| Andreea_5885 a întrebat:

Am o mare problema.Nu stiu nici cum sa incep.Chestia e ca acum ceva timp am avut o perioada cam de 2 ani de zile.in care in fiecare noapte il visam pe satana.In fiecare noapte acelasi vis. Bun visul era cam asa. Ma pun in pat sa dorm. cand deodata.imi apare o umbra inalta pana la tavan care ma domina complet. Am o durere interioara care nu o pot exprima prin cuvinte, e groaznic. Dar eu in tot acest timp sunt constienta adica stiu ca sunt la mine in pat stiu ca dorm si stiu ca iarasi mi se intampla ca iar a venit dar nu pot face nimic pentru ca nu ma pot misca. Pur si simplu eu sunt constienta de tot ca de multe ori cand imi revin si cand iese ca sa zic asa si ma usurez nu stiu daca a fost vis sau realitate. In fine. Asa foarte mult timp indiferent ca mergeam sa dorm la casa veunei prietene sau la casa buniciii indirent de loc ma urmarea peste tot si mereu la fel De multe ori cand dormeam cu mama mea si mi se intampla incercam din toate puterile sa ii pot face macar un semn cu mana mamei mele ca sa-si dea seama ca iar vises si sa ma trezeasca dar nu puteam face nimic doar imi faceam cruce cu limba si spuneam tatal nostru. si ma usura. Dar dupa un timp nici asta nu mai avea efect si ma tinea mult mai mult timp asa ajunsesm sa arunc cu apa sfintita pe patul unde dormeam ca ma gandeam ca asa il tin la distanta si ca nu se poate apropia dar dupa cateva zile la fel In fine nu am fost la biserica nu am vb cu nici un preot pentru ca imi era frica ca poate ma bag in cine stie ce si ca ajung doamne fereste nebuna Pur si simplu am inceput sa nu ma mai gandesc am zis ca nu exista si ca este doar un vis si ca nu imi poate face nimic Am avut o perioada buna de timp in cre nu mai visam poate asa din cand in cand dar in ultimu timp visez din nou si nu stiu ce sa mai fac Culmea este ca eu pot sa vb in visul meu pot sa ii zic absolut ce vreau pentru ca sunt constienta ca mii se intampla din nou si stiu ca este un viss si etc Nu stiu sper sa ma intelegeti cu toate ca nu m-am exprimat corect pentru ca nici nu stiu cum sa va exlic ceea ce mi se intampla. Ce credeti ca inseamna asta? Vreau pareri va rog frumos
Vreau sa mentionez ca eu sunt o persoana normala si cred in dumnezeu Am citit si din biblie pentru ca imi place sa stiu despre Dumnezeu etc Sper sa nu radeti pentru ca stiu ca este cam ciudat ceea ce va povestesc. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Cunosc fenomenul, mi s-a intamplat si mie in urma cu multi ani de cateva ori si s-a mai repetat dupa o perioada, greu de explicat, eu l-am denumit "paralizie in vis".De regula mi se intampla cand aveam probleme cu somnul, nu puteam sa adorm, chestiunea e de natura medicala. Intradevar nu poti sa misti dar dupa cateva intamplari reusesti sa fii s-au ai impresia ca esti constient. Fenomenul incepe cu un fel de vâjâituri in urechi "paralizia" se instaleaza rapid si ai impresia ca te zmulge din pat si si treci intr-o alta dimensiune, un fel de adanc si nu de ridicat, dar si un fel de plutire, ritmul cardiac este foarte marit (inima bate cu putere), fenomenul de frica si spaima este maxim, mai ales la primele intamplarii se mantin ceva timp si dupa iesirea din transa, "paralizie". Exat acelasi sentiment de "umbra si dominare" ma cuprinea si pe mine si gandul, inchipuirea mea se opreau la diavol insa e fals. Gandul fugea acolo din cauza fenomenului de teama maxim si in constiinta noastra deja aveam implementat Diavolul, exponentul raului din intuneric, el nu avea o forma anume ci asa cum ai spus "o umbra" iar subconstientul relationa cu umbra+ "paralizia" transa+ teama= Diavol, raul din intuneric. Daca ai simtit si patrunderea in tine cumva a umbre-i la nivelul pieptului este din cauza inceperii bruste a cresterii ritmului cardiac si intr-adevar toate adunate, ai o stare foarte neplacuta. Am reusit dupa mai multe intamplari sa pot controla partial fenomenul si am ajuns pana acolo incat sa pot elimina mult din teama sa pot deschide ochi si sa vad lumina destul de zlaba dar totusi vizibila de la fereastra si odata cu asta iesirea din transa. Se pare ca muschi ploapelor nu se substituie total fenomenului. Ulterior am reusit evitarea caderi in fenomen din faşă prin deschiderea ochilor si de trezire imediata, nu ma intreba cum faceam ca nu pot sa-ti explic. Am scapat de mult de problema asta. Mergi totusi la un psihiatru (nu psiholog) ca nu e nici-o rusine si spune-i despre ce e vorba, sigur are vreo explicatie.
Mein fruhrer, nu din cauza religiei i se intampla asta.

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ema, daca avea o buba-n cur tot asta ii spuneai, tu nu stii altceva decat sa i le pui lui Dumnezeu in cur pe toate, habar n-ai ce vorbesti, cata dreptate are @luana1, la tine nici sa-ti treaca printr-o ureche si sa-ti iasa pe cealalta nu se poate, esti cu sorcova mereu plecata.

| EmaS a răspuns:

Tu trebuie sa te apropii de Dumnezeu.Incearca sa tii post, sa te rogi mai des, si mergi la Biserica macar duminica.Citeste psalmi inainte de culcare si roaga-te.O sa vezi ca prin credinta si cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa fie bine, o sa visezi frumos.Domnul cu tine!

| EmaS a răspuns:

Hombre
Asa este. Dumnezeu este raspunsul la toate problemele.El iti da pacea de care oamenii au atata nevoie.La fel cum ai tu incredere in psihiatru, eu am incredere in Dumnezeu.Si psihiatrul acela este doar un om cu puteri limitate.Pe cand Dumnezeul meu este atotputernic.Cand eram pe punctul de a-mi pierde sotul in acel accident, daca nu era Dumnezeu sa ma intareasca, as fi cedat psihic.

| Vizitiul a răspuns:

De unde stii ca a fost satana in persoana, l-ai vazut si-n realitate?

| cristi202 a răspuns:

Nu esti prima, si cu siguranta nici ultima careia Satana i se arata noaptea. Cazul tau e unul "fericit" - am cunoscut persoane ca caror povesti erau terifiante, care sufereau mult din cauza asta. Satana e un personaj f real, si cind are acces in viata unui om, acea viata devine un iad. Nu a fost doar un vis, el se foloseste de faptul ca te culci, cind nu mai esti in starea de veghe, ca sa ti se arate - atunci spiritul omenesc devine mai sensibil fata de lumea spirituala, si aceasta faciliteaza aparitia lui. Ar trebui sa iti analizezi viata cu tot ce ai facut, mai ales in perioada cind au inceput aratarile, cind s-au oprit, si cind iar au inceput. Ceva din viata ta a determinat acest lucru. Si tot ceva a determinat oprirea lor, ca mai apoi sa reapara. Nu e usor lucru de facut. Dar ar trebui sa il faci, sa vezi ce e. De regula apare in situatiile cind persoana apeleaza la ghicit, la horoscop (chiar si in gluma!), la vraji (inclusiv asa-zisa "magie alba", care tot de la Satana e), la superstitii si la multe alte chestii de acest gen. Si poate ar fi bine sa apelezi si la un preot, insa in acest caz, trebuie sa ai mare grija, pentru ca trebuie sa gasesti un preot adevarat, nu doar cu numele.
@FacMistoDeCeiCareNuScriuCorect:
Nu iti doresc sa il vezi, sa stii cum e. Nu e de dorit lucrul acesta. Andreea poate sa spuna cel mai bine cum e. Si eu am auzit de cazuri in care unii l-au vazut, si sunt povesti teribile, pentru ca Satana exista, orice ai crede tu. Ca tu nu ai dat de mine pina acum, asta nu inseamna ca eu nu am existat pina acum, ci doar ca nu ai dat de mine, si la fel e si cu Satana, daca inca nu l-ai intilnit, nu inseamna ca nu exista. Oricum, daca nu crezi in Dumnezeu, il vei intilni pe Satana fata in fata cindva, si nu va fi poveste, nici film de groaza pe care sa il urmaresti lejer din fotoliu, ci mult mai mult, va fi povestea reala si terifianta a vietii tale. Si va tine o vesnicie.

| cristi202 a răspuns:

@Hombre:
Eu nu am trimis pe nimeni la molifte sau alte chestii de genul acesta. Adevarul e ca biserica, si aici ma refer la orivce biserica, fie ea ortodoxa, fie ea catolica, fie neoprotestanta, rezolva cu greu acest fel de probleme, caci e o chestie de timp si nu se poate face oricum si de oricine. Si e nromal intr-un fel, daca e sa ti cont de cum e Diavolul. Dumnezeu ne lasa liberi sa facem ce vrem, dar Diavolul, acolo unde i se ofera o portita d eintrare in viata unui om, profita din plin de asta incercind sa distruga acea viata, si nu pleaca usor, va face orice ca sa ramina acolo si sa aduca probleme acelei vieti. De aceea, eu nu am adus in discutie nimic despre vreo metoda care sa fie folosita, tocmai pentru ca lucrurile nu sunt simple.
Si inca ceva: sa stii ca 90% din bolile psihice sunt de fapt cauzate de Diavol. De aceea cele mai multe boli psihice nu isi gasesc rezolvarea - nu poti rezolva cu medicamente ceva ce tine doar de domeniul spiritului. Ai nevoie de ceva ce tine tot de spirit ca sa rezlovi problema.

| miradoniz a răspuns:

hee hee ai de făcut o alegerehee hee dacă preferi sa vorbești cu "cel de care știi ca este"rău" din vis-sau preferi sa îl ignori,gândindu-te ca cel mai important lucru despre "diavol",este ca Dumnezeu exista, iar Creatorul este oricum mai puternichee hee dar este alegerea ta, la fel ca și a fiecăruia dintre noihee hee

| miradoniz a răspuns:

@Andreeahee hee continuahee hee nu ai fi putut reuși atât de mult timp, dacă El nu ar fi fost acolohee hee în slăbiciunea ta, ești cea mai puternicahee hee Maria Egipteanca s-a luptat 17 ani,înainte sa găsească pacea-ei,nici chiar asa, dar oricum, ce alternativa ai? vezi cartea lui Iosua N. 5:14:"căpetenia oștirii Domnului "nu vine înainte sa se termine traversarea desertului...noi nu avem dreptul de a cere nimic Creatorului, suntem doar la mila Lui.

| Amidepsi a răspuns:

Mergi la biserica, asta e slujba preotului si sa nu-ti fie frica sa-i spui orice te apasa. Daca iti e rusine sa mergi la propriul parinte poti merge la o alta biserica.gandestete ca Dumnezeu este peste tot,absolut peste tot. Data urmatoare cand ai visul,concentreaza-te si cheama-l,cu toata inima.Cei credinciosi nu sunt slabi, stiu o povetioara despre asta:La o manastire se auzea clopotul in fiecare noapte, fara sa il traga nimeni.Intr-o noapte o maicuta a mers in turn si a vazutun servitor de-al necuratului tragand clopotul.Nu s-a temut pentru ca stia ca Dumnezeu e de partea ei si a spus:"Doamne ajuta-ma! Prin puterea domnului te leg a te mantuiesti!"Si au aparut patru ingeri care l-au inlantuit pe diavol.Iar acesta implora sa i se dea drumul, temandu-se de ce ii va face stapanul daca nu se intoarce.Dar maicuta nu s-a induplecat caci stia ca Domnul e de partea ei.Chiar inainte de rasarit cel inlantuit a strigat:"Mantuieste-ma doamne!", s-a transformat intr-un porumbel alb si a zburat pe fereastra.Si asta e chiar adevarat, desigur ca e o metafora, dar e adevarat.Nu esti singura, ai incredere si nu fi slaba.Domnul este si de partea ta! Sper ca asta a jutat, bafta!

| MajorAsshole a răspuns:

Cum arata satana? Si eu vreau sa stiu! A.stai.satana nu exista, cum de fapt nu exista nici Dumnezeu. Ai incercat sa stai o noapte complet treaza? Pe un scaun, de exemplu. nu dormi si gata.vezi, mai vine?

| zăGhost a răspuns:

O să răspund şi eu, cu riscul că Hombre o să mai facă o criză de nervi. Un psihiatru nu o să-ţi rezolve problema complet. Nici evitarea problemei nu mi se pare o rezolvare, poate una de moment. Sfatul meu e să apelezi la oameni care se ocupă cu spiritualitatea. "Umbra" poate apărea din multe cauze, dar una principală ar fi scăderea vibraţiei. Dacă ai avea o vibraţie superioară nu ar avea cum să te controleze, nici măcar in vis.
Şi eu sunt de părere că trebuie să-ţi analizezi viaţa, convingerile şi relaţia cu Dumnezeu.

| enverhoxha a răspuns:

Eşti o norocoasă, Satan te-a ales dintre toţi pe tine. E un mare avantaj, fiindcă toată lumea aşteaptă ceva de la Dzeu, dar Dzeu nu dă niciodată nimic. Pe când Satan are totdeauna grijă de aleşii Săi. Dzeu nu te aude, pe când Satan da. O să ai o viaţă plină şi fericită.

| Ruxuletz a răspuns:

Buna, Andreea. Parerea mea e ca ar trebui sa mergi la un preot,sa ii povestesti totul, poate te va ajuta intr-un fel, sau poate ca tu ai un pacat mai mare si te musta constiinta, eu te cred ca il poti vedea pe Satana,incearca sa iti pui busuioc sub perna inainte sa dormi, si mergi si tu mai frecvent la biserica,spovedeste-te, impartaseste-te, roaga-te inainte sa adormi, nu doar cand ti se intampla sa ai visul asta. Daca nu merge cu astea, atunci chiar trebuie sa mergi la un preot.

Dumnezeu sa te aibe in paza!

| Scuturici a răspuns:

Buna! Acum vorbesc f. serios.Ai vorbit cu unul din parintii tai despre asta? Poate ei te vor ajuta un pic.Trebuie neaparat sa mergi la un peot sa-ti dea niste sfaturi in legatura cu experientele tale pana se pregateste el de slujba de exorcizare a casei.Acum vreau sa stiu daca ai facut ceva mai...nu stiu cum sa-ti spun...straniu sau neobisnui un ritual sau ceva si vreau sa stiu daca ai citit cumva Moliftele Sfantului Vasile. Daca le citesti singura invoci demoni si cu greu maiscapi de ei.

Mai sunt totusi cateva posibilitati in legatura cu ''vizitatorul tau nepoftit''.Ai un dusman sau pe cineva care-ti poarta pica? S-ar putea sa-ti fi facut o vraja.
Totusi daca nu vrei sa mergi la preot trebuie sa mergi si sa dai un pomelnic de 40 de zile la o manastire cu numele tau pe el si sa precizezi pentru. ce este: pentru. inlaturarea si ocrotirea de dusmanii vazuti si nevazuti.Te-as sfatui sa mergi la Pangarati la Sfantul Maslu.Acolo e o putere f. mare.Cu 7 preoti... Eu obisnuiam sa merg aproape in fiecare vineri si vreau sa zic, ca atunci cand incepe slujba se misca candelabrul la cata putere e acolo. Apoi mergi si-ti cumpara acatistul Sfantului Ciprian si citeste-l seara.
Cu treaba asta nu e de glumit. Daca e prea puternic demonul sincer se poate muri de la puterea lui.Si inca ceva: nu cred ca e Satan. Daca ar fi fost el erai deja in mormant.
Te rog din suflet sa-mi raspunzi la intrebari printr-un mesaj ca si sora-mea l-a visat in seara asta si nu am chef sa o innebuneasca cu atat mai putin si pe tine! Daca e adevarat ce spui ai de munca cu treaba asa si nu te mai juca cu focul ca te arzi. Odata ce a pus ochii pe tine nu te va mai scapa din vedere.
Te rog inca o data sa-mi spui ce s-a mai intamplat ca m-ai facut curioasa.Cand am citit intrebarea mi s-a ridicat parul de pe mana...in fine.

Succes in continuare si ai grija ce vei face pe viitor! Pa-pa si multa sanatate.Vei avea nevoie de ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia te-a tampit total! Da-mi CNP-ul tau, sa ma feresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa adormim, in cop ne este eliberat o substanta care ne paralizeaza muschii, cateodata cand te trezesti poate ti s-a intamplat sa nu iti poti ridica mana in sus, pentru ca nu a trecut efectul substantei. Deci nu e satan, nu e omu' negru, nu e dumnezeu.

| Diiiaaa a răspuns:

Ar trebui sa mergi la biserica,sa vorbesti cu preotul. Sa stii ca nu o sa te creada nebuna, ba mai mult, o sa te ajute.

Sper sa imi urmezi sfatul:*straight face

| Andreea_5885 explică:

Va multumesc din suflet tuturor celor care mi-ati raspuns. Nu ma asteptam ca intr-un timp atat de scurt imi va raspunde cineva. Eu sunt noua pe site Pur si simplu mi-am facut n cont aici din disperare.din cauza viselor care le am aproape noapte de oapte daca nu am mers la biserica pana acum a fost tocmai din cauza asta ca nu vreau sa innebunesc sa im i zica perotul cine stie ce nebunii doamne fereste exorcitare pentru ca eu stiu ca nu este cazul la mine de asa ceva mi-ar placea sa iau id de messenger a catorva persoane pentru a le explica mai bine ceea ce mi se intamla Va multumesc inca o data

| Andreea_5885 explică:

Pai am aproape 3 ani de zile de cand tot il ignor.

| Andreea_5885 explică:

De ce nu imi mai apar rapunsurile?

| Blond_Ingerashul_Tau_1994 a răspuns:

Andreea fi tare si luptate cu el pentru ca va ceda si trebuie sa te duci la biserica, si eu am senzatia uneori ca vrea cineva sa ma controleze si imi fac cruce cu limba si ma lasa. du-te la biserica ori care si spune-i preotului... ai grija de tine frumoas-o :*