| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU.

nu va sperie gandul ca traim intr-un univers infinit care probabil gazduieste miliarde de civilizatii poate cu mult mai avansate de cat noi :p Nu va simtiti mici si neinsemnati sad

Si probabil traim intr-un univers din miliarde de alte universuri care mai exista sad (multivers)!

Poate is eu mai ciudat dar pe mine ma intristeaza acest gand sad

Răspuns Câştigător
| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Nu mai nu gandesti ciudat multi gandesc asa cand e vorba de pamant si nu de univers.

7 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cineva a spus ca avem in fata noastra doua posibilitati: fie universul e plin de civilizatii foarte ciudate si avansate, fie suntem complet singuri intr-un univers inimaginabil de mare. Ambele variante sunt la fel de infricosatoare.

In timpul vietii noastre sunt sanse mari sa nu aflam raspunsurile la aceste intrebari, deci motive de teama nu prea sunt. Insa specia umana s-ar putea sa nu aiba o soarta prea placuta in viitor. Ne va fi bine o perioada, dar apoi vor veni si greutatile inevitabile.

Mici sigur suntem, dar inca nu stim si cat de neinsemnati. S-ar putea sa fim singura civilizatie din univers, sau macar din galaxia noastra, ceea ce ne-ar face destul de insemnati. Sau poate suntem cei mai avansati. Pe de alta parte, poate suntem cu mult inferiori altor civilizatii, si atunci s-ar putea sa aflam ca nici nu contam, de fapt. Daca aflam ca exista si alte universuri, atunci situatia noastra devine chiar tragi-comica. Poate tot universul nu e decat un atom intr-o structura si mai mare, care contine miliarde de alti atomi. Si poate ca atomii la care ne uitam noi cu microscopul contin la randul lor universuri atat de mici pentru noi incat nici nu le putem vedea.

| Krixxus a răspuns (pentru sublime89):

Interesanta teorie...

| drutzix a răspuns:

Universul nu e infinit, e doar inimaginabil de mare.
Cat despre tine ca individ uite aici o aplicatie interesanta:
http://htwins.net/scale2/

| presus a răspuns:

N-apucam noi ziua aia in care sa cunoastem alte civilizatii extraterestre. Dormi linistit...

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Daca civiliatiile din Bucuresti, ar fi ca in epoca fierului, iti dai seama @BATTLEGROUND! big grin

| Ralucaa69 a răspuns:

Pe mine nu ma intristeaza acest gand(nici macar nu am gandit asa de profund, dar acum ca ai adus in discutie, este intradvar un subiect discutabil.) si nici nu ma simt neinsemnat. Di daca ar fi adevarat ce spui nu ar fi interesant sa cunoastem miliarde de civilizatii de la care ai avea ce sa inveti (daca sunt avansate)? zic si eu.

| Hinata1999 a răspuns:

In primul rand, nu e cazul sa fi speriat doar pentru ca nu cunosti ceva. E foarte probabil sa existe civilizatii mult mai evoluate decat cele ale oamenilor, dar in acelasi timp e posibil sa nu.
Mici si neinsemnati? Evident ca suntem mici si neinsemnati. Uite un videoclip destul de convingator care sa te faca sa intelegi (in caz ca nu stiai): https://www.youtube.com/watch?v=7XhtXdspRaw
Revenind la multivers: de ce nu? Am un frate mai mic care tot imi spunea despre teoria universurilor multiple ( s-a inspirat cu cateva idei de la Ben 10, evident), cert e ca e mai mult decat posibil sa existe. Bun, si daca ar exista care ar fi problema? :) Noi oricum ne desfasuram activitatea pe micutul Pamant si nu prea cred ca o sa migram cat de curand, avand in vedere ca urmatoarea planeta care poate gazdui viata e undeva la cativa mii de ani lumina, in alte galaxii, iar noi am ajuns abia pe Luna. Apollo 11, nu uita.;) Acum hai sa lamurim un lucru, am zis ca suntem neinsemnati doar din cauza dimensiunilor, dar in ciuda acestui fapt facem atat de multe! Gen, uite, eu acum desi sunt probabil la sute de km de tine iti raspund la intrebare.
Nu esti deloc ciudat daca te intristeaza asta. Gandeste-te la ce ai putea face tu in lumea asta fara sa te mai preocupi de astfel de detalii ( asta daca nu vrei sa te faci cercetator) Viata e frumoasa, merita traita!
Sper ca te-a ajutat raspunsul meu.