| shadovv a întrebat:

Am ajuns (sau cred ca am facut acest lucru) la stadiul cunoasterii mele in care trebuie sa ma specializez, nu ma refer pe plan scolaresc ci pe plan filozofic. Am citit cate putin din fiecare: incepand cu Platon si Aristotel apoi cu filozofia bizantina, ceva din empiristi, apoi Descartes, Kierkegaard si din cei mai de curand, Wittgenstein si Heidegger. Acum trec prin Critica ratiunii pure.

Intrebarea este aceasta: Cu ce sa continui? As putea sa intru mai mult in dialogurile lui Platon sau as putea sa continui cu Kant (Critica ratiunii practice, etc.) sau as putea sa merg cu Heidegger (Fiinta si timp, etc.). Orice raspuns e bine primit.

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Traiesteeee,omule,traieste din plin si gindeste-te ca toti au scris din experienta celor traite. Daca scrii din ce au trait altii nu transmiti nimic.Scrie ce traiesti tu si lumea nu va mai avea parte de repetitii.

| shadovv explică (pentru harciog):

Stiu ca trebuie sa fiu original, dar de unde stiu eu daca sunt original cand nu stiu ce au scris altii...

| harciog a răspuns (pentru shadovv):

Pentru asta nu-i nevoie sa stii despre ce au scris ceilanti.Tu nu daruiesti decit ce ti-a dat viata tie.De cultivat nu zic ca-i rau sa te cultivi din altii dar asta insemnind doar insusirea multitudinii de cuvinte in circulatie, deocamdata, dar de trandmis nu poti transmite nimic decit ceea ce traiesti cu adevarat.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ai citit "Lacrimi si sfinti", de Emil Cioran?

| Trippy a răspuns:

Cu nicolae guta volumul sa moara dusmanii mei.Asta este pentru definirea filozofiei tale.

| shadovv explică (pentru Trippy):

Sa moara dusmanii mei si sa ajunga in rai.

| mentholinks a răspuns:

Cu ce vrei tu. Filozofia e pentru toti.

| PedoBarbie a răspuns:

Mişto. Dar ce ne poveşteşti nouă ce ai făcut azi. Nu ai prieteni ori jurnal în care să scrii?
Pe curând!

| shadovv explică (pentru PedoBarbie):

Ai gandit pe ziua de azi?

| PedoBarbie a răspuns (pentru shadovv):

Ai noroc că eu nu jignesc. Da. Gândesc.

| WhatheWow a răspuns:

Http://www.iep.utm.edu/processp/#SH2a
Gasesti aici multe articole foarte interesante daca stii engleza.
Incearca si ceva filosofic de Ilya Prigogine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa continui cu ceva de Agatha Christie.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Stii tu mi-ai dat niste idei foarte bune, cred ca ar trebui sa-ti multumesc...

| frzq1 a răspuns:

Cred ca m-am blocat la witt si prostituarea mintii lui.ce traiesti tu e ciclic, daca ai minte si trebuie sa faci ceva cu ea faci sa te placa adevarul. si din respect pentru absolut.si de dorinta de-a nu pierde si mintea pe care o ai citesti, si nu ramai in tine, pentru ca exista si posibilitatea asta.filozofii sunt o alinare.numai daca traiesti ceva e nou pentru ca ti se da sa il traiesti.si e nou numai ce ti se da,(acum nici tu insuti nu esti nou si ce e mai original decat tine) pentru ca vrei bine.dar mereu conteaza sinceritatea asta si sensibilitatea.
as zice dupa mine si mi s-a zis ca poti sa recitesti aia pura si aia practica si apoi fiinta si timp sau numai note de heidegger si comentarii.e greu.