| ShadowAngel a întrebat:

Am o nelamurire in ceea ce-l priveste pe Blaise Pascal. El a spus
"Niciodata raul nu este facut asa deplin si cu atata bucurie ca atunci cand este facut cu constiinta" mie mi-a placut mult citatul si m-am gandit sa vi-l impartasesc! Ce parere aveti despre el?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Pascal pe langa faptul ca a fost un mare matematician a fost si un bun crestin in adevaratul sens,in acest citat el vrea sa demonstreze ca raul este facut de catre om in deplina cunostinta si cu bucuria rezultatului,omul fara Dumnezeu este foarte rau.
Un alt citat de-al lui suna cam asa:
'' Daca cred ca exista Dumnezeu si EL nu exista, n-am pierdut nimic.Dar daca nu cred ca exista si EL exista cu adevarat, atunci am pierdut totul.Blaise Pascal.
Cineva declara aici pe TPU despre credinta ca este doar pentru babe si needucati,mai devreme sau mai tarziu toti imbatranim,asta inseamna ca ne crestinizam toti? in continuare vreau sa va dau si cateva nume de mari needucati cercetatori si oameni de stiinta,care au ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista:
Fizica-Newton,Faraday,Maxwell,Kelvin
Chimie-Boyle,Dalton,Ramsay
Biologie-Ray,Linnaeus,Mendel,Pasteur,Virchow,Agassiz
Astronomie-Copernicus,Galileo,Kepler,Herschel,Maunder
Matematica-Pascal, Leibnitz, Euler

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Adevarat. La fel ca atunci cand ma simt onorat gratie unui bine facut, la fel, onorat ma simt cand fac rau. Binele si raul, doua extreme. Unii se hranesc cu raul facut, altii cu binele facut.

| wales a răspuns:

@SocialBoy,cu placere!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Haaaaaa ha ha ha, asa e, nu stiam ca aceasta traire beneficiaza si de un citat.

| siwel a răspuns:

Cand faci raul cu aprobarea constiintei, esti in prezenta unei constiinte moarte sau pervertite. E intr-adevar un rau desavarsit pentru ca nu mai ai nici o retinere.
Bucurie in rau nu poate exista decat cu o constiinta moarta. Toti criminalii in serie si sefii industriei de sclavi porno foarte probabil ca au o constiinta stinsa. Unii dintre noi o avem pe cale de disparitie, la altii e inca intacta, la altii e in service.
Daca constiinta e un rau in sine, cu cat esti mai dezinhibat si mai grotesc si mai demential cu atat esti mai bun. Singura problema e ca nimeni nu ar vrea sa traiasca intr-o astfel de lume. (ne apropiem din pacate de visul asta)
Daca constiinta e un indicator al nordului moral pe care dumnezeu a pus-o in noi atunci raul din noi nu va fi lasat sa bantuie liber si sa se bucure de cine si ce suntem noi. E incomoda constiinta? de multe ori da. E necesara? intotdeauna, zic eu. Mai ales atunci cand imi vine sa o iau pe ulei.

| ShadowAngel explică:

Foarte interesant wales...a fost chiar un raspuns consistent si la care nu ma asteptam...multumesc mult!

| MiK3L a răspuns:

E corect. Poti face rau cuiva din greseala si nu iti dai seamama sau i-l faci ca asa vrei si sa te amuze.