| Meme10Memu a întrebat:

Am tot stat si m-am gandit daca e logic posibil ca viata sa fi aparut de la sine fara interventia unui creator din alta dimensiune si am ajuns la concluzia ca logic si rational e imposibil ca ARN-UL si ADN-ul sa fi aparut de la sine. Coincidentele sunt prea multe ca sa fi aparut viata de la sine fara interventia unui creator. Si asta e valabil in dimensiunea fizica materiala. De ce unii sunt atat de irationali sa creada ca viata a aparut singura de la sine fara interventia unui creator din alta dimensiune si in lipsa dovezilor experimentale ca ARN-ul si ADN-ul se autosintetizeaza singur din atomi ce fac parte din organismele vii?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Dacă și Creatorul ar fi fost creat de cineva și creatorul creatorului universului ar fi avut și aceasta ub creator și așa mai departe și dacă înainte de orice act de creație n=ar fi existat o entitate care să existe fără să aibă nevoie să fie cauzată de ceva exterior, atunci nici nu ar fi început să existe vreodată ceva, nimicul nu cauzează nimic. Tocamai faptul că există un univers cu un început ca al nostru, deci care are nevioe de o cauză pentru a apare e dovada că trebuie să existe o cauză necauzată care să să stea la baza lanțului cauzal al existenței.

53 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Si atunci cum a aparut creatorul?

| Sn4k3 a răspuns:

N-au mintea ta.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Vorbesc despre un creator din alta dimensiune unde logica aplicabila in dimensiunea materiala fizica nu mai e aplicabila precum cea aratata de tine. In alta dimensiune nu trebuie neaparat ca ceva sau cineva sa aiba vreun inceput sau sa fi fost creat de cineva sau cauzat de ceva.

| Frank51 a răspuns:

Gândești bine, dar nu înseamnă ca ceea ce spui este general valabil.

| Meme10Memu explică (pentru Frank51):

Existenta unei alte dimensiuni decat cea materiala este dovedita de dinamica universului. Universul sau materia e miscata de ceva care nu se vede, de o forta antigravitationala care ne punem intrebarea ce cauzeaza aceasta forta antigravitationala mult mai mare decat gravitatia si care imprima miscare de expansiune accelerata.

| Meme10Memu explică (pentru Sn4k3):

Sunt prea multe necunoscute si prea multe evenimente fericite sau coincidente fericite ca sa limitam stiinta la dimensiunea materiala fizica.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai, poate si ADN-ul si ARN-ul sunt venite din alta dimensiune, zic si eu. Funda?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

ARN-ul si ADN-ul nu e din alta dimensiune ci cauza formarii ADN-ului e din alta dimensiune. Asa pare mai rational.

| Alverto a răspuns:

Frate
Foarte multi incarca da găsească răspunsuri la întrebări de genul, dar e mai bine să nu știm aceste răspunsuri

| Meme10Memu explică (pentru Alverto):

De ce sa nu incercam sa aflam? Natura omului e sa acumuleze noi cunostinte, sa descopere.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ahaa, iarta-ne suntem doar niste muritori laughing.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Da, insa omul nu e multumit cu aceasta conditie si vrea sa invinga moartea sa devina imortal.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Legile fizice sunt prea minunate ca sa nu existe ceva mai mult decat legile fizice.

| Alverto a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu vei putea afla
Fiindcă aici nu sunt filozofi sau oameni de știință înțelegi?
Nimeni nu știe 100% răspunsurile la aceste intrebări

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Un fraier. Pe vremea lui Mihai Viteazu' se murea si gata. Nici sistem de sanatate nu aveau, sa zici ca: "M-a gaurit turcul, dar ma coase la spital.", mureau si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Sau poate nu.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Omul nu vrea sa fie doar imortal ci si sa traiasca in conditiile cele mai bune posibil chiar pana in al 9-lea cer de fericire. La celelalte vietuitoare nu pare sa existe astfel de dorinte.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pana si in al-9-lea cer exista discriminare, iti dai seama? Sa nu iei o potaie de caine cu tine.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Da, insa ignori ca acele razboaie aveau loc pentru ca invingatorii sa aiba un nivel de viata cat mai prosper posibil chiar pana in al 9-lea cer.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci invingatorii ajung la Doamne-Doamne, iar plebea nu?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Daca toti ar fi in al 9-lea cer si nu ar fi fost constransi de inexistenta spatiului doar pe o minge precum Pamantul nu ar mai fi existat discriminare. Si culmea spatiu e mult mai mare decat pe aceasta mica planeta. Si spatiu chiar este de pare fara margini.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pacat ca respiram doar oxigen, la asta ma gandesc.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Nu pun in discutie plebea ci nazuinta omului de a ajunge cat mai sus ca nivel de trai. Desi si plebea are aceeasi dorinta de a ajunge cat mai sus.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Cam asa ceva. *

| Frank51 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu. Nu exista niciun fel de cercetare despre ce spui tu, doar teorii. Dacă este cel mai plauzibil da, sunt de acord, dar nu știm nimic 100%.

| Celcestietot a răspuns (pentru Apokales):

Conteaza ca am fost creati, nu de catre cine.

| Celcestietot a răspuns:

Pai nu are cum sa apara Universul asa de la sine, stiintific este imposibil, la fel si cu ceea ce spui tu in intrebare.

| Nilsson a răspuns (pentru Meme10Memu):

Acum 6 ore | Meme10Memu explică (pentru TheOracle):
ARN-ul si ADN-ul nu e din alta dimensiune ci cauza formarii ADN-ului e din alta dimensiune. Asa pare mai rational.

Bine ai zis. happy

| Sn4k3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta ziceam si eu.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Era o discutie despre ipoteza ca universul nu ar avea vreun inceput. Respondentul spunea ca nu se poate generaliza inceputul vietii pe pamant cu vreun inceput al universului. Insa eu nu la asa ceva doream sa ajung sau sa subliniez ci faptul ca aparitia vietii nu poate fi explicata stiintific doar pe baza a ceea ce este material fizic si pentru ca nu exista nici o dovada precum ca ADN-ul se formeaza singur fara interventia vreunui creator. Prin experimentul Miller-Urey s-au obtinut doar aminoacizi si nu si peptide. Prin acest experiment se incearca reconstituirea mediului primordial in care a aparut viata sau prima peptida, prima proteina, primul ARN FARA proiectare pe calculator ci doar prin crearea unui mediu.
Teoria evolutionista considera doar existenta mediului si a adaptabilitatii la mediu fara sa considere vreun creator sau vreun proiectant. Unii spun ca teoria evolutionista nu se refera si la aparitia vietii insa se omite ca de fapt aparitia vietii ar fi inceputul teoriei evolutioniste sau inceputul povestii inchipuite.

Asadar nici macar inceputul teoriei evolutioniste nu este demonstrat cu probe experimentale.

Sau se poate spune ca teoria aparitiei vietii este premisa pentru teoria evolutionista. Insa aceasta premisa nu este demonstrata experimental. De aceea se zbat cercetatorii sa rezolve aceasta mare lacuna prin imbunatatirea experimentului Miller-Urey. Rezultatele obtinute pana in acest moment sunt foarte departe de rezolvarea problemei sau de obtinerea unei peptide, daramite obtinerea vreunei proteine. Daca s-ar reusi asa ceva s-ar putea obtine proteine sau hrana sau alimente din amoniac, metan fara vreo fotosinteza si s-ar elimina din schema fermele si culturile agricole.