| anonim_4396 a întrebat:

În urma unei discuți ce se presupune ca trebuia sa ma afecteze mi-am ridicat un semn de întrebare în legătura cu frumusetea și cum percepem noi frumosul.

Când ar trebui sa ieșim pe strada sau sa ne etalam pe un site de socializare? Doar atunci când avem 90 60 90 sau suntem plini de steroizi,doar atunci suntem frumoși sau demni de a ne arata în public?

De ce trebuie sa fim într-un anumit fel ca sa nu ne facem de ras? Care este forma corecta și perfecta a corpului sau fetei cu care sa nu te faci de ras?

Exista neaparat un anume corp sau o anumita fizionomie în urma căreia sa poți sa apreciezi frumusetea unui om sau fiecare are gusturi diferite?

De ce majoritatea ne-am format o idee despre ce este frumos privind televizorul? Este corect sa consideri frumos doar siliconatele, operatele, botoxatele și persoanele umplute de steroizi?

Sunt foarte multe persoane ce arata normal pentru ca asa sunt ele, asa le este fizionomia și copul.Sunt foarte multi ce au probleme fizice sau de sănătate și nu pot mai mult de atât și chiar dacă ar putea nu cred ca ar trebui sa se schimbe atâta timp cât nu le afectează sănătatea deoarece frumos nu înseamna ceia ce vedem la televizor sau sport în exces sau operați estetice frumos este ceia ce vedem noi ca fiind frumos.De aceia nu am pus o întrebare generala despre cum vedeți voi un om frumos sau perfect pentru ca știu ca părerile o sa fie împărțite și o sa înceapa discuții în contradictoriu pentru ca o sa fie foarte multe persoane ce nu o sa poata niciodată percepe ca un altul vede frumos in ceva diferit fata de el. Nu mai încercați sa va băgați în cap sau sa băgați în cap altora faptul ca sunteti sau sunt urați pentru ca mai sunt și oameni slabi ce se vor simți complexați și își vor crea probleme la nivelul psihicului.

30 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu exista om perfect, nu mai asculta opinia tristilor care stiu doar sa critice, adevarul general valabil este ca nu exista perfectiune. Corpul uman e prea complex ca sa fie fara defecte pe exterior, adevaratele procese sunt in interior,, cele care te definesc ca om.

Ce vedem noi pe la televizor si ceea ce se promoveaza cu stupoare pentru a umple golul prostiei sunt doar niste oameni care prin operatii si diferite substante bagate-n ei ca sa fie cine sunt,, dar iti garantez ca atat femeile de acolo cat si barbatii aia sunt formati din plastic, pe langa carne si oase.

Frumusetea e in ochiul privitorului, ce mie mi se pare frumos, altuia i se pare urat, sau ce mie mi se pare urat,, altul poate sa vada comoara din Groapa Marianelor si tot asa.
E drept ca nu ne placem intre noi ca oameni, dar n-ar trebui sa se faca diferente in halul asta, pana la urma tot la 3 metri sub pamant sfarsim cu totii, mai devreme sau mai tarziu.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

De asta spun ca nu este ok sa facem asemenea diferente sau sa consideram ca un om se face de rusine pentru ca este asa cum este.
Sunt foarte multi care au trecut prin greutati si pentru ei sa arate asa cum arata este o minune pe care vine un "perfect" si o calca in picioare de ce pentru ca lui nu ii place si considera ca e rusinos sa arati asa.Eu cred si consider ca fiecare se etaleaza cum vrea si poate si nu trebuie sa fi fara pic de grasime sau cu o musculatura de revista ca sa fi ok ca si om sau sa fi placut.
Nu am eu si nici alti 60 in talie sau patratele de invidiat dar asta nu inseamna ca oripilezi prin prezenta ta, si eu si altele avem forme dar daca nu sunt pefect lucrate la sala nu inseamna ca esti de rusine si nu meriti sa iesi in lume.

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Doar o gandire de meltean/ca poate sa zica ca daca nu arati ca un zeu nu ai ce cauta prin lume, prin societate sau sa fii luat in ras.
Oamenii au diferite defecte, unele vizibile, altele mai putin vizibile,, nu e confortabil pentru nimeni sa stie ca se afla intr-un loc unde devine centrul glumelor.

Nu ar trebui, insa prostia n-are limite si nici nu are slabiciuni, multi se interiorizeaza si se simt complexati, dar de obicei exista si roata care se intoarce in lume.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Am vazut copii ce nu au nici 18 ani si deja au operatii estetice pentru ca x sau y ii spune ca este gras sau slab sau urat si fete ce sunt obsedate de diete si de cate calori mananca sau nu si deja este prea mult.Toti isi fac operatii estetice si cei ce nu isi permit isi iau chiloti cu push up sau photoshop la poze doar sa fie perfecti in ochii altora si am devenit obsedati si frustrati.Ne sinucidem si imbolnavim.
Nu stiu numai eu cred si am remarcat ca pana si copii din ziua de azi sunt prea oameni mari vezi fete si baieti la 12 13 14 ani ce is femei si barbati in toata firea si is preocupati de treburi de oameni mari ceia ce nu este normal si nici sanatos si toate aste din pricina idei de "perfectiune" ce o creeaza uni...

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Prostia nu e doar de partea celor care arunca vorbele in vant, ci si a celor care asculta, iar exemplele de mai sus imi dovedeste asta.

Mie unul nu imi pasa cum arat, atata timp cat ma simt bine, cat sunt sanatos si imi vad de ale mele, pot sa traiesc si fara sa stiu ca sunt imperfect,, nu ca ar exista om perfect, dar e partea a 2-a/

Mda...calculul caloriilor, daca mananca 2 bucati de ciocolata deja le e frica ca au pus 5 kg, prea creduli unii oameni, cred orice mizerie li se zice, d-aia nici n-ar trebui sa-ti bati capul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi trebuit si sa specifici la sfarsit ca intrebarea ta e pur conversationala si nu are absolut nicio legatura cu faptul ca ti-ai sters imaginea cu tine de la profil.Stii,ca sa nu se creeze vreo confuzie.
"Se presupune ca trebuia sa ma afecteze"De ce "se presupune"? Nu e clar ca te-a afectat?
1.Hmm..iti dai seama ca daca oamenilor le vine sa vomite cand te vad nu e in regula sa iti pui o poza cu tine. Poate cineva mananca cand iti citeste o intrebare))
In rest, n-ar fi o problema sa te afisezi asa cum esti(cu mici exceptii, de exemplu daca ai 100 kg si ti-e lene sa faci ceva ca sa slabesti ceilalti au tot dreptul din lume sa comenteze, asta in ciuda a ceea ce ai spus tu la sfarsit de persoanele slabe care se simt complexate).
2.Forma perfecta e practic cea mai apropiata de perfectiune.Pentru unii e, cum ai zis si tu, 90 60 90, pentru altii valorile se schimba(vorbind strict de femei).
3."Chiar daca ar putea nu cred ca ar trebui sa se schimbe atata timp cat nu le afecteaza sanatatea"Nu crezi sau nu vrei sa crezi? Mare, mare diferenta.Lasa deoparte problemele de sanatate, pentru ca la majoritatea nu e vorba de asta.Normal ca daca poti sa iti imbunatatesti conditia ai s-o faci. Daca ai putina ambitie, vointa.Pari sa mergi pe principiul "sa te simti bine in pielea ta",dar unii sunt prea dezinteresati sau lipsiti de determinare,asa ca se simt bine oricum ar fi.
Oricat ai incerca sa spui ca frumusetea e subiectiva, ca variaza, ca frumusetea e in interior(suna aiurea si cand o scriu, cu atat mai mult cand unii chiar cred asta), stii foarte bine ca exista anumite standarde/tipare acceptate universal ca fiind frumoase.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mi-am sters poza de profil pentru ca nu mai vreau sa intru in polemici cu retardati ce au mereu o problema cand cineva isi pune o poza la profil.
Sti care este problema de fapt? Poti sa fi ok ca si om ca mereu se va trezi cate un anonim sa comenteze la felul cum areti sau cum te imbraci din spatele unui desen sau a unei descrieri inchipuite.Nu spune nimeni ca nu te uiti la aspectul fizic al cuiva dar nu cred ca este nimeni in masura sa judece un om dupa asta fie el si lenes sau nu ca nici ala nici altul nu stie de ce acel om nu a putut face sport sau modificari (lipsa banilor, probleme de sanatate sau pur si simplu pentru ca asa este el ca si om si in afara de operatii estetice nu are ce sa faca sa schimbe asta).Si in legatura cu oameni care au dreptu sa isi spuna puncul de vedere si cei care nu au scrupule jignesc, ataca, dau sfaturi fara sa i le ceri etc este o diferenta mare iar cand esti pe un site sau chiar undeva in public si nu suporti sa vezi o anumite persoana cu toate ca nu e treaba ta sa ii anelizezi fizicul atata timp cat nu esti o persoana apropiata nu te uiti si punc.Ce e cel mai nasol ca in ziua de azi bataia de joc, barfa si atacurile nefondate se numesc "dreptul la o opinie" dar nimeni nu intelege ca ce este pe langa subiect e doar bagare in seama si comentat aiurea iar faptul ca jignesti este lipsa de respect.
(am poze pe site de socializare si mai ies si prin oras am si prieteni si familie si nu am oripilat pe nimeni iar singurele comentarii rautacioase ce le-am primit la adresa fizicului meu au fost doar de la niste necunoscuti anonimi cu care am intrat in contradictoriu pe unele subiecte)

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

laughing E amuzant cat esti de inversunata.Te oftici ca viata nu e dreapta, ca lumea nu e corecta, ca te judeca fara sa stie ce si cum.Dar asa a fost mereu.Nu e o chestie de ieri sau de azi.Nu poti schimba societatea.Ghinion.Dar poti schimba influenta pe care o are asupra ta.Am o parere mult mai proasta decat cei care plang si intra in depresie cand sunt criticati decat cei care critica."Cei care nu au scrupule"deja e cam mult spus.Fa diferenta dintre cei care "ataca" si fac "comentarii rautacioase" doar de dragul distractiei, care nu urmaresc sa te simti tu rau, ci doar sa evidentieze anumite aspecte si cei care se simt impliniti doar daca reusesc sa faca o persoana sa planga.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt inversunata dar se arunca aiurea cu vorbe.
Societatea s-a schimbat o data cu timpurile si cu cei care au permis asta si eu si altii daca nu vrem sa permitem avem dreptul sa nu permitem sau sa ripostam.Iar ambi din ultima parte scrisa de tine nu ar trebui diferentiati ci sa isi vada de ale lor.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ba da, ar trebui diferentiati.Tu nu judeci niciodata? Nu critici niciodata? Ba da, o faci.E in natura ta, a mea si a tuturor celorlalti.Si este pacut, pana intr-un anumit punct.Nu îi faci rau nimanui(nimanui care gandeste, clar ca sensibilii or sa se simta ofensati).
Se arunca aiurea cu vorbe, poate.Dar nu ar trebui sa te afecteze.Si e numai vina ta ca te afecteaza.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca nu judec.
Judec pe orce tema dar nu pe fizic iar cand judec analizez.De exemplu daca este una pr. ostituata ma gandesc a fost alegerea ei pentru ca ii e lene sa mearga la munca sau a fost o perioad din viata ei cand a fost obligata sau nu stiu ai sa vezi pe aici ce judec si comentez eu dar in nici un caz nu jignesc un om fara sa fiu atacata si nici pe departe jignirile mele nu o sa fie la nivelul fizicului lui atata timp cat nu ma jigneste si el la randul lui de acelasi lucru.Dar de acolo la a te lua de fizicul unui om cand nici tu nu esti perfect si nici macar nu te areti e cale lunga. Daca tot e sa ne luam de fizic pai hai sa stam "fata in fata" fiecare cu poza celuilalt sa vezi ca si eu am de ce sa ma iau si sa iti demonstrez ca nu esti in masura sa comentezi dar sunt foarte multi care se ascund si comenteaza de acolo ca sa nu fie si ei jigniti ca sunt constienti ca nu le pica bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"mai sunt și oameni slabi ce se vor simți complexați și își vor crea probleme la nivelul psihicului." Sa inceteze sa mai plateasca factura la internet daca iti tai venele dupa 2 randuri citite de la un strain pe internet. Astia dupa 90 chiar sunt majoritatea depresi sau extrem de sensibilosi. Bine naiba ca nu urmeaza un razboi mondial ca daca intrau astia in armata se impuscau singuri doar sa nu fie impuscati de altii.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da vezi fix de asta ca stim cum e lumea si nu cred ca e nimeni in masura sa te judece sau jigneasca chiar si strain sa fie.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Oricine judeca pe oricine. Am fost facut in toate felurile in cei 6 anisori care i-am facut ieri, aici pe site. Dar cel mai mult ma amuzau prostii care se suparau ca eu ii judecam dar nu isi dadeau seama ca si ei faceau aceeasi chestie. Prostie la cel mai inalt nivel.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti si tu ca una este sa glumesti pe unele subiecte sau sa te contrazici pe unele subiecte si alta e sa te apuci sa jignesti nefondat un om aiurea pentru ca nu iti place tie fata lui spre exemplu sa fim seriosi.Si daca ma jignesti pentru un comentariu postat de mine nu este nimic jignestema ca mie imi place albastru si tie rosu dar nu incepe sa te iei de alte lucuri pentru ca nu mai ai argumente sau sa comentezi chesti daca nici tu nu esti mai presus.
Nu este vorba neaparat ca ii bagi in seama ca si eu la randul meu am fost jignita si judecata si m-a durut in cot si inca ma doare in cot dar prea se bate moneda tot pe o chestie si se discuta pe langa subiect de dragul de a comenta sau pentru ca nu ii convina la x sau y ca ai o parere diferita (nu ai argumente te iei de alte aspecte si e o tampenie)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cu cine te-ai certat dar tin minte ca puneai la avatar pe TPU poze destul de provocatoare. Lumea critica gestul tau de a pune asemenea poze, nu-ti critica corpul in sine! Sau asa cred! Eu stiu ca ti-am vazut o poza acum vreo luna de zile si iti etalai total neadecvat balcoanele! Si focusul pozei era cam pe ele!

Suntem pe un site unde in mare parte ne pastram anonimi. Si ne convine sa beneficiem de anonimitate. Dar hai macar sa fim un Bacemi care ne etalam chipul cuminte si angelic, nu doar o anumita parte a corpului care sugereaza ca vinzi o marfa pentru agatat.
Sau cel mai bine punem poze cu animalute si floricele si ne vedem de TPU, care are alt scop.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar imi critica corpul.
Nu mi-am etalat nimic mi-am pus la un momentdat o poza iar dupa nu am mai vruto si trebuia sa o schimb asa ca am pus poze de prin tel nu cu un scop anume ci pur si simplu sa fie o poza.Nu am vrut sa fiu anonima ca nu mi-e rusine cu ce spun sau intreb si cred ca este alegerea mea iar daca cineva nu vroia sa imi priveasca poza nu e nevoie sa intre la mine la profil sa o vada si sa ma critice ca nici eu nu m-am luat de corpul sau poza nimanui.Asa foarte bine puteam sa nu fiu eu si sa pun o poza cu altcineva dar uni sunt atata de rai incat ar fi criticat si daca puneam cea mai frumoasa femeie din lume.Nu e un site de anonimi si nici nu te obliga nimeni sa fi anonim chiar spune cand iti faci contul ca poti sa iti pui poza si admini chiar iti aproba poza.
Ma deranjat foarte mult faptul ca ne punem si criticam fizicul cuiva cand noi nu suntem perfecti doar pentru ca ne-am facut un tipar de frumusete iar modelul ne este tv-ul (botox,silicoane, anorexie, steroizi) iar daca nu suntem ca cei de la tv incepem cu jigniri esti gras, esti slab, esti strab, nu ai patratele cum au cei de la tv si atunci nu ai dreptul sa iesi pe strada sau sa iti pui o poza pe internet

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

O prostie. Nu conteaza cum arati. Tot se va gasi cineva sa zica ceva. Degeaba ai fi frumoasa ca ai fi numita pitipoanca. Degeaba mergi la sala ca esti numit cocalar. Etc etc. Orice ai face, nu e bine. De asta e bine sa te caci pe gura la prosti.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Atunci foarte bine, nu mai pune poze cu tine daca cineva gaseste ceva de criticat. Or fi si unii rautaciosi, ori doar invidiosi, ori pur si simplu ofensati.
Eu repet, pe un asemenea site avem libertatea de a fi anonimi. Pana si pe Facebook nu te urmareste Zuckerberg sa te oblige sa ai identitate reala.
Eu iti recomand sa te faci cunoscuta in privat numai cu persoane mai apropiate de pe site (daca exista). Eu iti spun ca asa este recomandat. Daca ti se aproba poze personale nu e un motiv sa si pui, mai ales ca repet: la ce poze puneai tu nu era chiar ok modul in care te etalai - iar aceasta ignoranta de a ta, de a pretinde ca nu era nimic in neregula cu ele - tocmai asta atrage si critici, ca nu esti constienta cum te prezinti/etalezi pe site.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-as ruga frumos sa imi areti unde scrie pe site-ul asta ca nu ai voie sa pui o poza la profil decat cu animalute sau ca daca cineva te jigneste trebuie sa nu mai postezi sau sa iti stergi contul si pozele sau unde scrie ca e obligatoriu sa fi anonim si jur ca daca imi areti in regulament ca scrie asta eu si contul mi-l sterg.
Nu este toata lumea obligata sa fie anonima. Daca tu vrei sa fi anonim iti respect decizia si te respect si pe tine dar nu te lua de mine ca am postat o poza sau nu imi jigni fizicul doar pentru ca tu vrei sa fi anonim si eu nu.Am mai explicat o data dreptul la opinie poti sa il ai pe un anumit subiect, pe o anumita tema, intr-o conversatie sau o postare publica despre subiect. Daca eu vorbesc cu tine despre cat de frig e azi tu nu te pui sa ma jignesti si sa imi spui cat de urata is eu

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ce am zis eu si ce ai inteles tu!
Ti-am recomandat sa tii la anonimitatea ta, ori tu nu intelegi ca pozele pe care le pui cu tine sunt destul de provocatoare, de aceea ai atras critici! Intelegi asta? Bine. Nu intelegi? Iar bine.
Daca aveai poze "normale" cu tine nu mai comenta nimeni nimic.
De altfel, sunt destui useri care au poze personale si nu se mai ia nimeni de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Endoryus, exista Facebook pentru cine vrea sa se afiseze cum doreste. Ah, da, porcaria aia de site.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar niste retardati isi pot construi standardele lor de frumusetea dupã televizor sau emisiuni, fiecare are preferinte personale când vine de aspectul fizic al partenerului. Cel putin eu consider 90-60-90 ceva standard, as prefera un fund mult mai mare, imi plac si femei mai plinute dar si slãbute.

| Golyat18 a răspuns:

Nu imi plac tunatele, imi plac buzele mari dar la nivel natural cele in exces (cu botox) chiar mi se par urate. Cu sanii nu am o problema pot sa fie si mai mici dar sa fie.
In rest imi place sa fie fundul mare.
Chiar imi plac fetele "naturale" insa si machiate dar cu machiajul care imi place.

| Adyy5 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine sa te arati.Fizicul nu conteaza intr-o masura atât de mare.
Totusi daca stii ca nu esti atractiv fizic,dar faci poze in care te pui in diverse ipostaze pentru a-ti scoate in evidenta parti ale corpului in ciuda acestui fapt este o problema.
Cum sa nu judec o persoana căreia ii iese grasimea in afara si intenționat scoate asta in evidență? E dezgustător.
Nici eu nu sunt prea atractiva,nu trebuie sa fiu judecata,dar nu imi expun părțile corpului stiind asta.
Deci nu trebuie sa fi judecat dupa fizic, e gresit.
Dar atata timp cat te îmbraci decent fiind constient de asta.
In schimb, daca pozezi intr-o ipostaza cum erai in fosta ta fotografie de profil, tu nefiind atractivă am tot dreptul sa te judec.
Ca e o imagine ce imi provoacă dezgust.
Asta spune multe despre atitudinea ta.
Problema nu e la mine ci la tine.
Stiu ca la mine te-ai referit cu jignirile alea din comentariile tale anterioare, dar nu cred ca prezint vreunul dintre acele defecte.
Eu cel putin mă îmbrac decent si accept faptul ca nu sunt atractivă.
Si daca as fi nu m-as pune in ipostaze indecente cu scopul de a atrage priviri, cu atât mai mult daca as arata ca tine.
Si indiferent de ce ai spune frumusețea fizică exista, precum si opusul ei.
Va exista mereu un numar de persoane ce te se vor simti atrase fizic de tine dar tu urat fiind numarul lor este restrâns.
Ca fiecare vede frumusețea altfel, asta e adevarat.
Dar asta nu te face frumos fizic.

| Freya1 a răspuns (pentru Adyy5):

Nu cred ca esti in masura sa spui tu cine e atractiv sau nu cine e ok si care cum trebuie sa se pozeze si cu asta am incheiat subiectul asta cu tine.
Mai bine iti vezi de fizicul tau si nu mai dai tu sfaturi de cum trebuie sa se imbrace sau pozeze cineva ca nu ti-a cerut nimeni parerea.

| username1053847 a răspuns:

Nu există frumos/urât. laughing
Cum să-ţi zic, imaginează-ţi că n-ar exista oameni dar nici alte animale. N-ar mai fi lucruri frumoase/urâte pentru că nu şi-ar mai da nimeni cu părerea despre ele. Dar nici acum nu există astfel de lucruri, părerile oamenilor sunt irelevante. Eu gândesc în cel mai realistic mod posibil.

Răspuns utilizator avertizat