| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare!
Si Tre' sa recunosc, ca habar n-am de chestia asta...

Din ce Se formeaza Curcubeul?
Sau din ce este format Curcubeul!?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Reflexia picaturilor de ploaie datorita luminii soarelui.

| RAY a răspuns:

Simplu,de la soare pleaca fotoni care contin cele 3 culori rosu, albastru, verde cand ploua afara acele culori trec ca printr-o prisma si astfel noi vedem acele culori, culorile nu se vad tot timpul ca unele sunt mai puternice ca altele

http://www.scientia.ro/......ubeul.html

| T0T a răspuns:

Curcubeul e doar un fenomen optic perceput într-un fel de ochii noștri. Nici cerul nu e albastru să știi doar că tu îl percepi așa.

| relian a răspuns:

Din picaturile fine de apa prin care trece lumina.

| oprescudorin11 a răspuns:

Omul este organ de perceptie luminoasa.Vede radiatiile intre doua extreme ( o limita superioara si cea inferioara).
Lumina vizibila ochiului omenesc, descompusa are urmatoarele nuante: ROGVAIV, adica : rosu, Orange, galben, verde, albastru, indigo, violet. Ceva in acest gen!
Niste savanti antici, au descoperit ca daca iei o raza de lumina ALBA, transmisa de la soare, spre exemplu, trecand-o prin niste filtre, poate separa aceste culori din lumina alba!
Mai tehnic: lumina alba este sumumul acestor lumini de diverse frecvente in anumite doze naturale
Curcubeul ce este?
Dupa cum as crede eu, este aparitia de asemenea filtre, in anumite zone si in anumiti timpi reali dar si foarte rari, care separa in aceasta armonie componentele luminii vizibile!
Explicatiile fizice?
Experimentale?
Fa rost de o prisma, o sfera translucida!
Lumineaza-o cu un bec normal( cu incandescenta), ai sa regasesti in anumite zone CURCUBEUL!
Nu ma pune sa-ti fac si vreo descriere matematica, nu mai am rabdare, mi s-a stins deja tigarea! Alta data!

| popa07ady a răspuns:

Este un fenomen optic.Lumina soarelui are fenomene de refractie, reflexie si difuzie.El se formeaza din picaturi de apa.