| WhatheWow a întrebat:

Am sa va rog sa nu schimbati categoria caci intrebarea e una filozofica, mutumesc!
Pornesc de la urmatorul proverb : " Daca arata ca o rata, umbla ca o rata si macane ca o rata, atunci cu siguranta e o rata. " In cele trei mari religii care predomina in lume, Crestinism, Islamism si Budism, mai mult ca si credinta intr-un Dumnezeu e una fata de niste oameni care la un moment dat au avut un discurs, invataturi si o viata placuta oamenilor din vremea in care ei au trait si ma refer aici la Isus din Nazaret, Mohamed si Buda. Toti trei au fost oameni iar acum lumea credincioasa ii considera Dumnezei. Budistii se inchina lui Buda desi au si ei o poveste cu zeii care au creat lumea; Mohamed, in lumea islamica e mult mai important decit Dumnezeu ( vezi ce se intimpla cu fundamentalistii cind e ironizat Mohamed si nu au nici o reactie atunci cind zilnic se fac ironizari a lui Dumnezeu ) iar pentru crestini Isus a devenit de asemenea Dumnezeu. La catolici " dumnezei " au ajuns si fecioara Maria si o sumedenie de sfinti, toti fiind oameni; ortodocsii se roaga, nu fecioarei ci Maicii Preciste care e tot Maria dar nu fecioara ci mama deja, plus o armata de sfinti si sfinte, etc. Intrebare : Oare ce este Dumnezeu in aceste conditii, caci pe linga cele enumerate mai sus, sintem facuti dupa chipul lui si are aceleasi sentimente cu ale Omului?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pe principiul "Pana la Dumnezeu te mananca sfintii" laughing Tocmai pentru ca au fost oameni, existente concrete, par mai abordabili decat o entitate niciodata vazuta, mai degraba abstracta, care este atat de puternica incat inspira teama mai degraba. Si ca o paralela extrem de lumeasca, oricum managerii raporteaza Managerului General ce si cum, deci ne rugam la sfinti (manageri) sa raporteze celui mare cu predilectie problemele noastre si sa le rezolve mai repede si mai bine, nu? Sper sa-mi fie iertate comparatiile care ar putea suna a blasfemie, dar pentru ca intrebarea nu e la rubrica de religie mi-am permis happy numai bine tuturor!

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că treaba asta se datorează şi nevoii unei interacţiuni directe. Sfinţi, Isuşi, Mohamezi...sunt mai uşor de înţeles şi mai palpabili şi îi dau omului speranţa că şi el poate fi la fel, dacă va asculta tot ce i se spune şi va fi... good enough.
De fapt, cred că mulţi chiar se consideră sfinţi, profeţi, fiii lui Dumnezeu...(am văzut cazuri).

Şi apropo, chiar acum mă uit la "Zeitgeist" (e în temă).
http://bit.ly/RApb9e

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Da, ne-am creat propri dumnezei si am personalizat demoni. Nu pot sa-l urmaresc ca-s la volan. E o versiune noua, ca doua deja le-am vazut?

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

E din 2007. Probabil l-ai văzut.

| harciog a răspuns:

N-am citit tot dar, in mod sigur, macanesc ca un harciog.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Vrajeală, măcănesti ca un purtator de talangă la gât. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Asa ceva este inadmisibil! peste firea omeneasca, mai ales ca nu ai cum sa-i zici la ratoi "bai boule", nu sustin aceasta teorie.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine dar in cazul de fata purtatorul de talanga e magar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

aici nu mai ma bag, n-am vazut in viata mea urecheat cu talanga la gat

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Va foarte multumesc.N-am fost niciodata asa d laudat.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Pai de ce Har ti-a murit laudatorii? Ar trebuii sa ma cinstesti totusi, cu un molan, mai ales ca te laud dezinteresat.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nenicu' whistling Mahomed a fost fiul lui Alah cum este Isus Hristos fiul lui Dumnezeu adica una si aceeasi poveste, dupa chipul si asemanarea sa nicidecum sentimente, asemanare nu inseamna neaparat identic, poate povestitorul acestei carti a vrut sa ne arate ca Dumnezeu poate sa se transforme in orice si oriunde, este de laudat faptul ca l-a intrecut pe Creanga al nostru in strasnica poveste Prostia omeneasca, am zis!

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa te contrazic dar Mahomed a fost mai degraba un Moise decit un Isus; nu a fost fiul Alah!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nenicu', ai dreptate, dau o bere pe chestia asta tongue
"Isus Cristos inseamna pentru musulmani doar unul din numerosii profeti ai lui Allah. Isus Cristos a fost profet pentru poporul Sau la vremea Lui. Profetulul Mahomed il intrece pe Isus Cristos. Isus Cristos nu este Fiul lui Dumnezeu si nici o parte din vreo Trinitate. Isus Cristos a fost fara pacat, dar nu a ispasit pentru pacatele nimanui. Isus nu a murit pe cruce. Diverse traditii islamice afirma ca in mod miraculos Iuda Iscarioteanul l-a inlocuit pe cruce, sau ca Dumnezeu l-a scapat miraculos din mâinile romanilor si ale iudeilor inainte sa fi fost crucificat. Majoritatea musulmanilor cred ca Isus a fost luat in ceruri, trupeste, fara sa fi trebuit sa moara (Sura 4:157). "

Dar Allah asta nu a avut si el copii, ca toti ceilalti Sefi din Centrul Operational Ceresc?

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Nu, Allah nu a avut copii ci doar un harem de cadine frumoase si sterile.

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Ha ha, nu ar fi mai logic să deducem că el a fost cel steril?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Pana si Allah a avut harem crying gataaaaa... nu mai suport waiting o sa dau anunt ca vreau harem, pai ce mama lu' proces verbal, acummerg sa dau anunt whistling whistling whistling

| unul1 a răspuns:

Informeaza-te corect si dupa mai vorbim.