| lori15 a întrebat:

Am mare nevoie de un raspuns...sad
dc ne arata o busola N daca ne aflam la Polul Nord?
va rog mult de tot un raspuns cat mai repede!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La polul nord (geografic), busola indica polul nord... inspre sud, deoarece polul nord magnetic este mult mai la sud decat polul nord geografic. Indicatiile busolei tin asadar de activitatea magnetica terestra deci de pozitia polilor magnetici, nu de pozitia geografica a observatorului. Anomaliile de indicatie ale busolei apar abia cand te apropii sau atingi polul magnetic, cand acul busolei va avea tendinta de a se indrepta catre verticala locului. Alte anomalii mai apar in regiunile care se afla deasupra unor mari zacaminte feromagnetice.

5 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Deoarce polul nord nu este acelasi cu polul magnetic al pamantului.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/3/39/Pole_im_Nordpolarmeer.jpg

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continuu ce au zic ceilalti. Polul Nord si Sud geografic sunt punctele pe unde "iese" axa Pamantului. In jurul ei se roteste Pamantul. Polul Nord si Sud magnetic sunt punctele pe unde "iese" campul magnetic (fluxurile magnetice/centurile magnetismului) din Pamant. Aceste doua perechi de puncte nu se afla in acelasi loc.
___________________
http://sp2.ro/3178c3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca polul nord nu e acelasi cu polul magnetic a pamantului

| al3xxxutz a răspuns:

Lol, ai fost acolo? sau isi bate vrunu joc de tine?