| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari cu privire la presiunea atmosferica.

De ce la Sinaia si in general la munte Presiunea atmosferica este mica in jur de 640 mmHg si la Bucuresti este cu 100 de procente mai mare 749 760. Practic la munte este scazuta? De aceea ni se infunda urechile cand urcam pe munte sau chiar daca stam in oras precum Sinaia Predeal Busteni. Eu credeam ca este mare sau este mica de cei care sufera cu tensiunea le e rau.

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Din cate stiu eu, e pentru ca atmosfera se rarefiaza odata ce avansezi in inaltime. Gravitatia pamantului tine atmosfera pe loc, iar odata ce urci in altitudine, nivelul de oxigen scade considerabil; pentru ca scade oxigenul, scade si presiunea exercitata de acele molecule in jurul tau

| bluebios a răspuns:

Presiunea scade cu altitudinea. Practic presiunea atmosferica este greutatea coloanei de aer de deasupra celui care resimte acea presiune, deci la altitudine mai mare coloana este mai scurta deci si mai usoara. Senzatia de "urechi infundate" este data de modificarea brusca a presiunii atmosferice si nu de valuarea in sine a presiunii, iar la munte relieful avand denivelari pronuntate atunci cand te deplasezi este mai probabil sa fii supus la modificari de presiune bruste. Pot sa ti se infunde urechile si undeva la campie daca de exemplu urci cu liftul de la parter la 10.