povestiri despre aceasta minunata, adevarata, unica dragoste.
Raspunsul la intrebarea ta, daca ar fi sa fie unul simplu(desi eu nu ma pot incadra in general in persoane care dau raspunsuri simple) ar fi clar... DA, o data in viata!

Acum, cu siguranta vor fi n oameni care imi vor considera raspunsul stupid, pentru ca, vezi dom'ne, ei nu cred in destin si "prostii de-astea". Poate nici tu!
P.S: Parerea mea, atat. Nu am facut referire la nimeni in mod personal!
Numai bine iti urez!

| Schizophrenic a răspuns:

Doar pentru o singura fata din viata mea am simtit atata dragoste. Din pacate relatia noastra s-a racit si a trebuit sa ne despartim. Logic ca am incercat pe cat posibil sa nu se ajunga acolo, dar nu am reusit. Momentan as spune da, dar daca pe viitor voi mai simti la fel am sa revin aici sa-ti spun.

| porto89 a răspuns:

O intrebare extrem de inteligenta.nu stiu ce raspuns sa dau.deocamdata am 22 de ani vb peste 20 de ani ok?

| Vanyum a răspuns:

Nu cred, iubirea ca sentiment poate avea extrem de multe forme si la urma urmei nu iubesti o singura persoana in viata...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pur si simplu oamenii dupa o prima adevarata iubire se inchid in sine, sangerand apoi incetisor toata viata, poate inconstient (daca nu s-a realizat aceasta iubire din anumite motive). Cei care insa au curajul sa treaca peste aceste rani si se redeschid vietii, cred ca sunt perfect capabili sa iubeasca cu adevarat o a doua, a treia oara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se traieste doar o data! de doua ori, de trei ori, de cate ori trebuie traita!