| anamary a întrebat:

Am o mare dilema:
Se spune ca universul reprezinta timpul si spatiul.
Se spune ca atunci cand s-a creeat universul, din 2 particule care s-au unit, atunci au luat nastere timpul si spatiu.
Dar acele particule nu se aflau intr-un spatiu anume...nu s-au unit intr-un anuma moment (timp)?
Si daca da...de unde veneau acele particule si cine le-a creeat pe ele?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Timpul a inceput odata cu prima vibratie a primei particule chiar si la nivel cuantic caci timpul nu e altceva decit o masura a unor miscari, cicluri.
Spatiul a existat, de moment ce a existat o singura particula caci nu poti sa spui ca ceva existent nu poate avea un loc al existentei, un spatiu in care isi desfasoara existenta. Daca o particula nu are un punct sau mai multe intr-un spatiu este doar pentru ca ea nu exista.
E logic sa spui ca a existat mai intii un spatiu gol care ulterior s-a umplut de particule si ilogic sa spui ca a existat o particula care si-a creat un spatiu.
Sint multe lucruri nedescifrate in inceputurile Universului chiar daca se accepta anumite ipoteze ca stari de fapt.

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Asemeni lui Einstein elimina timpul din ecuatie si ramii numai cu spatiul si miscarea.E mai simplu.

| Inferno a răspuns:

Nu stiu cine spune aceste lucruri, o fi o teorie noua aparuta acum. Teoria Big Bang nu spune asta, teoria universurilor paralele nu spune asta. Doua particule care s-au ciocnit? Este prima data cand aud asta.

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

Bai da si tu esti in urma, s-a ciocnit particula Harciog cu particula Emas, si a iesit un cârd de capre.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Inferno):

Nu s-a dovedit stiintific ca ar exista universuri parerele iar vb despre lucruri fantziste

| NOBODY a răspuns:

Pur si simplu s-a basit Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba voi visati treji? visati fratilor. dreptul asta nu vi-l poate lua nimeni.da sa nu fiti dezamagiti cand va veti trezi.au visat si altii, tot ca voi dea lungul mileniilor.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Iarta-neee Doaaamneee. Iata glasul judecatii cum tuna prin gura slujitorilor neadormiti...Iertareee,

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa cauti raspunsuri la intrebari nu inseamna sa visezi si daca baubaulica e diminutivul de la bau bau gindeste-te de la ce e creieras! Scuze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai salicilicule? nu trebuie sa cauti raspunsuri imposibile.schimbi intrebarile.e mai sigur.

| a3e6u9 a răspuns:

Cred că vorbești de fluctuații cuantice și, într-adevăr, așa a luat naștere universul nostru. E vorba de perechi de particule-antiparticule care s-au anihilat la începuturile Universului dar a existat o mică asimetrie și a rămas materia pe care o vedem. Spațiul-timpul poate apărea și el din nimic, ar trebui să citești cartea "A Universe from nothing" - Lawrence Krauss.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Da de unde sti ca acel punct e datorita a 2 particule?

era un punct de singularitate, energie pura care cumva a scapat cum nu stiu inca

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Daca ai o dilema si te doare capul ...sant aici! Daca ai o dilema si nu te doare capul atunci cauta raspunsul in alta parte, de exemplu in carti! Scuze daca am fost ironic!

| UnOmGanditor a răspuns:

Tot ceea ce ai scris tu este o teorie..nimenu nu stie cu adevarat cum s-a format universul si este o intrebare care nu va avea raspuns. De asemenea odata cand vom descoperi cum s-a format universul ne vom intreba cum s-a format chestia ce a format universul si tot asa la un infinit de intrebari. Este un nonsens, mintea umana nu poate gasi un raspuns valid pentru acest eveniment.

| Inferno a răspuns (pentru UnOmGanditor):

Este o teorie stiintifica stimabile.