| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare foarte serioasa! Va rog sa nu jigniti! Va rog!
Romanii se PLANG ca nu le merge bine. Dar din 20 de milioane(aprox) cat are Romania doar cativa au curajul, demnitatea, atitudinea, vointa, sangele, etc etc pentru a iesi in strada.
De ce nu ies mai multi romani in strada? Nu 5 ore pe zi. Dar macar jumatate de ora, 1 ora.
Le place oare romanilor sa se complaca in a fi calcati in picioare?, le place oare romanilor sa fie mamaligi, fricosi, lenesi, momai, legume etc?
Am iesit in strada pentru Romania! Am protestat anti Basescu!
Stiu expresia "Altii nu vor face nimic" Atunci lasati-va calcati in picioare!
Ps: Sunt in Londra, iau salariu 1900 lire sterline pe luna. Am iesit in strada pentru Romania! Am protestat anti Basescu!
Stiu expresia "Altii nu vor face nimic" AIUREA!
Vin cu drag in Romania 1 luna iarna, 1 luna vara sa imi petrec sarbatorile.Pentru ca iubesc Romania! Si vreau sa ma intorc in Romania! Si sunt stupefiat cand vad cat de PROST o duc majoritatea. Si cat se strufoca aproape toti "sa dea bine" desi o duc prost!
Intrebarea mea este:
Nu-i asa ca ROMANII isi mertita soarta? Mamaligile!
Vreau un raspuns elaborat, Un raspuns democratic, rational.Mai ales un raspuns din partea cuiva care se pricepe!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CoraPersefone a răspuns:

Am fost pana acum la aproape toate protestele care s-au desfasurat in orasul meu. Intrebi de ce nu iasa mai mult romani in strada? pai pentru ca nu toti o duc rau! Cei care au ieist la protest aveau motivele lor anti Base: bani putini, lipsa locurilor de munca, lipsa oportunitatilor etc etc etc. Cei care ne aflam in aceasta situatie, iesim, protestam, DAR restul care stau bine mersi acasa, stau pentru ca nu au ce protesta, nu au de ce se plange! O duc bine! Intr-adevar sunt romani pe care lenea nu ii lasa sa se miste, dar parerea mea e ca, cei care nu protesteaza in strada chiar sunt multumiti de nivelul de trai! Unul cu bani, cu casa, serviciu bun. De ce ar protesta pana la urma? Eu strig in strada, ca de 4 ani imi caut un post in invatamant, de 4 ani dau concursul, iau note mari, invat si Ministerul nu scoate efectiv posturi pentru tineri! de 4 ani locul meu de munca e in aer, si ma lupt pentru a avea si cei 700 de lei care mi da statul ca profesor debutant! E jenant, e putin, dar si pentru banutii astia, an de an eu tocesc carti si dau concursuri, dupa ce am bagat o groaza de bani in facultate! NU E DREPT! Dar nu toti sunt in situatia mea! Sunt care, din fericire, o duc si bine, sau o duc mai mediocru asa, dar nu se plang, ci se multumesc cu ceea ce au! Stiu foarte bine ca sunt si romani care si-ar da sufletul pentru o bucata de paine, sau care sunt plecati peste hotare ca Romania si cu Base nu le ofera NIMIC! Am prieteni care iasa in strada pentru parintii lor plecati din tara, care au plecat pentru ca riscau sa moara de foame in Romania, si ca nu aveau cu ce isi creste copiii! Am auzit oameni plangand pentru ca au fost disponibilizati si lasati in prag de iarna pe drumuri! Noi acestia, strigam si ne zbatem! Pe restul romanilor, care o duc bine, ii doar fix in cot! De ce i-ar interesa? De ce sa fim uniti? Ar fi trebuit si bogatasii sa iasa in strada pentru binele tuturor! Suntem o tara, un popor, ar fi trebuit sa ne sustinem unii pe altii! Capitalismul isi bate joc de clasa muncitoare, nu o sa vezi in strada vreun director sau patron! Il vezi pe omul necajit care poate munceste 10 ore pe zi pentru aproape nimic, omul de care un patron profita, pentru ca stie ca e criza, si omul munceste si pentru bani putini! Asta e nedreptateasad si cati se implica? nici macar un sfert din populatia Romaniei!
Comunismul i-a facut pe romani sa il impuste pe Ceausescu...ca sa ce? In comunism toata lumea era cam pe acelasi calapod, ieseai din facultate te repartiza la dracu in praznic, dar macar iti dadea un serviciu. A venit democratia, capitalismul etc. Acum ca unul sa fie bogat, alti 10 in jurul lui sunt saraci! ca altfel cum ar inclina balanta? Nu se poate sa avem toti la fel, s-ar pierde asa zisul echilibru!
zici tu ca romani isi merita soarta, da, unii chiar si-o merita pentru ca nu misca un deget pentru o schimbare, insa restul, ce sa zic? Nu le pasa efectiv de tara in care traiesc! Ca daca o parte din romani o duc bine, de ce le-ar pasa de cei care ingheata in case de frig? Suntem un popor egoist! Luat la rece, de ce sa meritam altceva, cand noi intre noi nu ne stim sprijini! Sa il vad pe ala bogat ca iasa si urla in strada JOS BASE! ca poate daca se duce Base, isi pierde si el averea. Sunt interesele politice la mijloc! D-astea ziceam de egoism!
Unii chiar isi merita soarta! Insa macar pentru noi, cei care incercam sa facem o schimbare, sa se vada macar un mic rezultat! Eu nu cer minuni, nu cer averi, cer doar ceva decent pentru noi toti. Sa nu mai vad la stiri oameni care mor in casa pentru ca n-au bani de caldura, si altii care mor bolnavi ca nu-s prea scumpe tratamentele sad
Te cred ca iubesti Romania, si cu tristete si bucurie iti spun, ti-e mai bine in Anglia!
Si daca am facut ceva greseli de exprimare, ortografie, limbaj, sa mi le treci cu vederea deoarece m-a apucat jalea scriindu-ti cele de mai sus, si nu am mai tinut cont de gramatica!

| RetardedRacoons a răspuns (pentru CoraPersefone):

Uite ca eu nu o duc deloc rau si nici pe Basescu nu-l urasc. Am iesit totusi in strada pentru ca mi se pare criminal sa nu iesi atunci cand in sfarsit parca da si romanu un semn ca are coloana vertebrala.

| CoraPersefone a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Pai artunci nu meriti doar o fundita, ci aplauze! Iti spun cu sinceritate, esti primul de la care aud ca a facut asta! Tot respectul! De ar fi cu totii asa ca tine, poate intr-adevar s-ar putea face ceva pentru noi toti!

36 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bai marinare, ai dreptate ce spui dar tot cei care conduc i-a invatat asa si dupa ce bani din privatizare s-a terminat, acum e sacu' gol si nu mai exista resurse, a inceput taierea si indemnul la munca. Da, masuri trebuiesc luate si orice om rational intelege asta dar, cand vezi ciordelile lor, gloata crede ca sunt bani, numai ca nu vrea jmecherii sa le dea ca sa fure ei. Daca Guvernanti actulali erau transparenti si o spunea verde in fata situatia Romaniei la revedere proteste, insa cand ciocoii acestia noi cum a ajuns la putere a inceput ciordeala incepand cu madam Riti stii chestia cu scena de trei scanduri si incheind cu madam Udrea cu frunza de 900 000 de euro (nu mai insir toate cacaturile facute de ei ca scriu pana maine) cine sa mai inteleaga si sa-i creada in afara de Harciog care o arde pe aici de parca ar fi singurul care munceste.Asta e marinare, nu poti sa fii si hot si cinstit in acelasi timp si sa mai fii si crezut.

| Hombre a răspuns:

Sigur ca nu mai sunt bani, si nu mai sunt de cativa ani ca tocmai de accea s-a imprumutat la Fondul Monetar pentru ca nu mai se putea platii pensiile si salariile bugetarilor care depasesc cu mult numarul in raportul "producator-consumator". Romania ce produce acum nu poate sustine salariile si pensiile basca ca suntem si foarte prost organizati in ceea ce priveste coruptia, economia supterana si colectarea banilor si la toate astea se mai adauga CIORDEALA din lucrari inutile facute de jmegheri in contractele cu statul (banii contribuabililor). Bine asta nu ma face sa sustin guvernul actual, s-a viciat si nu mai inspira incredere si acolo unde neancrederea este deja instalata numai divortul calmeaza spiritele. Trebuie sa ne cumparam produsele noastre, fructele autohtone si zarzavaturile noastre sunt mult mai bune chiar daca sunt mai misi la dimensiune, tomatele noastre sunt net superioare celor de afara modificate genetic.

| Vizitiul a răspuns:

Nu-s atat de tampit incat sa ies in strada. Tu ai iesit in strada?

| harciog a răspuns:

De ce naibii n-o iei si invers, adeca sa spui ca din 20 de milioane ies in strada numai cei care au timp, restul fiind ocupati cu chestii mult mai serioase cum ar fi propria lor existenta.Ies in strada numai cei care nu muncesc tembelule si au timp.

| pcris a răspuns (pentru harciog):

Harcioage... aia sunt din populatia de plans care slujeste criminali si mafioti. Si nu cred ca ca macar pe lumea ailalta or sa ajunga in rai.

| harciog a răspuns (pentru pcris):

Si populatia aia"de plins"nu stie sa faca nimic in ce o priveste decit sa plinga naibii? Alatura-i-te si plingi sa vezi, iti da cineva sa maninci?

| pcris a răspuns (pentru harciog):

Poate nu m-ai inteles. Populatia de plans este cea care ii slujeste si pleaca capul sa i-l taie cu sabia, o mana de calai. Nu prea par sa aiba grija de "propria lor existenta". Stiu si eu? ...Sinucigasii nu ajung in rai.

| harciog a răspuns (pentru pcris):

Ma baiete pentru mine toti politicienii lumii nu sint decit niste paraziti iar cei care gindesc si cer ceva de la ei le calca pe urme pentru ca nu gindesc ca n-ai ce-i cere unui parazit.Da-i dreacu,au fost altii, au plecat, or sa plece si astia dar problemele noastre vor ramine.De ce? Pentru ca s-a saturat omenirea de noi ca stam cu mina intinsa de aia. Unui sistem bolnav ai doua optiuni de a i te opune; ori pleci din el, ori te apuci sa lupti impotriva lui facind ceva numai si numai pentru tine.Racnitul pe strada e pentru prostii usor de manipulat de opozitie.

| pcris a răspuns (pentru harciog):

Poate intr-un sistem democratic si normal la cap ar merge sa muncesti linistit pentru tine si toti ar fi multumiti asa. Dar cand tu esti jucat in picioare si munca ta iti este furata de altii iar ii servesti si ii pui pe piedestal! atunci trebuie sa te duci la... balamuc.

| harciog a răspuns (pentru pcris):

Asadar crezi ca ailanti care vin dupa vor rezolva totul.Scuza-ma dar esti naiv.Fa asa o statistica si vezi numai citi pensionari si bugetari sint in tara si vei ajunge la concluzia ca sint mai multi decit cei care muncesc.Stii de unde sint platiti? Din tot ce se aduna la buget.Stii cum se aduna? Prin darile si taxele fiecaruia. Spune-mi te rog rezolvarea unui sistem care mai mult consuma decit produce.

| MortemAeternum a răspuns (pentru harciog):

Ma daca unii nu au un loc de munca, deoarece guvernul este incompetent si corupt, ce vrei sa faca? Numarul somerilor este de 10 ori mai mare decat numarul locurilor de munca.Eu am o singura problema cu acest guvern mizerabil, dar nu numai cu guvernul, in general cu toti angajatii publici, care daca nu le dai mita se pisa pe tine.Si sa nu mai spunem ca astia fura pe fata, eu as fi iesit in strada pentru furt, adica unii muncesc ca prostii, iar altii fura ca "desteptii". Si sa nu mai spunem ca iau niste masuri economice de tot rahatul.Nu pot sa accesez nici macar fonduri europene fara mita.

| harciog a răspuns (pentru MortemAeternum):

Stati fratilor ca vine USL-ul. Locuri de munca pe vomitatelea.

| MortemAeternum a răspuns (pentru harciog):

Ma nu am spus ca USL-ul va fi Isus pe pamant, nici nu cred ca o sa fie vreo schimbare majora, dar poate poate mai reduc putin din coruptie(si daca 1 singur om corupt pleaca este un castig, numai sa nu vina alti 10 in loc).Cea mai mare problema a tarii este coruptia, noi facem un km de autostrada la un pret triplu fata de Germania si de 10 ori mai lent.Adica pe langa ca suntem corupti mai suntem si incompetenti.Mai bine desfintam dracu statu, ca face mai mult rau decat bine.

| harciog a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ma nene, matale mi-ai pus gind rau sa nu mai plec la alergat din cauza ca nu ma mai pot stapini de ris? Ce naibii ma nene? Bine-nteles ca acolo nu-i coruptie.Nici cu minerii care incep sa-si scoata capul prin acelasi Cosma n-au nici o legatura.Ne crezi veniti cu pluta?

| harciog a răspuns:

Am venit ma nene, am vrut sa vad si cum este cu picioarele goale in zapada, nu pe autostrada.Ma frigea zapada ma nene.

regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca romanii isi merita soarta, de altfel se spune ca fiecare popor are conducatorul pe care il merita. Dar nu pentru ca nu ies in strada, unde oricum nu rezolva nimic, ba dimpotriva, se mai pot alege si cu o bataie, o amenda sau chiar cu pierderea locului de munca. Sa nu uitam ca Basescu, Udrea si restul sleahtei nu au ajuns acolo pentru ca nu a iesit lumea in strada, ci pentru ca 5 milioane de romani i-au votat!

Răspuns utilizator avertizat
| DorelSudoru a răspuns:

Aia care nu ies in strada sunt destepti, hai sa falfaim pancarde tampite

| Ecea a răspuns:

Ok,in principiu sunt de acord cu tine.
Noi in Romania avem 2 clase de oameni : exagerat de bogati si exagerat de saraci.Nu avem o clasa medie.
Basescu si guvernul nu o sa renunte la functie niciodata,iubeste puterea.
Eu sunt de parere ca Romania nu a fost pregatita pentru democratie,suntem mult prea inapoiati pentru democratie.
Eu nu dau vina pe sistem,eu dau vina pe oameni, chiar isi merita soarta, ei au ales de 20 de ani numai oameni incapabili. Avem dreptul la vot insa suntem cumparati cu o sticla de ulei sau o paine.

| shadovv a răspuns:

Total idiotic. De ce sa ies la protest? Sa stau in frig cateva ore si sa urlu la cer? Protestele acestea nu sunt solutia! Exista doua optiuni:
1) Prin forta bruta, adica revolutie. Nu amaratele astea de proteste care de fapt sunt incaierari animalice intre populatie si fortele de ordine (dupa mine ar fi trebuit sa li se fi taiat mainile tuturor protestatarilor care au dat in jandarmi si tuturor jandarmilor care au dat in protestatari). Adevarata revolutie este sa mergem toata tara in biroul presedintelui si gata. Preluam puterea. Cum e vorba aceea "nici o armata nu si a infrant populatia-n piete". Aceasta solutie totusi tinde spre imposibil din cauza ca nu vom avea pe cine sa punem la putere dupa aceea.
2) Prin educatie. Putem schimba Romania educandune. Degeaba am avea cea mai buna metoda de conducere si cea mai buna constitutie cand tineretul este analfabet, adultii betivi si batranii prea batrani sau prea comunisti. Vrei sa schimbi ceva? Incepe cu tine si cu copii tai. Daca ne am educa tinerii cum trebuie in maxim doua generatii totul ar fi perfect (uman vorbind).

Offtopic: Vrei un raspuns democratic? Tin sa te anunt ca democratia este o degenerare. Este haos controlat. Dai puterea masei de oameni care de fapt habar nu are pe ce lume traieste.

| Woodenpints91 a răspuns:

LE este mai uşor să protesteze din casă,de la căldură,dând click-uri pe facebook.

Oricum,şi cei care au ieşit în stradă,modul cum protestează, mi se pare cretin, penibil şi jalnic.

| pcris a răspuns:

Esenta lucrurilor eu o vad asa:
Majoritatea romanilor isi merita soarta pentru ca au avut o revolutie adevarata in care unii s-au jertfit intre 16 - 22 decembrie pentru a le aduce democratia iar 80% si-au batut joc de jertfa lor votandu-si in "Duminica Orbului" 20 mai 1990 chiar pe calaii comunisti ce i-au inselat punand mana prin genocid dupa 22 decembrie 89 pe victoria lor facuta cu atata jertfa. Majoritatea aia care s-a pishat... culmea democratic chiar pe cadavrele eroilor ei Inca Nu s-au Trezit se pare... Pacat ca dau stafeta desteptarii pe umerii copiilor lor! sad
Restul este can-canul ce il traim de atunci din pacate se pare cu totii dar il constientizeaza in majoritate tot ailalti 20%! sad

| pcris a răspuns:

Deci... Suntem o majoritate incredibila din noi nedemni si ne-am blestemat singuri soarta transformandu-ne intr-o... populatie de plans.

| Omulrational a răspuns:

Eu nici nu stau in capitala, si in orasul meu nu a fost nici un protest, dar daca as fi in Bucuresti tot nu as merge.De ce sa iesim in strada, ce le putem face? Absolut nimic, poate doar sa ne mai arunce cate o frimitura asa sa zica ei ca ne-au dat ceva.Nici ca mai e ce salva in tara asta,au furat majoritatea ce se poate fura,si cand trebuia sa ''protestam'' prin VOT,atunci toti s-au dus dupa galetile portocali,pentru ca asta e tara asta, daca iti da o galeata si ceva bani gata trebuie sa i votezi, iar ei te fura pe la spate de mi de ori mai mult.De aia o sa plec si eu din tara asta, nu are viitor.

| OctoberandApril a răspuns:

Pentru ca la noi in tara e dictatura
multi nu au curajul sa iasa in strada (functionarii de exemplu sa aiba unu tupeu sa zica ceva de guvern sau basescu sa vezi cum zboara de la locul de munca.)drepturile omului se incalca cu regularitate
in fine.pe tema asta e mult de zis...parerea mea e ca oamenii nu ies in strada din 3 motive : 1 au altceva mai bun de facut acasa
2 stiu ca guvernul boc a fost oricum unul de sacrificiu si oricat de hoti ar fi fost tot au facut ceva bun(daca nu taiau ajungeam ca grecii desi as fi bucuroasa sa avem numai nume nemtesti in parlament)
3lipsa de organizare. nu vezi ca fiecare vine cu ce-l doare unu vrea sa-i creasca salariul altul vrea sa-l dea jos pe basescu altul vrea sa se legalizeze consumul de droguri usoare.nu asa se face.
in 89 a fost lovitura de stat iar acum e anarhie...

| eucumine010 a răspuns:

Lume o duce rau, dar bani pentru ultimul Iphone, pentru televizoare led, si alte cacaturi inutile pe care nici macar nu si le permit au. Ma lasi cu astea. O duc rau o ****. Isi merita soarta.

| unknownn a răspuns:

Dar de unde sti tu ca nu o ducem bine? Poate aia 1000 care ies in strada nu o duc bine dar restul...

| 0rlando a răspuns:

Am fost la universitate și jumate din așa zișii protestatari, erau membrii de partid infiltrați. O parte turnători pro Băsescu, o parte pupincuriști de la PSD. Plus oameni aduși de la țară cu promisiunea că vor primii 100 de lei scandează împotriva lui Băsescu.
O profeție, nu-mi amintesc a cui, spunea că urmează un mare război în lume, dar nu va fi purtat în stradă și nu va fi televizat.
Urmează un război informatic, care deja a început.

| catzalin a răspuns:

Sti de ce.pentru ca am iesit si la plecare acasa cand treceam pe la metrou m-au luat jandarmi impreuna cu prietenii mei(fete si baieti) si ne-am bagat in duba si am primit amenda 2 mil pentru tulburarea linistii publice, pe langa injuraturile primite...din asta nu mai iese lumea.cine vrei sa iasa aia cu X5 Q7 sau astia amaratii care ii ameninta pe la serviciu ca daca ies la protest ii da afara?

| JapKa a răspuns:

Ba da e adevarat romani isi merita soarta, majoritatea sunt inculti si cu durere de ****, au un anumit fel de a gandi = daca eu am de ce sa aiba si celalalt.

| CoraPersefone a răspuns (pentru JapKa):

Exact! asta e egoismul! sau celalat egoism aferent celor care chiar au: daca am eu, de ce sa imi pese de altul?

| RetardedRacoons a răspuns:

Da, romanii isi merita soarta. Au fost vreo 20 de mii de oameni la un amarat de brad in centrul capitalei dar la proteste abia daca s-au adunat 2 mii. Romanul e revolutionar doar in fata calculatorului. Sper sa ne extermine pe toti, suntem o natie de moluste.

| catzalin a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Au fost 200 de mi la brad. nu 20 de mi

| SaveTheNature explică (pentru RetardedRacoons):

Asta e raspunsul!