| MrUniverse a întrebat:

Am o întrebare cam ciudată, știu...

DOAR EU SUNT DEPENDENT DE UNIVERS?

Vreau să spun, Universul este minunat, misterios și GIGANTIC! Și nu există zi în care să nu mă gândesc la cât de neînsemnată este planeta Terra și/sau mai ales sistemul nostru solar!
Mereu mă iau fiorii când mă gândesc că undeva în Univers mai sunt și alte civilizații mai mult sau mai puțin avansate decât noi, care au propriul stil de viață!
Și mai ales, mă întristează (chiar mă face să plâng) faptul că niciodată n-o să am ocazia să... pășesc în Univers! Asta pentru că o să fiu mort peste maxim 90 de ani! (Sunt ateu, deci pentru mine moartea înseamnă CAPĂT DE DRUM!)
Toate lucrurile astea mă fac să fiu, practic, dependent de Univers/cunoaștere. E frustrant, sincer, faptul că nu pot împărtăși asta cu absolut nimeni...

Acum că ați înțeles ce vreau să zic, repet întrebarea:

Doar eu sunt dependent de Univers?

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Mai sunt și alți fraieri care aleg într-un mod patetic să fie dependenți de ceva ce nu sunt capabili să atingă în loc să se gândească mai mult la viața lor și să o trăiască cum se cuvine, să se bucure de ceea ce pot atinge.

| Mayhem666 a răspuns:

Inteleg ce simti bro, si nu, nu esti singurul dependent de univers, mai sunt si altii ca tine in aceasta lume, eu fiind unul dintre ei, nu pot spune ca sunt chiar obsedat de univers, dar si pe mine ma intristeaza faptul ca intr-o zi o sa fiu dus si nu o sa am ocazia sa aflu cat mai multe lucruri despre univers.

| sublime89 a răspuns:

Faptul ca a trebuit intr-un fel sa-ti ceri scuze inainte sa incepi, spunand ca intrebarea e ciudata, spune multe despre societatea noastra, desi nu ti-ai dea seama la prima vedere. Intrebarea nu e deloc ciudata, si singurul motiv pentru care astfel de intrebari sunt percepute drept ciudate e faptul ca majoritatea oamenilor sunt ignoranti. Cei putini care sunt "dependenti de Univers", sunt singurii care inteleg cu adevarat realitatea care ne inconjoara. Iar pentru asta sigur nu trebuie sa-si ceara scuze. Lumea ideala ar fi aceea in care toti oamenii ar fi "dependenti" de Univers, adica curiosi in legatura cu tot ce exista, si insetati de cunoastere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt ateu. Spiritul mai exact "viata dupa moarte"exista, dar nu asa cum detaliaza aceste religii primitive care domina planeta.
Poti afla asta in cartea Contact extraterestru de Steven Greer.

As avea tendinta sa spun ca ai ghinion ca te-ai nascut acum si nu dupa 200 de ani atunci cand cel mai probabil umanitatea va fi civilizatie interstelara dar adevarul e ca ai noroc ca te-ai nascut acum din cauza ca suntem in plina revolutie tehnologica si ca se va intampla ceva foarte rau pana in 2030 maxim. Daca vrei sa aflii 0725571917 whats app.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar tu, mai sunt multi atei, sa stii!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu sunt dependenta, dar imi place foarte mult sa studiez despre univers.

| mnbvf a răspuns:

Așa se pare.

| Claudiu1905 a răspuns:

Si eu sunt ateu si daca as fi trait acum un secol as fi fost ferm convins ca moartea e capatul drumului. Dar traiesc in mileniul trei si vad ca stiinta, tehnica nu are limite, imortalitate e in mod clar posibila. Hai nu mai fi asa pesimist ca vorba cantecului, e anul 2000 si nu mai suntem copii.

| 0Alexander0 a răspuns:

Universul e fascinant. Sunt atatea lucruri pe care nu le stim, si poate pe care nu le vom afla in viata noastra. E trist sa te gandesti ca noi nu vom putea asista poate nici macar la trimiterea de colonii pe Marte. Poate cei din viitor vor fi mai constienti si vor rezolva problemele existente, dar trebuie ca noi, cei din prezent, sa le asiguram viitorul.

| veryhonest a răspuns:

Pentru ca faci parte din el. Pamantul, noi... toti facem parte din univers. Am putea spune ca suntem creatia lui.
"Și mai ales, mă întristează (chiar mă face să plâng) faptul că niciodată n-o să am ocazia să... pășesc în Univers!" Faci parte din el in fiecare zi. Nu inteleg ce vrei sa zici prin asta.
Daca te referi ca esti trist din cauza putinelor cunostinte pe care le ai, sa stii ca ai intrat intr-un cerc vicios. Pentru ca, indiferent de cate cunostinte ai(in orice domeniu), intotdeauna vei stii putin. Universul este infinit, in comparatie cu noi, niste fiinte atat de mici. El este peste inteligenta noastra umana.

| DinuStie a răspuns:

Eu cred ca editarea ADN o sa evolueze atât de mult încât nu o sa mai murim.Dar totuși, acest "pas" in univers deja s-a făcut acum vreo 50 de ani. Șansele sa găsim civilizați extraterestre sunt mici, dar nu nule.Si eu sunt dependent sa aflu cat mai multe despre universwinking.Cel mai mult as vrea sa aflu despre găurile negre