| REDded a întrebat:

De ce Romania a fost neutra in primul razboi mondial?

7 răspunsuri:
| Birjaru a răspuns:

Nu a fost neutra. A intrat in razboi in 1916 de partea Triplei Aliante si dupa niste ciufuleala primita a reusit sa-si ia Transilvania si Basarabia inapoi.

evenso
| evenso a răspuns:

Pentru ca primul ministru Ion I.C. Bratianu a incheiat in septembrie 1915 in negocierile secrete purtate cu Antanta a "Acordului Sazanov-Diamandi ", prin care Rusia se angaja sa garanteze si sa apere integritatea teritoriala a Romaniei si recunoasterea drepturilor acesteia asupra teritoriilor din Austro-Ungaria locuite de romani in schimbul unei neutralitati binevoitoare din partea Romaniei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avea mai mult creier pe vremuri.

| Memories a răspuns:

Pentru ca Romania era aliata cu Puterile Centrale care atacau

| XxThoumaxXAndyXx a răspuns:

A fost neutra intre anii 1914 si 1916

| Samantha10 a răspuns:

Conform istoricilor România in anii 1914-1916 era neutra din acea cauză ca cauta un moment potrivit sa intre in razboi pentru a realiza lupta de secole a romanilor.(Marea Unire) Dar au existat mai multe cauze... ba chiar s-a aflat sub presiunea Antantei si Puterilor Centrale.