| Roby67 a întrebat:

Intrebarea este la stiinta si nu la filozofie. Daca polul nord este pozitiv, de ce arata busola nordul? Sageta aratatoare de la busola este pozitiva, cu toate ca pozitiv + pozitiv se respinge.

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Fizica cls a Xa. Pamantul este considerat in intregime un magnet, avand polul nord geografic, implicit polul sud magnetic, si viceversa, polul sud geografic, polul nord magnetic. Ceea ce iti indica busola, este polul geografic, acul ei atras fiind de polul magnetic contrar celui indicat de busola.
Intr-adevar, este o conventie ca nordul ca aiba + (adica liniile de camp ies de acolo) si sudul - (liniile de camp intra ).

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Aceeaşi convenţie se aplică şi în cazul sensului curentului electric.

soothe
| soothe a răspuns:

Este o chestiune de conventie. Busola isi indreapta polul sud al magnetului spre polul nord terestru. Polul nord, nu este pozitiv. Pozitiva este numai borna cu + de la baterie.