| Atim a întrebat:

De regula la ce vârstă se boteaza copiii? Ma refer la creștinii ortodocși.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Botezul este prima taina fundamentala a Bisericii Ortodoxe, prin botez fiecare credincios devenind membru al trupului tainic al lui Hristos. Potrivit invataturii Bisericii, aceasta taina a Botezului se savarseste la 40 de zile dupa nastere, deci inca din pruncie. Practica botezarii pruncilor a ridicat de-a lungul timpului anumite reticente in randul necredinciosilor, unele confesiuni crestine amanand savarsirea Botezului pana la adolescenta sau maturitate, cand fiecare poate sa-si marturiseasca liber dorinta de a fi boteza

https://www.crestinortodox.ro/botez/botezul-copiilor-128091.html

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La cateva luni

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Eu aveam o saptamana cand am fost botezat.

| romeo78 a răspuns:

Cum doresc părinții copilului! Mai demult se făcea de obicei în primele 3 luni, datorită faptului că mortalitatea infantilă era ridicată. În prezent, depinde doar când vor părinții!

| Mclaren12 a răspuns:

Daca vrei sa-i distrugi viata boteaza-l de cand se naste. Daca iti pasa de el si tii la libertatea lui, nu-l spala pe creier cu dogmele care ti-au fost bagate in cap si tie si lasa-l sa creasca si sa aleaga ce religie vrea.

| Atim explică (pentru Mclaren12):

In mare parte sunt de acord cu tine. Întrebarea mea era din curiozitate, tocmai am fost invitata la un botez si mi se părea ciudat de devreme, copilașul are o luna acum, la momentul botezului va avea doua luni, dar nu știam exact la ce vârste se obișnuiește sa se facă.

| Jay1 a răspuns:

Copii se boteaza cam pe la 1 an- ATUNCI E MAI FRUMOS-, sau cand sunt mai mari de un an.