| Gass93sv a întrebat:

Am un motor trifazic 75 W are trei fire si nu stiu cum sa-l pornesc, ma ajuta cineva HELP!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti trebuie curent trifazic. acasa prea putina lume are.Se poate modifica legatura sa-l alimentezi si la curent monofazic (220 de acasa) dar trebuie un electrician priceput. Daca vrei sa incerci, incepe sa te documentezi pe aici: http://www.tehnium-azi.ro/topic/4537-motor-trifazic-alimentat-monofazic/

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Gass93sv):

In pozele alea nu se vad legaturile. Nu stiu ce sa-ti spun.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Gass93sv):

Doua trebuie puse la faza si unul la nul. Intre cele doua trebuie puse niste condensatoare si un intrerupator. Ti-a dat unul (Horia 2012) mai sus schema.

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca ai un motor trifazic il poti porni foarte usor, bagand cele trei fire, intr-o priza trifazica.

| horia2012 a răspuns:

Daca ai numai 3 fire, inseamna ca e bobinaj in stea. Iti trebuie pe langa conexiuni si condensatoare de pornire, dar puterea, turatia scad destul de mult. Uita-te aici la fig.1:
http://scheme-electrice.com/cum-se-alimenteaza-un-motor-trifazic-la-220v/

Răspuns utilizator avertizat
| horia2012 a răspuns (pentru Gass93sv):

Nu apare nimic in link-ul tau. Ti-am spus fig.1. Unde spune, executatea conexiunilor la borne.