| Meme10Memu a întrebat:

Am tot stat si m-am gandit daca e logic posibil ca viata sa fi aparut de la sine fara interventia unui creator din alta dimensiune si am ajuns la concluzia ca logic si rational e imposibil ca ARN-UL si ADN-ul sa fi aparut de la sine. Coincidentele sunt prea multe ca sa fi aparut viata de la sine fara interventia unui creator. Si asta e valabil in dimensiunea fizica materiala. De ce unii sunt atat de irationali sa creada ca viata a aparut singura de la sine fara interventia unui creator din alta dimensiune si in lipsa dovezilor experimentale ca ARN-ul si ADN-ul se autosintetizeaza singur din atomi ce fac parte din organismele vii?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Dacă și Creatorul ar fi fost creat de cineva și creatorul creatorului universului ar fi avut și aceasta ub creator și așa mai departe și dacă înainte de orice act de creație n=ar fi existat o entitate care să existe fără să aibă nevoie să fie cauzată de ceva exterior, atunci nici nu ar fi început să existe vreodată ceva, nimicul nu cauzează nimic. Tocamai faptul că există un univers cu un început ca al nostru, deci care are nevioe de o cauză pentru a apare e dovada că trebuie să existe o cauză necauzată care să să stea la baza lanțului cauzal al existenței.

53 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Daca am fost creati inseamna ca cine a creat exista si fiindca exista e putin probabil sa nu fi intrat in contact cu omenirea. Si ceea ce a intrat in contact cu omenirea sunt acei zei sau fiinte supraomenesti - vechile religii care au continuitate pana in prezent sub anumita forma, misticul. Biblia le reuneste pe toate si le intrece pe toate.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aceia erau ingerii cazuti.

| aXy99 a răspuns:

O fi imposibil sau e o sansa infinitezimal de mica?

| mastadont a răspuns:

Și eu am ajuns la aceeași concluzie, sunt prea multe coincidențe la mijloc.

| Bluestar15 a răspuns:

Nu e posibila aparitia vietii fara un creator.Cea mai simpla celula are 42 de milioane de proteine, iar sansele ca o singura proteina sa fi aparut intamplator din asamblarea aminoacizilor este una din 10 la puterea 164 :))) Asadar, e mult mai probabil sa castige Malta mondialul de fotbal de 50 de ori la rand decat ca viata sa fi aparut la intamplare :) https://www.youtube.com/watch?v=OA44CHFPkI4

| Theo94 a răspuns:

"...am ajuns la concluzia ca logic si rational e imposibil ca ARN-UL si ADN-ul sa fi aparut de la sine. "

Sunt multe chestii pe care stiinta nu le-a descoperit, universului
"nu-i pasa" de ce pareri, concluzii ai tu, el pur si simplu exista, daca tie si altora vi se par unele lucruri imposibile sau imposibil sa apara natural si le-a creat cineva nu inseamna ca este asa, pur si simplu nu puteti concepe unele fenomene naturale.

| Meme10Memu explică (pentru Theo94):

Care fenomene naturale? Hocus pocus apare o peptida de la sine? Unde ai vazut asa ceva baietas? Nu exista nici un experiment care sa evidentieze un asa "fenomen natural".

| Theo94 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Se intampla pe parcursul a milioane, miliarde de ani in anumite conditii, cum am mai spus, DACA TIE TI SE PARE IMPOSIBIL NU INSEAMNA CA ESTE ASA, realitatea, este MULT mai mare, mai complexa de cat crezi, obzervi tu. Ce ti separe tie complex, pentru altcineva i se pare simplu sau undeva la mijloc. Depinde de cine observa fenomenele, lucrurile, treaba e relativa, depinde de cine observa, de observator.

"Nu exista nici un experiment care sa evidentieze un asa "fenomen natural"."
Nu exista acum, sunt multe chestii care exista azi sau care s-au descoperit recent care acum mult timp se credea ca sunt imposibile.

| LoveSleep a răspuns:

Ce bine că te-ai gândit tu, ai scutit omenirea de o bătaie de cap.
Gata, de mâine toți suntem de aceeași părere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu cred că există un creator, există prea multe semne, cu siguranță totul, nu a apărut din nimic. Poate că universul ăsta a apărut "din nimic", dar cu siguranță provine de la ceva creat.
Dar nu cunoaștem multe multe lucruri, nu cred că putem acum să avem un răspuns corect.

| alexthedragon a răspuns:

Prietene, tu mă numești pe mine irațional, cand tu crezi că universul a fost creat de o minte care nu se află în interiorul unui creier, care are cumva puteri nelimitate dar nu își ajută creațiile, și nu a creat viață decât pe o planetă și care are cumva caracteristici umane și e nemuritor? Prietene tu ești așa irațional, încât la definiția din dex a cuvântului "irațional" ar trebui scris numele tău.
Dar în fine ca să mă iau de argumentele tale și să nu comit un ad hominem
https://www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200305132051.htm
Consider că această sursă este mult mai credibilă decât orice va ieși vreodată din gura ta.
„ARN este un polimer, ceea ce înseamnă că este format din lanțuri chimice, în acest caz cunoscute sub numele de nucleotide. Cercetătorii din acest domeniu au motive să creadă că ARN nu mai puțin de 40 până la 100 de nucleotide este necesar pentru ca comportamentul de auto-replicare necesar pentru existența vieții. Având un timp suficient, nucleotidele se pot conecta spontan pentru a forma ARN, având în vedere condițiile chimice potrivite. Dar estimările actuale sugerează că numărul magic de 40 până la 100 de nucleotide nu ar fi trebuit să fie posibil în volumul de spațiu pe care îl considerăm universul observabil."

„Cu toate acestea, există mai mult universul decât observabilul", a spus Totani. "În cosmologia contemporană, este de acord că universul a suferit o perioadă de inflație rapidă producând o regiune vastă de expansiune dincolo de orizontul a ceea ce putem observa direct. Factorizarea acestui volum mai mare în modele de abiogeneză crește enorm șansele de apariție a vieții."

Într-adevăr, universul observabil conține aproximativ 10 stele de sextilie (10 ^ 22). Statistic vorbind, materia dintr-un astfel de volum ar trebui să poată produce numai ARN de aproximativ 20 de nucleotide. Dar se calculează că, datorită inflației rapide, universul poate conține mai mult de 1 googol (10 ^ 100) de stele și, dacă acesta este cazul, mai complexe, structurile ARN care mențin viața sunt mai mult decât probabile, acestea sunt practic inevitabile."
Lăsând la o parte acest studiu, problema ta e ca tu te aștepți să obținem celule din nimic, printr-un experiment. Procesul în sine este mult mai complex, care necesită mult mai multe procese complicate. Ceva de genul chimicale(apă, metan, amoniac, hidrogen, dioxid de carbon, nitrogen, hidrogen sulfurat, dioxid de sulf etc) la monomeri apoi la polimeri, la polimeri care se pot replica, la un hiperciclu, la protobiont și în final la bacterie.
O să fiu un om bun și o să îți las niște surse care ar putea un antidot pentru ignoranța ta:
https://www.britannica.com/science/Miller-Urey-experiment
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4089479/
https://www.wired.com/2008/10/forgotten-exper/
http://scihi.org/sidney-fox-origins-life/
https://uh.edu/~geos6g/1376/orginlife9.html
https://www.wired.com/2009/05/ribonucleotides/
https://www.nature.com/news/2009/090513/full/news.2009.471.html
https://www.bostonglobe.com/......story.html
https://www.sciencealert.com/......-rna-world
https://www.sciencealert.com/......uce-energy
https://www.nhs.uk/......ed-in-lab/
https://www.theguardian.com/......-life-form
https://www.technologyreview.com/......cial-cell/
https://www.youtube.com/watch?v=nNK3u8uVG7o
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1369702116000699

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Povesti pentru copii baietas. Ma faci sa rad.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ideea cu "din nimic" e o prostie spusa de evolutionisti. N-am afirmat ca din nimic ci din alta dimensiune.

| Meme10Memu explică (pentru Theo94):

Povestea cu milioanele de ani e o prostie pentru ca legile fizice sunt neschimbabile in miliarde de ani. Daca acum nu are loc abiogeneza nici in milioane de ani nu se intampla. rolling on the floor

| alexthedragon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tu ești un îndoctrinat care pur și simplu nu vrea să învețe și preferi să crezi în mituri primitive copilărești. Îmi e mie jenă pentru tine!

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Voi studia linkurile ce mi le-ai dat insa sunt sigur ca sunt linkuri fara ceva notabil.

| alexthedragon a răspuns (pentru Meme10Memu):

„Daca acum nu are loc abiogeneza nici in milioane de ani nu se intampla. "
Prietene e clar că habar nu ai despre ce vorbești. Niciodată nu ai. Motivul pentru care abiogeneza nu se mai întâmplă în ziua de azi, este pentru că condițiile din ziua de azi sunt complet diferite fată de cele de acum miliarde de ani.
https://www.darwinproject.ac.uk/letter/DCP-LETT-7471.xml
Una dintre cele mai importante condiții care ar face abiogeneza aproape imposibilă în ziua de azi este, este abundența oxigenului, care este toxic pentru majoritatea organismelor anaerobe, iar celulele au sisteme de detoxifiere pentru a se proteja de toxicitatea oxigenului. Apoi o altă problemă ar fi că orice organism ar fi făcut în ziua de azi ar avea șanse imense de a fi mâncat de alte organisme microscopice și în general ar avea nevoie să concureze cu organisme care au în spate 3, 5 miliarde de ani de evoluție.
Dar din moment ce tu ești un ignorant creaționist, nu mă miră că știi așa puține.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Apokales):

"Si atunci cum a aparut creatorul?"

Nu a aparut. Fiindca este etern. Cum stim ca este etern? Fiindca este necesar.

Daca ai de gand sa-mi spui: "pai de ce nu putem zice atunci ca Universul este etern si necesar cum de exemplu a zis celebrul filozof Hume?"

Pai pentru ca stim ca nu este. Toata lumea stie de "Big bang", adica de punctul de pornire al Universului si din moment ce Universul are un punct de pornire inseamna ca nu e etern deci inseamna ca nu e necesar. Daca Universul nu e necesar (putea sa nu existe) inseamna ca are un Creator Necreat necesar si etern care a existat dintotdeauna.

| pombar a răspuns:

Extraterestrii ne-au creat pe noi dar cine i-a creat pe ei?

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Si cum de nu s-a putut obtine abiogeneza in laborator daca stii atatea? rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Https://www.britannica.com/science/abiogenesis#ref1118866

There remain many unanswered questions concerning abiogenesis. Experiments have yet to demonstrate the complete transition of inorganic materials to structures like protobionts and protocells and, in the case of the proposed RNA world, have yet to reconcile important differences in mechanisms in the synthesis of purine and pyrimidine bases necessary to form complete RNA nucleotides.

Adica nimic notabil asa cum am prevazut in acest link. Nici o dovada experimentala pentru abiogeneza.

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4089479/

While amino acids are important for contemporary biology, the Miller-Urey experiment only provides one possible mechanism for their abiotic synthesis, and does not explain the origin of life, as the processes that give rise to living organisms were likely more complex than the formation of simple organic molecules.

Intrucat nu a fost demonstrata experimental abiogeneza evident ca nicaieri in alta parte din univers nu a avut loc abiogeneza iar panspermia nici atat.

| ania a răspuns:

Cred asta pentru că simt nevoia să nu existe un Creator, nu au chef să existe cineva care să fie îndreptățit să le ceară socoteală de viața lor.