| Sawarekh a întrebat:

Am o mare nedumerire, am o matusa care se plange ca abia i mai ajunge bani de mancare cu aproximativ 60 milioane pe luna.

Atata castiga cei 2 soti.
Au 2 copii studenti, apartament cu 4 camere, Bucuresti, apartamentul fiind de la maicasa, nu plateste chirie.

Sunt eu prea nestiutor? Chiar e posibil la suma aceasta sa nu iti ajunga banii nici macar pe mancare, o fi pe bune?

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Putini sunt acei oameni care sunt multumiti cu anii ce au! tongue
Ce sa spuna acei (peste 1 milion) de pensionari care au "pensia minima garantata" (1000 lei sau 10 milioane in lei vechi)?
Ei ce mananca?

Sa-si trimita copii sa lucreze si sa-si castige banii pentru facultate si lte distractii!

| Sawarekh explică (pentru Bula):

Atentie, copii lor au banii lor, adica ce isi cheltuie ei, strict pentru ei. Deci cu facultatea sau cu materiale, nu i ajuta.
Deci sunt oare fara creier, fara ratiune?

| Bula a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu e greu sa cheltuiesti bani.
Singura condiie e sa le ai.

| darrio2007 a răspuns:

60 de milioane? Ai ramas pe stil vechi? Nu mai exista milioane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

6000 lei la 4 persoane adulte e destul de putin.
de ce nu ar fi pe bune?

| sierra1 a răspuns:

Dacă mănâncă doar caviar, clar că n-ajung!

| Sawarekh explică (pentru sierra1):

Aud ca mananca ciorba, branza, rosii, banane, lapte. chestii ieftine, nu cumpara lucruri scumpe.

| sierra1 a răspuns (pentru Sawarekh):

Brânza și laptele nu mai e ieftin!

... s-apoi care-i problema că se plânge mătușa? Asta e rolul ei

| Sawarekh explică (pentru sierra1):

Rolul ei? in ce sens laughing)

| sierra1 a răspuns (pentru Sawarekh):

Vorbim de roul ei a se plânge (mătușa nu brânza... desigur)

| Sawarekh explică (pentru sierra1):

Voiam sa zic, ca nu ar fi rolul ei, adica nu e natural sa te plangi asa.

| NLS a răspuns:

Dacă trăiește în Cluj, prin zona centrala mai ales, e destul de posibil.
Altfel nu prea.

| johnnny123 a răspuns:

Salariul mediu net în București este în jur de 5000 lei. Deci 6000 de lei pe lună nu este o sumă chiar atât de mare cum crezi tu.

Iar dacă din banii ăia trebuie să trăiască 4 persoane dintre care doi sunt studenți (adică au tot felul de cheltuieli), nu este ușor. Poate că exagerează puțin când spune că nu le ajung banii de mâncare, dar oricum trebuie să fie extrem de chibzuiți și să renunțe la multe ca să se descurce.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

60 de milioane (6.000 de lei) nu e o suma mare, e cam 1200 de euro - si din asta trebuie sa se intretina 4 persoane. Caldura, lumina, apa, intretinerea - astea deja costa mult - mai ales iarna. Mai ai o masina -costa si acolo benzina, taxa de drum, etc. Studentii chiar la buget au de dat bani pe carti, cursuri, etc. Ce ramane trebuie dramuit ca sa iti ajunga de mancare.

| blackann a răspuns:

6000 ron la 4 persoane? Eu castig mai mult si nu-mi ajung, n am copii si sunt tot din Buc.

| iulia0514 a răspuns:

E posibil mai ales dacă au copiii la facultate e scumpa viața la oraș! 6000 nu e asa mult mai ales ca mai trebuie să plătească si cheltuielile lunare, apa, gaz, curent etc

| haileewatson a răspuns:

Da, Bucuresti e foarte scump, iar cei doi copii chiar daca sunt studenti tot trebuie sa ii intretii cumva. 6000 lei inseamna ca fiecare castiga in medie 3000 de lei care e un salariu mic pentru Bucuresti. 6000 pentru 4 persoane inseamna 1500 lei de persoana

| Sawarekh explică (pentru haileewatson):

Deci, fqcultatea nu o plateste, ei au job part time.
Ei nu contribuie in casa, e adevarat.
Dar nu inteleg situatia...am vb cu ei, nu le cer bani de nimic, doar mancarea sa le aiba asigurat, singura pretentie o au.

| M679 a răspuns:

Bună. Asta, depinde foarte mult de ce anume cumpara.
Mâncarea bio este mai scumpa, de exemplu.