| wingis a întrebat:

De ce luceste un corp bine lustruit in comapratie cu unul cu asperitati?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ca o suprafata fina reflecta lumina mai bine decat una cu asperitati.
Se numeste reflexie fenomenul de intoarcere a luminii in mediul din care provine, atunci cand intalneste suprafata de separatie cu alt mediu.
Reflexia pe o suprafata neregulata este numita reflexie difuza. O suprafata care difuzeaza lumina in toate directiile este numita suprafata mata.
Cand suprafata de separatie este neteda, razele incidente paralele sunt reflectate astfel incat razele reflectate sunt si ele paralele, o astfel de reflexie este numita reflexie regulata sau dirijata.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca reflecta mai mult lumina.

| AdiSR a răspuns:

Pentru că reflectă mai bine lumina.