| Tron a întrebat:

"Am incredere in oameni insa nu am incredere in raul din ei ", ce parere aveti? Voi asa credeti?

5 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Nu poti avea incredere in oameni tocmai pentru ca sunt oameni.cel putin nu iti toti ci in 2.3 maxim.Nu exista rau in oameni ci multa prostie.

| ZEU93 a răspuns:

Eu personal am incredere doar in mine si poate e dezavantaj dar nu lasa loc la slabiciuni, si totusi asta nu ma face sa fiu o persoana care nu socializeaza bine laughing

| milom a răspuns:

Cred ca nu exista "rau" in oameni, cel putin ca biserica kinda blew this out of proportion.

Cred ca inerent suntem buni, dar datorita conditiilor sociale ajungem sa facem lucruri rele, suntem crescuti in rau, speriati cu raul etc. Ajungem sa ducem vieti in care cum zicea Adler - ne ghidam urmarind scopuri de superioritate sau inferioritate. Sau ele pe noi.

Bineinteles, de acolo totul e un cerc vicios astfel majoritatii celor care imi citesc comentariul ceea ce am spus le va parea destul de absurd. Dar cum vorbim filozofic despre componente ideale ale lumii teoria nu e testabila. Dar semne ale ei se pot vedea in cazurile in care societatea statea sa cada. Aici imi vine putin in minte "Homage to Catalonia"-ul lui Orwell. O carte despre o experienta care lui i-a pus multe in perspectiva.

| strawberryblonde a răspuns:

Intr-un film, mai exact in The italian job, zicea unul dintre personaje: "Am incredere in oameni mai putin in diavolul din ei". Aceeasi chestie care o spui tu aici, is de parere ca asa este, adica daca un om nu este impins de "raul" din el sa faca ceva rau atunci nu ar face-o, deci oamenii sunt de incredere, raul din ei nu este.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

INCREDEREA? e un taler cu mii...de fete.raul,nu este omul ci necredinta lui.ISI VINDE SI SUFLETUL