| syme a întrebat:

Aldous Huxley (unul dintre ateii de frunte ai secolului XX) spunea:

„Am avut motive să vreau ca lumea să n-aibă un sens. În consecință am afirmat că nu are. Și am fost capabil fără nicio dificultate să găsesc argumente satisfăcătoare pentru această afirmație. Pentru mine, și fără îndoială pentru majoritatea contemporanilor mei, filosofia nonsensului a fost în mod esențial un instrument de eliberare. Eliberearea pe care o doream noi a fost... eliberarea de un anumit sistem de moralitate. Am obiectat împotriva moralității deoarece interfera cu libertatea noastră sexuală."

Ce spuneți de acest citat? Poate fi acesta un motiv pentru respingerea existenței lui Dumnezeu și pentru ateii de astăzi?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Cred ca e unul din motivele de baza pentru multi si dintre cei care sustin existenta lui Dumnezeu traiesc totusi ca si cum El nu ar exista.

7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

In primul rand Huxley nu a cunoscut/considerat decat latura crestina/mozaica/musulmana a spiritualitatii, pentru ca numai aici aspectul sexual este un pacat sau constituie un aspect negativ al moralitatii.
Ignoranta pote gasi totdeauna argumente in a nega ceva.
La ateii de astazi problema este si mai mare, ignoranta este si mai crasa, avand in vedere ca informatia este asa de la indemana.
Oricum spiritualitatea si credinta are diferite trepte iar poate negarea credintei este un inceput. Pentru atei, probabil ca numaratul pana la 10 incepe de la -10.
Pace si liniste!

| fabiola a răspuns:

Lumea are un sens dar nu-i creat de noi!

| daddy a răspuns:

Salut
nu am auzit de acest aldous huxley insa stiu sa iti spun sigur ca majoritatea ateilor cel putin din ziua de azi nu resping conceptul de dumnezeu pentru a scapa de valorile morale si responsabilitati asa cum nici eu unul nu fac asta din acest motiv
cat despre sensul vietii desi nu avem un anume scop obiectiv din punct de vedere al existentei noastre fiecare dintre noi are propriile nevoi subiective care dau acel sens vietii sale
negarea lui dumnezeu poate fii facuta si datorita unor motive foarte bine intemeiate si logice
eu sunt ateu pentru ca nu exista dovezi certe pentru existanta divinului
cum a spus si dawkins este un mare pacat sa iti construiesti intreaga viata pe o idee pentru ca nu ai niciun suport care sa o sustina de asta cred ca respingem notiunea unui dumnezeu decat din alte cauze

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.respectivul se complace in ingaduinta de sine, carei permite sa traiasca liber din punct de vedere sexual, pacat din robia caruia se iese foarte greu fiind un pacat al carnii.si acum te intreb pe tine syme? ce doresti pentru tine? un partener/a papagal care-si alege perechea pentru tot restul vietii? sau un cocos? care **** tot ce prinde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul, ca de altfel si restul religiilor care promoveaza idea unei divinitati superioare si creatoare, are o serie de implicatii care intr-un mod imediat impun un set de restrictii credinciosului. In mod evident acest lucru va aparea in fata celui care nu cauta sa inteleaga ca o ingradire a libertatilor proprii.

Cuvintele lui Huxley ilustreaza cu prisosinta ceea ce putem observa cu ochiul liber in societatea moderna: o "eliberare" a individului de orice norme/dogme morale/religioase avand ca scop imediat satisfacerea placerilor (carnale in cele mai multe cazuri) ale acestuia.

De fapt, chiar cred ca idea exprimata de Huxley sta la radacina ateismului si a tot ce implica acesta fara doar si poate. Cum altfel am putea justifica tranformarea intregii noastre civilizatii din profund religioasa/mistica, in a-religioasa/a-mistica.

Descoperiri ale stiintei? Acestea au ulterioare si folosite "scrupulos" in a justifica doctrina.

Trezirea brusca (in termeni istorici) la realitate a societatii? De cand masele au devenit o oglinda a adevarului? Avem de 1000 de ori mai multa informatie decat bunicii nostri, dar gradul de discernamant s-a divizat cu acelasi ordin. Deci sa nu vorbim despre "iluminare".

De aceea Huxley, care desi ateu, din perspectiva mea eu il vad ca un vizionar (fie si numai pentru. ca a scris Brave New World). Cel putin el a fost un ateu cinstit. Iar citatul aceste dovedeste ca a fost cinstit si fata de el insusi...

| masivan a răspuns:

Nu nu poate, doar si pentru ca!
Nu toate zile anului sunt pentru a face schimbari si nu schimbarea in sine te face sa fi special.
Frumos exemplu ce sa zic, El baiatu este si a fost unul din aceia care va ramane vesnic exemplu pentru alti. Om nepotrivit la loc nepotrivit.
Unul ca el e acela care nu poate gasi normalul in nimic.
Lucru firesc pentru un om e acela sa aranjeze puzzelul vieti asa cum trebui.
Problema e intai la tine apoi la societate. Daca tu nu ai nici un sens atunci nimic prin preajma nare sens.
Concluzie : Cauta o directie, un sens cum ar zice altii si apoi ai propria libertate.
In mare fiecare om e capabil sa fie rege sa aiba propriul regat si asa mai departe, interesant e ca multi dintre noi aleg sa plateasca tribut altora, pentru ca asa se simt ei in siguranta.