| Elena97M a întrebat:

Am niste dubii legate de Primul Raboi Mondial. Cu ce scop a intrat Romania in razboi ? Ce urmarea ?

Răspuns Câştigător
| sweetdyana18 a răspuns:

Ca teritoriile pierdute(Bucovina si Transilvania) sa se uneasca cu ea...s-a aliat cu Rusia care i-a promis ca i le va da...

10 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Sa-si ia teritoriile inapoi, asta am urmarit tot timpul.

| Filip23 a răspuns:

Un razboi inceput prosteste, ca urmare a orgoliilor catorva monarhi. Au murit foarte multi rusi si romani, pentru ca germanii erau dotati cu armament modern. Am inteles ca dintr-o armata romana de 400000 au mai ramas in cateva luni doar vreo 50000 regrupati spre Moldova. O singura companie de mitraliere, condusa de locotenentul Rommel a casapit zeci de mii de romani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmarea ca tu sa mai dai si pe la scoala! big grin

| AleXzpm a răspuns:

Romania a semnat un tratat secret cu Puterile Centrale in anul 1882 de care nu stia decat Carol I, Ion C. Brătianu si inca o persoana. Apoi cand a inceput Primul Razboi Mondial, Guvernul condus de fiul lui Ion C. Bratianu nu a recunoscut tratatul si au declarat neutralitate.Asta pana in 1916 cand Romania a fost presata de Antanta sa lupte alaturi de ea pe frontul de Est.
Sper ca ti-am fost de ajutor, iar daca am gresit undeva va rog sa ma corectati!

| Scarlett011243 a răspuns:

Romania a intrat in al doilea razboi mondial in anul in 1940 pentru a obtine eliberarea teritoriilor romanesti ocupate de catre sovietici.

| DH01 a răspuns:

Sa-si ia pamantul inapoi, dar am primit o mare teapa

| scx a răspuns:

Buna si eu am facut lectia asta la istorie acum ceva timp si am dat si test.eu cred ca a fost fortata si a semnat in secret dar poti sa te informezi de aici bafta http://ro.wikipedia.org/wiki/Primul_R%C4%83zboi_Mondial

| scx a răspuns:

De fapt a fost fortata sa aleaga teritoriile le v-a pierde pentru ca rusia nu ii mai va da arme

| mariusniq a răspuns:

Pentru apararea teritoriului romanesc

| olivika23 a răspuns:

Cu scopul de a-si recupera teritoriile inapoi basarabia de la imperiul rus bucovina si transilvania de la austro-ungaria