| Aicilef a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru crestinii ortodocsi: De ce boteaza preotii copii cand sunt mici si nu ii lasa pe ei sa decida singuri ce vor face? mersi anticipat :*:*

Răspuns Câştigător
| adrian_6103 a răspuns:

Bravo este o trebare pentru maoritatea religiilort dar tu ai mentionat ortodoxismul. Voi ancerca sa-ti fiu de ajutor.
Totul ancepe de la traditie, stii cum se spune ca daca bunicul si strabunicul a facut asa eu de ce sa nu fac la fel ca doar asa e bine, ca si tatal meu a facut la fel
Dar? de ce nu ne oprim sa ne antrebam oare este bine ce au facut ei?
Parerea mea este ca nu este nimic rau an principiu daca o familie care din strabuni a fost calauzita pe aceasta cale (strada )sa mearga cu botezul copilului de mic. Este adevarat ca noi spunem al botezam sa-l ferim de rau ca-ci se naste omul cu pacat de la anceput :

. Şi în cer s-a făcut un război. Mihail şi îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Şi balaurul cu îngerii lui s-au luptat şi ei,
. dar n-au putut birui; şi locul lor nu li s-a mai găsit în cer.
. Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui.

apocalipsa 12:7, 8, 9

lumea crede ca atunci cand boteaza copii de mici sunt feriti de pacate si au duhul sfant an ei, dar aici se anseala multi.
De ce?
Pai daca este asa de simplu de ce nu mergem toti an rai si atunci de ce cand moare un membru al familie, plangem de ne vine rau, ca doar avem duhul sfant an noi nu? si mergem an gradina edenului si avem viata vesnica.
Buna intrebare
Dar noi stim ca nu e asa
Stim ca dealungul vieti am mai facut o gramada de pacate si nu santem siguri daca Domnul ni le va mai ierta? nu?
Aici intervine credinta nu religia si majoritatea din noi nu vrem sa recunoastem adevarul an final ce vrea sa zica cu Botezul :
Ce stie un copil la 3 luni ce sa aleaga el, sau ce semnificat are botezul :
Dragi mei este gresit sau mai pe anteles nu are nici o semnificatie botezul la o varsta asa de mica, sa nu uitam ca Isus Hristos sa botezat la 31 ani, si la botezatt apostolul Ioan an apele giordanului. cred ca ar trebui sa fim responsabili de tot ceea ce facem, dar omul nu se intereseaza de biblie mai bine se uita la un film cu papusi gonflabile, ca e mai usor decat sa citim adevarata istorie.
Ce spune an 1 IOAN 1/8:
Dacă zicem că n-avem păcat, ne înşelăm singuri, şi adevărul nu este în noi.
cat desprte botez uitati ce spune biblia :

. Atunci a venit Isus din Galileea la Iordan, la Ioan, ca să fie botezat de el.
. Dar Ioan căuta să-L oprească. „Eu", zicea el, „am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?"
. Drept răspuns, Isus i-a zis: „Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit." Atunci Ioan L-a lăsat.
. De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea, cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.
. Şi din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc plăcerea."
Ba mai mult daca mergem an marcu 16/16 uitati e spune :
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.
Atunci cum poate un copil dragi preoti sa creada la o varsta de 3 luni, daca majoritatea nu cred nici cand sunt adulti! dar noi ne mintim asa cum am spus mai sus pe noi ansine caci de fapt botezul este nasterea spiritului sfant an noi din nou, nu?
Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
Faptele apostolilor. 2/38
Noi deci, prin botezul în moartea Lui, am fost îngropaţi împreună cu El, pentru ca, după cum Hristos a înviat din morţi, prin slava Tatălui, tot aşa şi noi să trăim o viaţă nouă.
romani 6/4
deci atunci cand ne botezam ce vrea sa zica Isus cand intram an apa botezului murim ampreuna cu Isus pentru toate pacatele pe care le-am avut, si cand iesim din apa anviem din nou asa cum a anviat Isus
VA DAU CATEVA EXEMPLE :
ROMANI 6/11 -13

. Tot aşa şi voi înşivă, socotiţi-vă morţi faţă de păcat, şi vii pentru Dumnezeu, în Isus Hristos, Domnul nostru.
. Deci păcatul să nu mai domnească în trupul vostru muritor şi să nu mai ascultaţi de poftele lui.
. Să nu mai daţi în stăpânirea păcatului mădularele voastre, ca nişte unelte ale nelegiuirii; ci daţi-vă pe voi înşivă lui Dumnezeu, ca vii, din morţi cum eraţi; şi daţi lui Dumnezeu mădularele voastre, ca pe nişte unelte ale neprihănirii.

MATEI 3/13
MATEI 16/16
EVREI 3/15
P. S Cred ca decizia trebuie sai apartina fiecaruia an parte si nu a parintilor asa cum se face la ortodoxism dar stiti cum se spune e mai tare traditia decat cuvantul lui Dumnezeu. Asta a ancercat sa faca si Constantin cel mare an anul 321 d. c sa oblige lumea sa tina ca zi de odihna duminica an loc de Sambata si de atunci 1877de ani ducem o lupta pentru unul care a aderat la puterea an stat, asa cum e azi cu PAPA, dar cei ce vor birui zice Domnul vor sta cu mine pe tron
De fapt va citez din biblie
Apocalipsa 3/21
Celui ce va birui îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu de domnie, după cum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui de domnie."
Va salut
ps:Tot ce faceti sa faceti din dragoste caci:
Înţelepciunea este un izvor de viaţă pentru cine o are; dar pedeapsa nebunilor este nebunia lor
Proverbi 16/22

14 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Ca sa-si asigure enoriasi in principiu, insa nu preotii decid botezarea unui copil ci parintii acestuia din diverse motive dar cel mai generalizat este ca asa e traditia, sa nu moara copilul, sa-l crestinam. termeni destul de stupizi.

| Flav a răspuns:

Asa-i, sa intrebi bebelusul la cateva luni daca doreste sa se boteze, asta da inventivitate. Tu de pe unde ai mai aterizat?

| thealchemist a răspuns:

Ca nu cumva sa moara nebotezati.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Botezul este un ritual, un obicei, o traditie fara o valoare liturgica reala din moment ce e fara consimtamantul si participarea cu constiinta a celui in cauza. În cazul unui botez parintii sunt cei care decid pana cand individul poate decide singur.

Abh
| Abh a răspuns:

Pui intrebarea asta pentru ca nu stii ce e de fapt botezul. Prin botez, persoana respectiva e iertata de pacatul stramosesc, lucru facut posibil de catre moartea pe cruce a lui Iisus Hristos. Teoretic, pana la rastignire, portile raiului erau inchise. De aici putem trage concluzia ca nimeni nu putea ajunge in Rai. Botezul reprezinta moartea si invierea. De aceea se face devreme, cand suntem copii, pentru ca daca se intampla un accident si mori nebotezat nu vei putea intra in Rai, chiar daca esti fara de pacat.
Intreaba un preot unde ajung sufletele nebotezate, sa vezi cum va ocoli subiectul. La catolici, din cate stiu eu, ajung in purgatoriu, dar noi nu avem decat rai si iad.

| Marcian a răspuns:

Pentru ca acei copii ar putea muri din diverse cauze si ar ramane nebotezati, adica ar ramane cu pacatul stramosesc nesters(prin botez ni se iarta pacatul stramosesc al lui Adam si Eva).

| hândel a răspuns:

Ptr. a fi capabil de-o asemenea decizie, trebuie să fi inteligent, şi numărul mare al creştinilor spune totul. Nu mă deranjează c-am fost botezat, având în vedere că-n ignoranţa copilăriei mele influenţabile credeam în poveşti, implicit în cea mai populară dintre toate, biblia. Eu nu-mi voi boteza copii, şi nu-mi voi uni viaţa cu o femeie-n faţa unui delir colectiv numit Dumnezeu. Îi botează din teamă, şi teama aparţine minţii sărace. Asta-i opinia mea, cel puţin.winking

| shalimar a răspuns:

Prin botez se spala pacatul primordial si e vai si-amar de copilul care a murit nebotezat. cel putin asa se spune. daca nu m-ar fi botezat parintii cand eram mica, acum eram nebotezata, pentru ca nu as fi ales nici o religie.nu sunt atee, doar ca nu cred in nici o religie actuala.ma pot ruga si fara sa apartin vreunei congrigatii.
am vreo 3 prieteni care nu sunt botezati. unul e avocat.la toti trei le merge bine, traiesc o viata normala.eu mi-am botezat baiatul, la insistentele celor din jur.

| adrian_6103 a răspuns:

Cred ca le e frica ca nu au sa traiasca de ajuns, sa se poata boteza mai tarziu

| rebb a răspuns:

Ca sa fie primiti in lumea Domnului si oricum, dupa o anumita varsta(adult), oricine poate sa hotarasca daca vrea sa se boteze din nou pentru ca acest eveniment sa fie "oficial " si alegerea lor.

| allleeeee a răspuns:

Am citit o povestire despre asta.
Iti spun ce imi amintesc:
''Un crestin s-a dus odata la un preot si l-a intrebat de ce boteaza copiii si nu asteapta sa creasca sa ii intrebe.Preotul a zis ca stie ca este bine deoarece se iarta pacatul stramosesc.Crestinul tot nu a fost convins.
Atunci, i-a zis crestinului de ce ei duc copiii mici la doctor cand sunt bolnavi. El a zis ca stie ca asa e bine.
Parintele a spus ca asa stiu si ei ca e bine sa boteze copiii.
Eu cred ca este bine deoarece se iarta acel pacat si nu trebuie sa mori fara a fi botezat.

| NDY a răspuns:

Nu stiu ce parere ai tu, dar eu zic ca asta e decizia parintilor, parintii daca cred nespus in Dumnezeu si biblie, ei boteaza copii merg la biserici se roga nu stiu la cine, si isi educa copii dupa religia lor...nu stiu daca botezul ajuta intr-adevar cu ceva, eu stiu persoane care nu au fost botezati niciodata si traiesc ca orice om, fara nici un stres...=)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce pui o intrebare care starneste zazanie daca nu stii nici macar ce inseamna NUMELE tau de familie si prenumele tau? stii tu ce inseamna botez si rolul nasilor la botezul respectiv? ce stii despre pecetea duhului sfant? ce va fi inlocuita cu pecetea antihristului cu nr 666, si care iti va hotara soarta pentru vesnicie? dar despre ce hotarari au voie sa ia parintii in privinta copiilor lor? dar datoria copiilor fata de parinti? informeazate si raspunde acestor intrebari, si vei afla raspunsul intrebarii tale.pentru putin.

| orailibrail a răspuns:

Pur si simplu datorita traditiei!