| anonim_4396 a întrebat:

Am găsit o metodă destul de interesantă într-o carte, metoda "Loci", pentru memorarea anumitor lucruri importante.

Palatul minții de fapt cuprinde diverse obiecte plasate în anumite camere, după cum vrei tu. Deci pot să zic că funcționează în funcție de inteligența vizuală.

Mă gândeam dacă e posibil acest lucru și în cazul informațiilor. Plasezi informații în camere, le accesezi când ai nevoie.

Credeți ca este eficient?

6 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Lăsa creierul ca își face singur treaba. Tu doar informeza-te!

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu este vorba de asta, rețin informația destul de repede și pe o perioadă îndelungată atâta timp cât mi se pare relevantă, cu argumente pertitente pentru o cauză.

Ceea ce vreau e, să accesez informația aleatorie, spre exemplu un set de caractere alfanumerice, și nu pe baza principiului inteligenței emoționale, ci doar pentru că le-am memorat și structurat informația conform metodei "Loci".

În pricina faptului că sunt aleatorii, XXXX-XXXX-XXXX-XXXX etc. și nu provin de la ceva anume, aș vrea să rețin astfel de numere fără să repet ca un papagal de 1.000 de ori cifrele în speranța că o să le învăț (nu e vorba de un număr de telefon), ci ceva mai complex.

Mot à mot și chiffre par chiffre nu e eficient și se cunoaște lucrul ăsta de când lumea, de aceea încerc să abordez ceva nou.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Absolut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt, pentru a fi eficient, trebuie să plasezi aceeași informație in mai multe locuri pentru a învăța aceeași informație din mai multe locuri.
Poți experimenta. Învață la birou o pagină repetând-o de 10 ori și vezi ce ai reținut din ea a doua zi, apoi învață o pagină asemănătoare în 5 locuri diferite repetând-o de câte două ori și fă la fel. Ai să vezi că ai reținut mai mult când ai învățat în locuri diferite aceeași informație.
Bine... asta am luat-o de pe internet, nu știu cât de adevărată e, dar la mine funcționează.

| Paendeo12 a răspuns:

Da, bineinteles. Subconstientul lucreaza in permanenta.