| newtalle0 a întrebat:

Va rog, sa ma ajute cineva. Simt ca nu mai pot. Am 15 ani si totul a inceput cand m-am mutat acum un an in strainatate crezand ca acolo voi avea o viata mai buna, dar nu a fost asa. Ma simt ranita si goala. La inceput totul a fost foarte bine la scoala, toata lumea era entuziasmata de venirea mea si erau incantati sa ma cunoasca, dar apoi totul s-a schimbat. Am fost discriminata in ultimul hal, am fost pusa in situatii atat de jenante, m-am facut de ras si am fost atat de dispretuita fara sa fac rau nimanui. Tot ce mi-am dorit a fost sa ma inteleg cu colegii si sa imi fac prieteni. Nu am trecut niciodata prin asa ceva, mereu am avut prieteni si nu am fost genul de persoana care e refuzata si nu sta nimeni cu ea. Pana sa ma mut am avut o viata sociala ok din punctul de vedere al prietenilor, dar acum nu am pe nimeni. Toata lumea fuge de mine, nu este zi in care sa nu se intample ceva care sa ma deranjeze. Privesc cum alte persoane sunt atat de fericite si fara griji. Nu ma pot concentra deloc pe invatat din cauza vietii mele sociale, ma simt stresata in continuu de persoanele de la scoala. Nici cu parintii nu ma inteleg, situatia mea materiala nu e prea buna, nimic nu mai e ce a fost. Imi petrec tot timpul stand in fata unui ecran stiind ca nimanui nu ii pasa de mine. Singurul lucru pe care il pot face in privinta asta e sa bat cu pumnul in masa si sa strang din dinti. M-am gandit de atatea ori sa ma intorc in Romania, dar imi e greu la scoala, pentru ca sistemul de invatamant e foarte prost. Va rog, ajutati-ma. Cum sa ma schimb? Vreau sa nu-mi mai pese de nimeni si sa lupt pana la capat si sa ajung unde mi-am propus. Dar nu pot. Chiar nu pot. Am incercat de atatea ori sa fiu indiferenta, dar imi pasa de parerea lor si ma afecteaza modul in care ma trateaza. Am fost o persoana optimista, si am sfarsit scriind acest mesaj printre lacrimi. Nu stiu ce sa fac. Am pierdut tot ce imi era frumos, m-am pierdut pe mine.

6 răspunsuri:
| MaryIngerPazitor a răspuns:

Buna!
Ei, din cate am citit, ai o situatie destul de complicata...
Incearca sa vorbesti cu parintii, sa te mute la alta scoala. Altfel, o sa scazi mult la invatatura din cauza acestor probleme.
Ca sa treci mai usor peste jigniri si batjocura, gandeste-te ca, intr-o zi, aceasta "munca" a ta si cu scoala, dar si sa infrunti problemele, te va aduce unde ti-ai dorit. Mai ai de suportat doar cativa ani la scoala, nu? Ei bine, poate in viitorul colectiv de la liceu/facultate vei gasi oameni care nu fac discriminari si te accepta asa cum esti.
De asemenea, incearca sa socializezi cu cat mai multi. Daca, de exemplu, te duci la o activitate cu clasa, fa-ti prieteni de la alte scoli, participante la acelasi proiect. Si, tine minte, nu iti trebuie 10000 d eprieteni. Unul sau doi sunt de ajuns, dar ai grija sa fie de incredere.
De asemenea, inteleg ca nu ai o situatie materala prea buna, dar poate ti-ai putea permite sa mergi la psiholog. Vorbeste cu parintii tai si despre aceasta posibilitate.
Daca doresti sa vorbim, da-mi add. happy Raspund cu placere.
Bafta si numai bine! happy

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

文Imi pare rau sa aud asta... Din pacate aceasta este realitatea. Strainii pot sa fie rai cateodata. Depinde foarte mult de tara in care te-ai mutat. Cunosc un baiat care s-a dus in Anglia si care s-a acomodat dar trebuie sa spun ca el este o exceptie. Strainii de obicei fac diferente intre elevi,pana si profesorii pot sa-ti dea note mai mici doar pentru ca nu esti la fel ca ei.

Realitatea este dura... nu esti nici optimista dar nici pesimista! Acesta este crudul adevar! Aceasta este lumea "civilizata" in care traim.

Nu te-ai pierdut pe tine. Daca ar fi fost asa atunci nu ai fi scris asta. Se vede ca inca mai esti ceea ce ai fost odata... Ce s-a schimbat? Prietenii!

Ai ajuns intr-un loc nou,unde nu cunosti pe nimeni, unde prieteniile au fost deja legate iar tu ai ramas pe dinafara.

De ce se intampla asta?
Principalul motiv este frica fata de straini.
★Unii urasc strainii.
★Unii se considera superiori si de aceea te ignora.
★ Altii pur si simplu nu stiu cum sa se bage in seama. Le este frica de straini intrucat cred ca trebuie sa se comporte altfel cu ei.

★Altii cred ca romanii sunt vai de capul lor -hoti, cersetori...s.a.m.d.
Nu sunt majoritari cei din aceasta categorie dar exista destul de multi care gandesc asa.

文Pana sa ma mut am avut o viata sociala ok din punctul de vedere al prietenilor.

Este normal sa fie asa. Vezi tu, in tara ta este mereu astfel. Vorbiti aceeasi limba, erati prieteni de mici... era normal sa-ti faci prieteni, fie ei putini.

In strainatate ai ajuns *cred* la o varsta la care prieteniile erau deja facute. In multe cazuri ai fi fost consdierata o a 3-a roata de la bicicleta.
Ai ramas singura iar toti ceilalti au inceput sa-si bata joc de tine intrucat asa este lumea. Asa se intampla mereu! Cel care ramane singur devine tinta haitei.

Zi de zi, sa stai singura, sa inveti si atat... Am avut si eu o perioada la fel si stiu oarecum felul in care te simti.
Te simti de parca esti in plus in absolut orice activitate?
Lumea te ignora, tu incerci sa te bagi in seama dar nimic?

Ei bine, tine minte ca nu ai nevoie de ei!
Nu ai nevoie de prieteni falsi care sa fie super cand esti de fata cu ei dar care sa te barfeasca pe la spate.

2-3 prieteni buni sunt mai mult decat suficienti!

Nu trebuie sa mai faci nimic pentru a-ti face prieteni!
Cu cat incerci mai mult cu atat o sa te ignore mai mult! Cu atat o sa te transformi in bataia lor de joc.

Cea mai buna "strategie" ar fi:
✗ Opreste-te din plans.
✗ Uita-te in oglinda si repeta-ti ca nu ai nevoie de ei!
✗ Dupa ce te calmezi putin incearca sa faci anumite schimbari. Incearca sa schimbi un pic stilul *si prin asta ma refer mai mult la comportament si aspect* Incearca sa pari o persoana cool/cute careia nu-i pasa decat de ea.
Daca ajuti pe cineva atunci acestia o sa-si faca un obicei din asta. Daca ajuti pe cineva atunci acestia nu o sa fie neaparat prietenii tai! Tine minte asta! Am ajutat multe persoane si stiu sigur ca acestia nu-si mai aduc aminte si ca mai mult ca sigur nu mi-ar intinde un "deget" daca as avea nevoie de o mana de ajutor.

Ai grija de tine si ajuta doar persoanele care merita.
Daca esti bun pici de fraier.

✗ Deci incearca sa devii un pic la fel ca ei. Nu mai incerca sa-ti faci prieteni! Asteapta si fa pe inabordabila. O sa vezi ca la un moment dat o sa aiba nevoie de tine si atunci o sa se rupa aceasta bariera dintre tine si ei.

Chiar daca incerci sa faci mai mult de atat...nu prea ai sanse de reusita *Scuze*.

Lumea fuge de tine?! Mai bine sa fuga de tine decat sa stea pe langa tine si sa-si bata joc.

Ce trebuie sa faci?
✗ -Optional- Schimba scoala. Poti sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui si dansilor ce ne-ai spus noua.
✗ Schimba-ti atitudinea.
✗ Ai grija de tine asa cum poti tu mai bine. Persoanele care au grija de ele sunt apreciate de cei din jur.
✗ Tine minte "Capul plecat sabia nu-l taie!" Nu incerca sa faci vreo confruntare cand toata lumea este impotriva ta.
✗ Vorbeste cu putinii care nu fug de tine. Totusi nu incerca prea mult. Doar intreaba-i ce mai fac, chestii elementare. Saluta-ti colegii pe oriunde ii vezi, poate ca incetul cu incetul o sa-ti si raspunda.

Cat despre situatia materiala...
Chiar daca ai o situatie materiala rea, asta nu inseamna ca nu-ti poti face prieteni.
Ai grija de tine asa cum poti mai bine! Asta este tot ce trebuie sa faci pentru moment.

Succes! ✌

| Divy a răspuns:

Care sunt acele situații jenante?
Pe tine nu te-ai pierdut doar că nu te mai recunoști și nu te mai regăsești.
Lumea e dură și nu prea cred că nu poți găsi nici un prieten în acea școală. Poate alergi după persoane greșite.
Sfatul meu e să schimbi clasa sau respectiv școala dacă simți că nu aparți acelui loc. Am trecut și eu printr-o situație similară, dar eram mult mai mic. Să nu mă înțelegi greșit eu nu îți cer să fi lașă și să fugi, dar nu vrea să suporți acea "tortură barbară" care îți spun cu siguranță că lasă "răni adânci" și acum și pe viitor.
Deci împreună cu părinții tăi poți să îți schimbi situația în mai bine.
Dacă ai nevoie de cineva să te asculte sau alte sfaturi mă poți contacta fie aici fie pe yahoo: ovidiu_tutelea@yahoo.com
Ai grijă de tine și sper să îți fie mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Din pacate copii din ziua de azi pot fii adevarati jegosi. De ce nu incerci sa schimbi scoala? Eu cand am venit in Italia am venit in clasa a 8. Au fost copii de treaba chiar si profesorii. Ironia sortii ca aveam probleme cu copii ROmani. Erau adevarate jigodii, din 8 doar cu unul ma intelegeam. Restul erau praf. Si dupa in toti anii de liceu nu mi-am facut prieteni, dar cel putin nu ne bagam in seama reciproc asa ca te inteleg putin cum te simti. In timp am devenit imun la prostia lor, evident mai se gaseau si hahalerii care comentau dar nu m-a deranjat pe mine vreodata asa ceva. Posibil esti mica si de aia inca pui la suflet rahatul lor. Singura solutie la tine e sa schimbi scoala. Mult noroc

| Scarbo a răspuns:

Gandirea ta nu e nici optimista nici pesimista, ci realista, daca acele persoane nu sunt in stare sa incerce sa te inteleaga nu le mai baga in seama, le esti cu mult superioara lor, cat despre faptul ca te-ai pierdut pe tine, asa se intampla la varsta ta, cam pe acolo incepi sa-ti dai seama in ce lume traiesti, iar daca nu poti infrunta singuratatea, conteacteaza-ma la id-ul claudiu_5net@yahoo.com, iti pot fi de ajutor cu multe sfaturi si chiar iti pot deveni un foarte bun prieten.

| 91883563 a răspuns:

La inceput voiam sa-ti zic sa te sinucizi cand am vazut cat te plangi, insa mi-am schimbat parerea.
Lumea este trista. Trebuie sa-i intelegi pe ei. Toti trecem prin incercari iar daca cineva se comporta urat, asta inseamna ca ceva l-a facut sa fie asa, o intamplare in trecut s. a.
Nu poti sa faci pe cineva sa te placa, asta e partea urata. Daca ei continua sa se poarta cu tine cum se poarta, cum ai zis si tu, trebuie sa strangi din dinti. Da-i in **** mea de fraieri, n-au ce face si te judeca. Daca atat ii duce mintea, n-ai ce sa le faci.
Legat de situatia ta grea. Toti trecem printr-o perioada grea in viata. Unii mai mult decat altii, insa Dumnezeu ne da atat cat putem duce. Cel putin asa imi place sa cred.
Inainte si eu depindeam de parerea celorlalti si cand ieseam undeva, cum ma imbracam si ce faceam, ma intrebam daca lor le-ar placea. Totul s-a schimbat cand am devenit mai constient, mi-am zis in sinea mea sa se duca undeva daca nu le convine treaba, le-am si explicat ca-s prosti, ca in lumea asta sunt unii care sufera atat de rau si au patit atatea nenorociri incat ce avem noi este lux si ar trebui sa fim mai recunoscatori in pana mea. Asta este problema, lumea este nerecunoscatoare. Oameni arsi de vii, oameni omorati cu gloante, oameni torturati pana la moarte, oameni care sufera, bolnavi si altii, iar noi zicem ca nu merge sa luam bluza aia ca nu se asorteaza cu alt c**at si vine urat? Pe bune?
O sa fie bine. Asta ti-o zic sincer pentru ca asa este intotdeauna, insa trebuie si tu sa fii pozitiva, chiar daca nu poti; te straduiesti si lupti sa treci peste. Daca gandesti negativ si o tii negativ, lucruri negative atragi.
Hai ca o sa fie bine, pupici.