| anonim_4396 a întrebat:

Avea dreptate Aldous Huxley? Cea mai rea distopie este mascata în utopie?

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

La modul metaforic, da, avea dreptate. La modul real, putem oricând observa o diferență dramatică între cultura /valorile explicite și modul real în care ne trăim viața. Chiar și un sistem politic precum democrația are în definiția și elaborarea sa explicită un profund optimism către o umanitate bună și echitabilă (echivalentul unei utopii)- în practică însă ne comportăm în moduri extrem de contradictorii care duce la fel și fel de fenomene negative ( distopie)

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Raspunsul corect este b.