| Lumynyzza a întrebat:

Am 3 intrebari pentru voi...

De ce luceste mai tare un obiect bine lustruit decat unul care prezinta asperitati?
De ce apele limpezi sunt adanci?
Ce se intampla cu un fascicul paralel de lumina care trece printr-o bula de aer aflata intr-un vas cu apa?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Obiectul lustruit reflecta o cantitate mai mare de raze,
apele limpezi nu sunt adanci ci dor iti creaa acea iluzie ca ar fi foarte adanci datorita culorii verzui a acestuia. Iar cu un fasciculul paralel de lumina care trece printr-o bula de aer afla intr-un vas cu apa se intensifica in luminozitate!

3 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Iti faci temele de la scoala? Hai, pisc-o de aici, pana nu te pun sa-mi lustruiesti altceva! Sunt magar, dar nu ma intereseaza!

| SatanaInIzmene a răspuns:

O intrebare am si eu : Dupa care rationament din universul asta ai dedus ca apele limpezi sunt adanci?
Groapa Marianelor - cel mai adanc punct de pe suprafata pamantului.Pacific - 11 km adancime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Obiectul lustruit reflectă o cantitate mai mare de raze de lumină şi atunci "luceşte" mai tare.