Întrebare recomandată | Wøodenpints a întrebat:

Am observat ceva la oameni. Probabil mulți dintre voi știau deja asta, dar eu abia acum mi-am dat seama, nu m-a pasionat niciodată subiectul.
Dacă te porți ca un cur cu ceilalți, îi tratezi cu dispreț și nu le faci niciodată pe plac, însă uneori, foarte rar, mai faci ceva bun și ajuți pe cineva; lumea te va aprecia mai mult decât dacă în general te porți frumos cu ei și câteodată, foarte rar îi refuzi sau faci ceva care să nu fie pe placul lor.
Deci, care-i logica? Oamenii preferă ca alți oameni să se poarte frumos doar 5% din timp, sau care să se poarte frumos 95% din timp?

Am schițat eu un răspuns la asta și cam știu de ce e așa, dar cred că mai sunt și alte motive. Așa că băgați păreri până crapă tastatura.

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În primul caz simt că au primit ceva ce au câştigat (se bucură, nu vor să piardă şi simt să-şi arate aprecierea), în al doilea - că au primit ceva ce li se cuvine...sau, ocazional, te iau de fraier. Depinde cum îi obişnuieşti.

| Inferno a răspuns:

Daca am putea vorbi de societate ca de o singura entitate, atunci mai mult ca sigura aceasta ar necesita un consult datorita retardarii.

| Wehrmacht a răspuns:

Cica...de incurajare.Ca te schimbi in bine...chestii d-astea.Majoritatea reactioneaza diferit cand dau de ceva nou si neobisnuit. Daca te comporti cumva un timp indelungat sunt obisnuiti cu tine, putin le pasa. Daca te porti cumva si te schimbi brusc e ceva nou si "ciudat" pentru ei.

| Kaℓi a răspuns:

Pai daca un nemernic face un gest frumos, e un "magic moment" care trebuie apreciat, macar pentru faptul ca a facut si el o greseala si a iesit din tipare...

| relian a răspuns:

Nu este vorba ca oamenii prefera pe cei cum ai aratat tu.Nui prefera nicicum, dar observa asta si o zic.Asta este toata chestia.Stii cind faci chestii naspa sau esti un derbedeu lumea te stie ca pe un cal breaza si nu te mai baga in seama.Atunci cind derbedeu fiind faci o fapta buna oamenii si observa si intr-un fel te lauda ca uite se poate.Insa nu poate fi vorba de preferat acest gen de oameni.La aia care fac fapte bune mai tot timpul normal ca deja este rutina atit pentru el cit si pentru cei care vad asta si deja devine ceva normal. Daca face ceva gresit deodata iese din normalitate si sare in ochi si noi oamenii taxam orice iese din normalitate sau din rutina de zi cu zi.Deci eu nu am vazut ca oamenii sa prefere pe cei 5%.Ca vorbesc despre ei da insa nu cred cai prefera.

| Wøodenpints explică:

Întrebarea mea a ajuns la recomandate. Am făcut o tumbă de fericire.

| Kaℓi a răspuns (pentru Wøodenpints):

laughing
Asta e cumva o confirmare a teoriei din intrebarea ta...

| Wøodenpints explică (pentru Kaℓi):

Îți dai seama că n-am pus degeaba întrebarea.

| Duucu a răspuns:

Omul încearcă să lingușească o persoană doar pentru a obține din ea personalitatea bună...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca pe multi ii ia prin surprindere atitudinea asta, ramane ca un soc fapta buna facuta de un nesimtit.
Si mai e situatia cand il incurajezi si-i aduci laude ca sa-i aduci o oarecare continuitate in faptele bune.Nu conteaza cine a fost inainte de a se purta frumos, e important s-o mai faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii si-au pierdut increderea in oameni.
Daca tu le faci tot timpul pe plac vor considera ca ceva nu este in regula. Pana la urma, cine face o fapta buna de dragul de a face o fapta buna, fara a astepta o rasplata in schimb? Cred ca doar 5% dintre noi ar face asta. Odata ce cineva te ajuta, te simti dator sa-i intorci favorul, si asta astepta si tipul care te-a ajutat.

| Wøodenpints explică (pentru anonim_4396):

Dacă te ajută fără ca tu să-i fi cerut ajutorul, nu-i datorezi nimic.
Și nu cred că oamenii au avut vreodată încredere în oameni, dacă e să facem așa o mică plimbare prin istorie. Adică chestia cu lipsa de încredere este de când lumea, nu a apărut acum recent. Deci oamenii nu și-au pierdut încrederea, pentru că nu au avut-o niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba diliuleee laughing tu nu sti ca facerea de bine e incest? si daca nu-mi dai funda ai dat de dracu cu mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei asta așteptau de la tine, se bucură de faptul că ți-au găsit și o latură bună. Așa că efectul e mult mai mare, deci dai mai multă importanță.
Unii mai cred că de fapt comportamentul tău e de fațadă și ești un sensibil altruist pe dinăuntru.
Uneori, asociază această victorie închipuită cu meritul lor.
Poate își fac speranțe că, de acum încolo el se va schimba, chit că eșuează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e foarte logic, nu intriga cineva care face numai poftele tale, plictiseste, pentru ca asa suntem noi facuti, asta ne e materia. pe cine ne vrea nu vrem, si pe cine vrem nu ne vrea laughing) suntem un pic idioti dar cam asa functionam majoritatea din noi, sitemul nostru nervos are nevoie de adrenalina si drama, pentru ca linistea il plictiseste si se uita unde este zarva mare, acolo se baga si el ca nebunu laughing

| usuk a răspuns:

[exemplu stupid]
daca te-ai afla in mijlocul unui oras si ai vedea 2persoane mergand cu spatele, ai spune ca sunt retardate; dar daca ai vedea doar 2 care sa mearga normal...ti-ai cam pune intrebari
totul se rezuma la modul in care privesti lucrurile:daca ele se schimba, chiar si pentru putin timp in bine(sau in aparenta) e de bine/daca nu, asta e, noi romanii stam la o bere

| lolium a răspuns:

As fi vrut sa ti-o bag pe aia cu pilda fiului ratacitor dar nu suntem la categoria religie
tocmai acel 5% e raspunsul. daca cineva s-a purtat frumos cu mine toata viata inseamna ca (probabil)asa o va face mereu si prin urmare nu e nevoie sa-i multumesc tot timpul. chiar mi-as putea permite luxul sa-l ignor o perioada sau sa fiu mai indiferenta, pentru ca oricum asta nu va schimba cu nimic situatia. tot frumos se va purta cu mine.in schimb daca cineva care s-a purtat urat cu mine isi schimba brusc comportamentul e imposibil sa nu sesizez sau sa nu reactionez intr-un fel. lumea se minuneaza cand realizeaza ca e martora la un eveniment care se intampla rar, si e indiferenta in fata unor situatii banale, specifice vietii de zi cu zi.

| Lina1993 a răspuns:

Ciudat sau nu, cam asa se intampla. Uite, de exemplu mi se intampla de multe ori sa ma fascineze sa ma apropii de persoanele care nu-mi prea dau atentie, decat sa-mi petrec timpul cu cei care ma trateaza regeste.
Chestia este ca atunci cand esti bun si dragut cu lumea, ceilalti au tendinta sa te ia de prost sau sa te manipuleze. Gasisem acum cateva zile un citat dragut,care zic eu ca se potriveste in contextul asta: " Nu te astepta de la leu sa nu te atace doar pentru ca tu nu l-ai atacat" happy.
Din pacate, ca sa reusesti sa te integrezi frumos in societatea asta de rahat, ai nevoie de o doza de superficialitate si un comportament putin cam dur. Majoritatea sunt niste oi. Si pe cine respecta oile cel mai tare? pe cainele care le conduce. Oricum ar fi, important este sa fii tu, sa inveti sa pui picioru' in prag cand se depaseste o anumita limita si sa ai curajul sa spui cand si ce te deranjeaza.
As mai avea de scris muult pe tema asta, dar e pobil sa nu pot termina intr-o singura seara laughing

| 0PopaPorno a răspuns (pentru Lina1993):

Foarte calumea zis!

| Lina1993 a răspuns (pentru 0PopaPorno):

Multumesc happy

| Aimèeeee a răspuns:

Probabil in felul asta ii va determina sa se poarte mereu frumos pentru ca vor fi apreciati.
Din ce am observat eu, unora le este frica sa fie independenti, sa ia propriile decizii pentru ca vor fi judecati si nu stiu sa-si pastreze ideile si sa le duca la capat.

| sabrina103 a răspuns:

Chiar daca faci ceva bun odata la mai mult timp te aprecieaza pe fata, iar pe la spate te barfesc(gen tot nemernic esti). Iar invers te considera prost, insa nu vor avea ce sa-i reproseze cuiva care greseste rar si mai e si amabil(decat pentru o greseala care nu se mai repara), iar unii chiar cand greseste ii vor lua apararea.

| TheTiger a răspuns:

Asta este societatea in care traim happy. Poate doar 1 om din 10 vad asta la acel 5%, insa ceilalti 9 se iau dupa primul happy. Daca spun eu ca OZN-urile exista, vor fi si altii dupa mine care vor spune acelasi lucru (Ba ca au vazut unul, ba ca au auzit unul).
Oamenii merg in "turma", foarte rar cand merg "independenti"

| HighParadox a răspuns:

Mie mi se intampla asa tot timpul, si deja ma gandesc ca mai bine evit cat mai multi oameni si le dau pace ca n-am nicio speranta sa se schimbe si nu vreau asta oricum, treaba lor. Eu spun ca se comporta asa pentru ca le pasa prea mult de ce zic "ceilalti" si atunci vor sa para "la moda", adica sa fie aroganti si sa se poarte ca ultimii oameni, fiind astfel "greu de atins", pentru ca astfel lumea sa le cada la picioare ca si cum ei ar fi mari genii sau altceva de genul asta. Astia care le cad la picioare au impresia ca daca fac asta intra si ei in anturaj si-si fac prieteni, in concluzie fac ceea ce ai zis si tu pentru ca, vorba aia, cauta sa fie "cool", sau, ma rog, acceptati (chiar daca se modeleaza dupa restul ca in turma, nu conteaza). Prea putini judeca lucrurile, si prea multi sunt incuiati.

| CISCO a răspuns:

Wøodenpints VEZI TOTUL DEPINDE DE EDUCATIA PE CARE AI DOBANDITO CEI 7 ANI DE ACASA,, eu cand merg pe strada si vad un prieten, prietena daca se uita in ochii mei cand trece pe linga mine il salut daca nu se uita este clar ca ceva nu este in regula si data viitoare procedez la fel ma prefac ca nici eu nu-l observ fara sa stau pe ganduri sa dau explicati simplu, eu stiu ca in educatie daca vorbesti saluti pe cineva te respecti pe tine dar in ziua de astazi lucrurile stau altfel si incep sa cred ca din ce trec ani si eu imbatranesc vine o alta generatie iar generatia mea este batuta in cap crede ca tot ce zboara se mananca probabil au trait in china. apropo platestele fiecarui om cu aceiasi moneda dupa fapta si rasplata dar nu te razbuna ca exista o arma mult mai distrugatoare se numeste ignore,monkey

| danyz a răspuns:

''Din pacate'' eu fac parte din cei putini.Am spus ''din pacate'' deoarece cum ai zis si tu, daca esti prea bun esti luat de prost si esti manipulat.Mereu am regretat felul meu de a fi doar din aceasta perspectiva.In rest cred ca toata lumea ar trebui sa fie la fel ca mine:sa nu fie rea, sa nu jigneasca, sa nu profite de oameni, sa nu te respinga si cel mai important sa nu se comporte de parca ai fi papusa lor.Lumea si ''valorile'' care sunt respectate m-au facut sa imi doresc asta. Oricum eu nu ma voi schimba, nu este felul meu, parca toata fiinta mea se impotriveste sa ma schimb.Imi pare bine sa vad ca exista oameni la fel ca mine.

| cosminvasile a răspuns:

Ideea este ca cel care e genul badass e perceput de subconstient ca o persoana alfa care nu pune pret decat rar doar lucrurile importante, iar la fel ca in haita de lupi sau grupul de lei, individul alfa este cel mai apreciat chiar daca de cele mai multe ori doar se poarta dur cu ceilalti membrii care fac de fapt marea parte a muncilor grupului.

| D0A1V2i3d7 a răspuns:

Stiu...asta e lumea in care traim si aste este societateacryinge foarte trist insa e si la fel de adevarat. Oamenii prefera sa ii ajuti poate odata in viata decat de mai multe oricrying

| Vladutz2012 a răspuns:

Era azi un citat pe facebook:"Be the change you want to see in the world". Mi se pare foarte potrivit situatiei...

Eu mereu am incercat sa fiu bun si sa ajut pe cat posibil pe oricine si foarte, foarte rar mi s-a raspuns la fel, dar asta e felul in care imi place mie sa traiesc.

Cu timpul, daca esti asa "binevoitor" realizezi cum ai zis si tu ca prin comparatie, majoritatea celorlalti sunt niste persoane oribile.happy

Eu personal cand ajut pe cineva ma simt bine si simt ca am facut si eu in sfarsit ceva util pntru lumea asta...laughing