| Andrei7520152 a întrebat:

Am o stire pentru cei care sunt pasionati de astronomie. Voi stiati ca s-a descoperit cea mai apropiata nebuloasa de soare? Se numeste Sharpless216 si e la doar 300-350 ani lumina de noi. Ar ocupa o portiune foarte mare pe cer, doar ca e foarte greu de observat, fapt pentru care a ramas nedescoperita pana in 1997.

Ok, treaba e ca am citit ca ar ocupa vreo 1.5 grade pe cer. imi puteti spune cate grade ocupa luna, ca sa'mi pot face o idee cat de mare e sh216?

Răspuns Câştigător
| Lur656i a răspuns:

0.8 grade. pup

13 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Eu de abia astept sa ne izbim cu Andromeda...

| Andrei7520152 explică (pentru shadovv):

Mai ai de asteptat cateva sute de miloane de ani laughing dar da, noaptea ar fi o imagine superba

| Purec a răspuns:

Si cum ai de gand sa iti dai seama cat de mare e din informatia asta? Sunt chiar curios happy Plus ca are minim 10 ani de cand a fost observata prima data, si intre timp nici nu mai e cea mai apropiata nebuloasa

| Andrei7520152 explică (pentru Purec):

Ummm...corecteaza-ma daca gresesc, dar sh216 ocupa 1.5 sau 1.6 grade pe cer. Luna, dupa cum am aflat, ocupa 0.8. Deci sh216 e aprox de doua ori mai larga decat luna. Plus ca e o nebuloasa planetara, deci ambele obiecte au forme circulare. Dar zi-mi te rog care-i cea mai apropiata?

| Andrei7520152 explică (pentru Purec):

Desigur nu pot sa stiu cat de mare e nebuloasa in sine, am vrut doar sa aflu cat loc ocupa pe cer.

| Purec a răspuns (pentru Andrei7520152):

Din ce stiu eu, cea mai apropiata e ngc 604. Nu iti poti da seama cat de mare e dupa logica aceasta. Luna este la "doar" in jur de 380000 km, pe cand nebuloasa mult mai departe. Daca era doar de 2 ori mai mare ca luna nu am fi putut sa o vedem niciodata. Plus ca nu stiu de unde ai dedus ca are forma circulara, avand in vedere ca in principal este formata din gaz? Din nefericire despre sh216 nu am foarte multe informatii, nefiind foarte atractiva ( desii, am inteles de la un domn profesor foarte inteligent, ca cel mai probabil in zona aceea se afla un quasar ( partea ciudata fiind ca nu emite lumina in spectru vizibil, ceea ce ar fi extrem de ciudat pentru un quasar nu?)

| Andrei7520152 explică (pentru Purec):

Lol ok mersi. ne'am trimis simultan cate un reply. desigur ca nu pot sa aflu marimea efectiva lui sh216, am vrut doar sa aflu cat loc ocupa pe cer :D dar da, e putin bizar. din cate stiu eu, quasarii sunt cele mai luminoase corpuri din univers! si parca ele emit semnale radio la o frecventa anume? nu mai stiu; evident, profesorul tau e mult mai avizat

incredibil mi se pare faptul ca aveam o nebuloasa uriasa pe cer, cam la doi pasi, dar care a ramas nedescoperita pana recent (plus ca asta a fost in emisfera nordica!:) cea sudica aproape sigur ne mai rezerva surprize la fel de placute.

http://www.galaxyimages.com/sh2-216.html

| Purec a răspuns (pentru Andrei7520152):

Si in zona sh216 exista un corp care emite unde radio. Nu asemeni unui quasar obisnuit ( de asta nici nu sa stabilit oficial daca exista sau nu un quasar. E posibil sa avem surprize) Ai dreptate...cunoastem foarte putine lucuri despre spatiul cosmic. Este normal sa ramana necunsocuta atata vreme pentru ca nu poate fi observata direct, cu "ochiul liber", cat despre diametru ei, este ~ 12, 64 * 10^12...

| Hombre a răspuns (pentru Andrei7520152):

Gresit spus "nebuloasa planetara"
Nebuloasa numită Sharpless 2-106, este o galaxie in formare cu două "aripi"din gaz albastru strălucitor "foarte fierbinte", care se întind de la o stea centrală.
Este o nebuloasă bi-polară – Sharpless 2-106 – cu două aripi de gaz albastru super încălzit ce se întind dinspre steaua centrală. Aripile întinse ale nebuloasei contrastează în căldură şi mişcare cu miezul rece al galaxiei. Un inel de praf şi gaz ce orbitează steaua pare să aibă rolul de centură.
Sharpless 2-106 se află la aproximativ 2.000 de ani-lumină de planeta Pământ.
Nebuloasa are diametrul de câţiva ani-lumină şi pare să fie într-o regiune izolată a Căii Lactee – galaxia noastră.
O stea mare şi tânără, IRS 4, este vinovată pentru mişcarea continuă din Sharpless 2-106. Studiile detaliate ale nebuloasei, efectuate cu lentile infraroşii, dezvăluie alte peste 600 de stele mici sau sub-stele.

| klau95 a răspuns:

Mai intai sa-mi zici ce e aia big grin Serios zi-mi si mie.

| Andrei7520152 explică (pentru klau95):

Nebuloase? sunt nori de gaze suspendati in spatiul cosmic. de obicei sunt iluminate de stelele din jur, si sunt foarte frumoase, dupa cum vezi si tu

http://deepskycolors.com/pics/astro/2008/12/12-27-2008_HorseHead2.jpg

| Purec a răspuns (pentru Andrei7520152):

Www.nu sunt ele chiar asa ca in pozele alea.sunt un pic "cosmetizate".