| soniy a întrebat:

trebuie sa citesc o carte pentru scoala si habar nu am ce. am nevoie de putin ajutor si sa fie interesanta. plzz big grin puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

1.Robinson Crusoe-Daniel Defoe
2.Viata la tara-Duiliu Zamfirescu
3.La medeleni-Ionel Teodoreanu
4.Pe drumuri de munte-Calistrat Hogas
5.Cei trei muschetari-Alexandre Dumas
6. Elevul Dima dintr-a saptea-Mihail Drumes
7.Ciresarii-Constantin Chirita
8.Colt Alb-Jack London
Astea mi-au placut cel mai mult.Restul cartilor ce se studiaza la scoala mi s-au parut plictisitoare.big grin

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi dă-ne detalii mai amănunţite! Pentru ce clasă sau cel puţin vârsta să ne facem o ideie.La mulţi ani!

| zamolczezingri31 a răspuns:

Depinde ce ţi se cere.Pentru clasele V-XII, este bine să citeşti din autorii de la care ai ce să înveţi:
1-Mihail Sadoveanu - Domnu Trandafir, Neamul Şoimăreştilor,Venea o moară pe Siret,Fraţii Jderi,Şoimii,Nicoară Potcoavă,Vremuri de bejenie,Zodia cancerului sau Vremea Ducăi Vodă,Baltagul,Cântecul amintirii,Nopţile de Sânziene,Ţara de dincolo de negură,Valea frumoasei,Poveştile de la Bradul strâmb,Împărăţia apelor,Cosma Răcoare,Hanul Ancuţei,Dumbrava minunată,Judeţ al sărmanilor,Anii de ucenicie,Amintirile căprarului Gheorghiţă,Însemnările lui Neculai Manea,Oameni şi locuri,O istorie de demult,Măria Sa puiul pădurii,Creanga de aur,Locul unde nu s-a întâmplat nimic,Soarele în baltă,Trenul fantomă,Viaţa lui Ştefan cel Mare,Paştele blajinilor,Ostrovul lupilor,Păuna mică, Mitrea Cocor, Nada florilor, Aventură în lunca Dunării, etc.
2-Mircea Eliade - Noaptea de Sânziene,Romanul adolescentului miop,Domnişoara Christina,Cum am descoperit piatra filozofală,Lumina ce se stinge,Întoarcerea din Rai,Maitreyi,Nuntă în cer,Şarpele,La umbra unui Crin,La ţigănci,Pe strada Mântuleasa,Tinereţe fără de tinereţe,Nouăsprezece trandafiri,În curte la Dionis,Nuvele, Podul, Ghicitor în pietre, Istoria Credinţelor, etc.
3- Duiliu Zamfirescu - Viaţa la ţară
4- Mihai Eminescu - Sărmanul Dionis, Cezara
5- Ion Creangă - Amintiri din copilărie, Capra cu trei iezi, etc.
6- Vintilă Corbul - Uragan asupra Europei, Căderea Constantinopolului, Cenuşă şi orhidee la New York, Vulturii, Cavalcadă în iad
7- Liviu Rebreanu - Ion, Pădurea spânzuraţilor
8-Ioan Slavici - Mara
9- Marin Preda - Cel mai iubit dintre pământeni, Moromeţii, Desculţ
10 - Pavel Coruţ - Quinta Spartă,Codul lui Zamolxe,Comoara Nibelungilor, Copii speranţei,Balada lupului alb,Pui de fulger,Incursiune în tărâmul uitat, Sfârşitul imperiului ascuns,Arta creaţiei,Cartea adolescentului,Luptele zeilor,Războiul zeilor,Fulgerul albastru,Fiul Geto-Daciei,Îngeri rebeli,Noi vom intra în vise,Cheile succesului,Clanul învingătorilor,Arta succesului pentru copii,Omul din Carpaţi,Coroana ariană,Cristalul de foc,Expediţia cap-univers,Poarta viitorului, Pumnul de oţel, Extratereştrii coboară printre oameni, Cutezătorii din Carpaţi, etc.
11- Panait Istrati - Chira Chiralina
12- Alina Diaconu - Noapte bună, domnule profesor
13-Rodica Ojog Braşoveanu - Bună seara Melania, Secretarul secret al lui Altîn Bei, etc.
14 - Thalia Muşat - Jurnalul unei adolescente.

| ancalazar a răspuns:

Hei, titluri de carti se pot da usor. Dar tie iti place sa citesti de obicei? Si daca da, ce gen? Si pentru scoala ce-ti trebuie adica ce vi s-a cerut in legatuar cu cartea respectiva? Si cati ani ai?

| WhiteLife a răspuns:

"Cei trei muschetari" de Alexandre Dumas
"Dupa 20 de ani" de Alexandre Dumas
"Vicontele de Bragellone" de Alexandre Dumas
"Copiii Capitanmului Grant" de Jules Verne
"Doi ani de acanta" de Jules Verne
"Singur pe lume" de Hector Malot
"Aventurile luiTom Sawyer"
"Aventurile lui Huckleberry Finn" de Mark Twain
"Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher Stowe

| SimonaCristina a răspuns:

Pai ce clasa esti?

| SimonaCristina a răspuns:

Ca sa iti dau un raspuns pertinent, trebuie sa-mi spui in ce clasa esti. Lectura de clasa a doua, de exemplu,, difera de lectura de clasa a XII-a. Daca, totusi, vrei un raspuns in aceste conditii, ti-as sugera sa citesti ''Morometii'', de Marin Preda.

| TheStory a răspuns:

Citeste ceva scris de jules verne.

| 21Ratio a răspuns:

"Dracula" de Bram Stocker.