| andreea_3150 a întrebat:

De ce luceste mai atare un obiect bine lustruit decat unul care prezinta asperitatii?

Răspuns Câştigător
| Mefisto23 a răspuns:

Pe un obiect neted stratul de lac sau furnir aplicat - de exemplu - se uniformizeaza si favorizeaza o reflexie clara, pe cand pe unul cu asperitati se "strange" si da senzatia de imbacsit, reflexia fiind de cele mai multe ori difuza.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cu cat o suprafata este mai neteda, cu atat reflecta mai bine lumina.
Asta e tema la fizica?

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Datorita concavitatilor in care se refelecta altfel razele de lumina.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Reflexia luminii e de vina... pentru ca pe o suprafata neregulata, reflexia va fi difuza.

| hândel a răspuns:

Cu cat acele sferdituri sunt mai mici, ca atat reflecta mai multa lumina. Nu?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un copil naiv isi posteaza pur si simplu tema si te mai si anunta ca uraste matematica. Un copil inteligent, te determina sa-i faci tema, fara ca tu sa banuiesti lucrul asta. Tine doar de modul in care stie sa puna intrebarilehee hee