| LVLevel a întrebat:

Am nevoie sa citesc o carte repede pentru scoala si trebuie ceva din colectia adevarul! ajutati-ma sa fie cat mai mica. funda

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Hermann Hesse-Lupul de stepa

Din ce stiu eu e cea mai mica carte din colectia celor rosii,insa e un detaliu mai putin important, caci cartea este absolut superba.O lectie de viata pe care s-o traiesti la intensitate maxima, care-ti arata ca chiar si atunci cand viata pare extrem de intunecata se gaseste cineva care sa te salveze.Pe mine,unul,cartea asta m-a marcat,e una din cele mai bune pe care le-am citit,iar Harry Haller e unul din cele mai complete personaje pe care le-am studiat,cel mai bun exemplu din literatura universala a nemultumitului si al frustratului,dar cu care,am reusit sa interactionez destul de bine, placandu-mi personajul. Unde mai pui ca romanul e scris la persoana I, sub forma unui jurnal...sublim! Pace!

11 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

"Idiotul"-F.M. Dostoievski.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Sau Kama Sutra, dar nu e în colecţia "Adevărul"...

| Malphas a răspuns:

Viaţa pe un peron, de Octavian Paler. Alta, mai mică, în Colecţia Adevărul nu găseşti.

| PinkPanther a răspuns:

Papillon, nu e f groasa, are 2 volume, e interesanta si merge citita pentru scoala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crima si pedeapsa de F.M. Dostoevsky dar si cartea Idiotul e buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Woodenpints, ''no comment'', bre, culturistule.

| selenahermy a răspuns:

O carte care mi-a placut de la adevarul 100 de carti e jane eyre

| CrazyUser a răspuns:

''Alba ca Zapada''. Este din colectia adevarullaughing

| LVLevel explică:

Domnule Woodenpints am citit peste 10 carti vacanta asta dar nu din cele pentru sc. acum caut 6 carti sa citesc pentru scoala. daca nu ai de gand sa ma ajuti mai bine vezi-ti de treaba ta si nu te mai da asa rotund, "desteptule"!

| LVLevel explică:

"Si asta este nivelul de cultura in Romanica" asta e ceva de genu: toti din tara asta sunteti niste inculti numai eu sunt superdestept. daca nu ai de gand sa ajuti nu mai raspunde la intrebari

| Vanessa95 a răspuns:

De ce carte ai nevoie?happy