| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare urgenta pentru cunoscatorii din fizica sau cei care se pricep. Vreau sa stiu cat volum de aer comprimat se afla in 1 atmosfera presiune. Va multumesc

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Incearca inainte sa intelegi ce inseamna volum, ce inseamna aer comprimat si ce inseamna presiune. Dupa ce intelegi aceste notiuni, reformuleaza intrebarea si vei primi raspunsul pe care il astepti.

| TychoB a răspuns:

Presiunea nu este in functie de volum. Poti sa ai un cartus de airsoft la 1atm, o sticla de cola de 2l si o cisterna tot la 1atm, toate cu volumele diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 m cub si nu e comprimat, e la nivelul marii...

| iKronstadt a răspuns:

1 mm cub, sau 1 km cub. Depinde de sezon, sau de cursurile la care ai lipsit.