| Banană_1656 a întrebat:

Am mereu impresia ca sunt o persoana ciudata, privesc viata intr-un fel ciudat dar... tot simt ca sunt un nimic pentru nimeni. Vars lacrimi rapid, sunt uneori tare, strang in mine, dar cat sa mai pot indura atatea?
Nu cred ca am gresit atat de mult in acesti 12 ani ai mei incat sa fiu pedepsita in multi ani din viata mea.Totusi sunt copil, ma macina multe ...multe probleme, griji iar sora mea de 21 de ani mi-a zis sa`mi vad linistita de viata pentru ca sunt prea mica ca sa port griji si sa am probleme.
Ma simt ciudata fata de ceilalti, port respect doar celor care ma respecta dar...nu exista multi. Nu am multi prieteni adevarati si nu pot pune baza in oricine.Simt ca trebuie sa ma descarc, sa spun cuiva tot ce simt, dar... chiar nu stiu.
Parintilor imi e greu sa le povestesc, pentru ca vars lacrimi, si nu vor sa ma vada trista.Mereu ma ascund in partea asta buna a mea ca sa nu`si bata nimeni joc de mine si bunatatea mea si totusi ...sunt atatia care nu se gandesc ce e in interior.
Ce sa fac sa scap din situatia asta? Cum sa uit de griji si probleme? Cum sa traiesc in atata spaima si suspans mereu, in fiecare noapte? spuneti-mi, voi ce parere aveti despre viata voastra?
Nu am stiut sigur unde sa incadrez intrebarea...

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

In primul rand vreau sa-ti spun ca tu ai valoare.Pentru ca esti creata de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui.Cred ca esti sanatoasa,ai maini, picioare, etc.Nu cred ca ai vreun handicap.Am inteles ca ai o familie care cu siguranta, te iubeste.Chiar daca nu ti-o spun prea des. Poate din cauza situatiei grele din tara noastra parintii tai trebuie sa munceasca mult si banii tot nu ajung, probleme sunt multe si parintii tai nu realizeaza ce se intampla cu tine.Tu simti nevoia de semnificatie.Gandeste-te ca sunt multi tineri care sunt abandonati.altii poarta in trupurile lor diferite boli sau dizabilitati.Eu zic sa-ti deschizi inima inaintea parintilor tai sa nu ai nici un fel de rezerve, sa le spui ceea ce simti si ei vor actiona cum va fi cel mai bine.Eu cred ca ar trebui sa te rogi mai des sa citesti din Biblie si sa ceri ajutorul lui Dumnezeu.El vindeca pe cei cu inima zdrobita.Nu ai nici un coleg care frecventeaza vreo Biserica? Intreaba-l despre Dumnezeu si va fi bucuros sa te duca la Biserica.

9 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Ce griji și probleme? Băăi nene aveți toți impresia că trăiți drame...ia duceți-vă printr-un sat din China sau India și stați acolo în a mai a dracu sărăcie și boli și mai tăceți din gură. Drama naibii mă că nu te bagă Mișu pe care îl placi în seamă.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,incearca sa iesi din lumea virtuala,si sa-ti vezi de cea reala,ducandu'te la scoala,invatand, comunicand cu colegii, etc etc...gasestiwinkingo ocupatie, te vei indreptahappy

| bebetho a răspuns:

Daca vrei lasa-mi un mesaj cu id-ul tau, poate reusesc sa te ajut.

| claudia01 a răspuns:

Kronstadt mai usor abia are 12ani!
Draga mea sora ta are dreptate esti prea mica sa ai griji dar daca nu poti scapa de ganduri vorbeste cu parintii sau un profesor te vor ajuta.

| dollydee a răspuns:

Uita-te zilnic la stirile de la ora 5 si mai cauta si pe internet dezastre naturale si altele.asta s-ar putea sa te faca sa realizezi ca sunt multi oameni care se afla in situatii mult mai rele decat a ta.
In alta oridene de idei, ai nevoie de un psiholog, consilier, prieten/a sau o persoana apropiata care te intelege si cu care poti discuta ca sa te descarci, bineinteles asta in cazul in care vrei si tu. Familia este cea care te iubeste cel mai mult, te sprijina si iti ofera cele mai bune sfaturi. Deci, ascult-o pe sora ta ca stie ce vorbeste!
Asa...acum mai depinde si ce intelegi tu prin "ciudat". Dupa mine, toti suntem niste ciudati, suntem diferiti, insa ne amestecam in aceesi viermuire inutila a omenirii, si nu avem altceva de facut decat sa ne gasim propria cale de a ne face existenta cat mai suportabila.
Cineva zicea candva ca viata nu este o problema care trebuie rezolvata, viata trebuie traita.
Scuza-ma daca am batut campii pe aici, probabil duc si lipsa de coerenta, asa ca ma voi opri. Totusi, ai 12 ani. Stiu ca se presupune ca avansam, copii se maturizeaza mai repede, mult prea repede...dar hai sa nu exageram. Wake up, girl!

| ruxi1728102 a răspuns:

Parintii tai sunt sigura ca te-ar intelege.eu zic sa vb cu ei.te vor ajuta sa-ti rezolvi asa zisele probleme.sau macar o sa te faca sa te simti mai bine.cum adica nu vor sa te vada trista? totusi ce probleme ai tu la 12 ani? sper ca nu din "dragoste"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cianura de potasiu, sau legea gravitatiei combinata cu etajul 10. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ultima instanta cred ca ai avut dreptate cind ai spus in primele rinduri "Am mereu impresia"...E doar o impresie...

| Banană_1656 explică:

BebeStrumf,ma duc la scoala, invat, nu pot sa comunic cu colegii pentru ca ei sunt gen : facuti gata de bani si nascuti in puf...